Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Od ilu lat można pić energetyki

Posted by

od ilu lat mozna pic energetyki

Napoje energetyczne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób nieletnich. Również osoby dorosłe coraz chętniej po nie sięgają za sprawą rozwiania kilku mitów i tego, że wielu producentów oferuje produkty o mniejszej zawartości cukru. Nie oznacza to jednak, że energetyki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Nie dziwią więc pytania młodych ludzi i rodziców, id uli lat można pić energetyki takie jak Monster, Red Bull czy Dzik Energy? Sprawdziliśmy co na ten temat mówi polskie prawo i jakie są skutki picia energetyków przez dzieci.

Od ilu lat można pić energetyki?

W internecie można znaleźć wiele mylnych informacji na temat tego od ilu lat można pić energetyki. W obecnych zapisach prawa, nie jest określona dolna granica wieku od jakiej można zacząć pić napoje energetyczne.

  • Na napoje energetyczne nie są nałożone obostrzenia wiekowe, można je pić w dowolnym wieku.

Wyraźnie zaznaczamy, że chodzi tutaj o aspekty prawne. To od ilu lat można pić energetyki powinno zależeć od rodziców i własnej świadomości. O skutkach picia energetyków przez osoby nieletnie piszemy w dalszej części.

Aspekty prawne, o których wspominamy regulowane są przez każdy kraj z osobna. Przykładowo Wielka Brytania dopuszcza sprzedaż napojów energetycznych osobom, które ukończyły 16 rok życia. W UE również od czasu do czasu pojawia się temat regulacji prawnych w kwestii minimalnego wieku, ale obecnie nie ma żadnych ograniczeń.

Od ilu lat można kupić energetyka?

Dysponując powyższymi informacjami możemy w prosty sposób wytłumaczyć od ilu lat można kupić energetyki. Z racji, że nie istnieje prawny obowiązek legitymowania osób kupujących napoje energetyczne, można stwierdzić, że:

  • Energetyki można kupić w dowolnym wieku.
Czytaj również  Jak namówić rodziców na kota?

Zdarza się, że sprzedawcy niechętnie sprzedają tego typu napoje młodzieży albo wręcz odmawiają sprzedaży. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można odmówić sprzedaży produktów, które są dostępne w asortymencie a nie ma ją ograniczeń wiekowych. Takie działanie podlega karze grzywny i to pomimo dobrych intencji sprzedawcy.

Od ilu lat można pić Monstera?

Najpopularniejszą marką napojów energetycznych w Polsce jest Monster. W internecie można spotkać się z pytaniami od ilu lat można pić Monstera. Tutaj zasada jest dokładnie taka sama dla wszystkich firm.

  • Monster dostępny jest w sprzedaży bez dolnej granicy wiekowej.

Monster zawiera duże ilości cukru oraz sporo kofeiny i im młodsza osobą jesteś tym mniejszą dawkę możesz przyjąć.

Od ilu lat można pić Red Bulla?

Red Bull to światowa marka produkująca napoje energetyczne. Z racji na swoją cenę, nie jest tak popularna jak nieco tańsze firmy typu Monster. Podobnie jak inne energetyki tak i Red Bull dostępny jest bez dolnej granicy wiekowej.

  • Red Bull dozwolony jest do picia bez dolnej granicy wiekowej.

Skutki picia energetyków przez dzieci

Wiesz już o tym od ilu lat można pić energetyki, czas porozmawiać o tym jakie są skutki picia energetyków przez dzieci.

Większość napojów tego typu zawiera ogromne ilości cukru, większe nawet od napojów typu Coca-Cola czy Pepsi. Napój energetyczny nie zawiera istotnych wartości odżywczych i nie niesie ze sobą korzyści poza walorami smakowymi oraz pobudzeniem organizmy.

Jak wiadomo to nie cukier a kofeina ma działać pobudzająco na nasz organizm. To dzięki niej mamy chwilowo więcej energii i chęci do działania.

Zarówno kofeina jak i cukier nie są zalecane w młodym wieku. Dziecko może przyjąć dużo mniejszą ilość kofeiny o czym pisaliśmy w artykule o tym od kiedy można pić kawę. Zbyt duże stężenie kofeiny we krwi dziecka prowadzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia co może mieć przełożenie na bóle głowy i osłabioną koncentrację.

Cukier w nadmiernej ilości może prowadzić do rozwinięcia cukrzycy typu 2.

Energetyki to zdecydowanie nie są produkty, które powinny pojawić się w codziennej diecie dziecka. Brak obostrzeń prawnych nie zwalnia rodzica z myślenia o zdrowiu dziecka. Im młodsze jest dziecko tym większe ryzyko negatywnych skutków związanych z piciem energetyków. Jednocześnie nie należy popadać w paranoję i jak ze wszystkim należy zachować umiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *