Od ilu lat można pić Yerba Mate

Od ilu lat można pić Yerba Mate? Takie pytanie zadaje sobie sporo młodych osób oraz ich rodziców. Jak się okazuje nie istnieją żadne prawne zakazy co do spożywania Yerba Mate przez dzieci, podobnie ma się sytuacja z kawą czy energetykami. Rodzi się zatem pytanie Czy dzieci mogą pić Yerba mate? Właśnie na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Jeżeli chcesz wiedzieć czy 12, 13, 14, 15-latek może pić Yerba Mate to ten artykuł jest dla Ciebie.

Od ilu lat można pić Yerba Mate?

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, Yerba Mate jest napojem, który mogą zarówno kupić jak i spożywać dzieci bez skutków prawnych. Odpowiadając zatem na pytanie zawarte w tytule:

  • Yerba Mate można pić w dowolnym wieku, nie istnieją obostrzenia prawne zabraniające picia Yerby dzieciom.

Jednak te pytanie nie jest bezpodstawne, bo fakt, że coś nie jest zabronione przez prawo nie oznacza, że będzie dobre dla Twojego dziecka. Na stronach sprzedających Yerbę, znajdziemy wiele przykładów pozytywnego oddziaływania naparu Yerby na nasze zdrowie.

Prawda jest taka, że praktycznie do każdego produktu da się przypisać kilka pozytywnych właściwości. Główną obawą rodziców związaną z Yerba Mate jest zawartość kofeiny w tym produkcje. Z tego też względu nie podajemy kawy dzieciom, ale ile jest kofeiny w Yerba Mate i jak wpływa to na młody organizm?

Czy dzieci mogą pić Yerba Mate?

Zacznijmy może od tego, że kofeina w małych ilościach nie zaszkodzi nawet młodym dzieciom o czym pisaliśmy w artykule o tym od kiedy można pić kawę. Zgodnie z obecnie obwiązującymi badaniami, kofeina jest w podobny sposób metabolizowana przez dzieci jak i dorosły organizm.

Niestety to co na jednym dziecku nie zrobi większego wrażenia na drugie może podziałać negatywnie. Zbyt duże stężenie kofeiny w organizmie dziecka prowadzi głównie do problemów ze skupieniem.

Wedle obecnej wiedzy 8 letnie dziecko jest w stanie spożyć około 68 mg kofeiny bez skutków ubocznych.

Te zdolności rosną wraz z wiekiem by w wieku około 16t lat zrównać się z możliwościami jakie ma dorosły organizm.

Yerba Mate zawiera mateinę czyli nic innego jak kofeina, ale różnica wynika z miejsca występowania. Kofeina znajduje się w wielu produktach spożywczych, nawet tych spożywanych przez dzieci. Oczywiście jej zawartość w takich produktach Coca-Cola jest niewielka 8mg w 100 ml produktu. Wynika z tego, że przeciętny 8 latek mógłby wypić około 900 ml Coli, nie polecamy tego nie tylko ze względu na kofeinę, ale również zawartość cukru.

Kofeina nie jest w naszym życiu do niczego potrzebna. Dzieci spożywające kofeinę nie rozwijają się lepiej, nie mają lepszych stopni w szkole czy nie chronią się przed różnymi chorobami. Zatem warto się zastanowić czy warto dawać produkty zawierające kofeinę swojemu dziecku.

Kofeina w Yerba Mate

Co ciekawe Yerba Mate może mieć podobną zawartość kofeiny co Coca-Cola, ale jej maksymalny pułap jest zdecydowanie wyższy.

  • Yerba Mate ma około 350 mg kofeiny na litr naparu.

Dorosłe osoby popijają Yerbę w podobny sposób do tradycyjnej herbaty. W przypadku dziecka 10-letniego przyjmuje się, że może spożyć bezpiecznie do 160 mg kofeiny. Oznacza to, że już spożycie pół litra Yerba Mate może mieć negatywny wpływ na takie dziecko i trzeba kontrolować spożycie Yerby w ciągu dnia.

Osoba dorosła jest w stanie przyjąć około 300 mg kofeiny, podczas gdy 500 mg uznaje się za przedawkowanie.

Czy Twoje dziecko może pić Yerba Mate?

Podsumowując temat, tak Twoje dziecko może pić Yerba Mate, ale musi to być robione pod kontrolą. Pamiętaj, że istnieje ryzyko przedawkowania i to na Tobie jako rodzicu ciąży obowiązek ograniczenia spożywania Yerba Mate w ciągu dnia.

Czy Twoje dziecko potrzebuje Yerba Mate? Nie, jest to produkt, który nie pełni żadnej istotnej roli w diecie dziecka i jest mu zbędny. Yerba Mate to fajna alternatywa dla kawy i herbaty, gdy jest się osobą dorosłą. Daj czas swojemu dziecku na spożywanie kofeiny, nie „uzależniaj” go od najmłodszych lat zewnętrznych czynników pobudzających.

Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na pytanie od ilu lat można pić Yerba Mate i czy dzieci mogą pić ten napój. Zapraszamy również do sprawdzenia od kiedy można pić energetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *