Od ilu lat można pić energetyki

Napoje energetyczne cieszą się coraz większą popularnością wśród osób nieletnich. Również osoby dorosłe coraz chętniej po nie sięgają za sprawą rozwiania kilku mitów i tego, że wielu producentów oferuje produkty o mniejszej zawartości cukru. Nie oznacza to jednak, że energetyki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Nie dziwią więc pytania młodych ludzi i rodziców, id uli lat można pić energetyki takie jak Monster, Red Bull czy Dzik Energy? Sprawdziliśmy co na ten temat mówi polskie prawo i jakie są skutki picia energetyków przez dzieci.

Od ilu lat można pić energetyki?

W internecie można znaleźć wiele mylnych informacji na temat tego od ilu lat można pić energetyki. W obecnych zapisach prawa, nie jest określona dolna granica wieku od jakiej można zacząć pić napoje energetyczne.

  • Na napoje energetyczne nie są nałożone obostrzenia wiekowe, można je pić w dowolnym wieku.

Wyraźnie zaznaczamy, że chodzi tutaj o aspekty prawne. To od ilu lat można pić energetyki powinno zależeć od rodziców i własnej świadomości. O skutkach picia energetyków przez osoby nieletnie piszemy w dalszej części.

Aspekty prawne, o których wspominamy regulowane są przez każdy kraj z osobna. Przykładowo Wielka Brytania dopuszcza sprzedaż napojów energetycznych osobom, które ukończyły 16 rok życia. W UE również od czasu do czasu pojawia się temat regulacji prawnych w kwestii minimalnego wieku, ale obecnie nie ma żadnych ograniczeń.

Od ilu lat można kupić energetyka?

Dysponując powyższymi informacjami możemy w prosty sposób wytłumaczyć od ilu lat można kupić energetyki. Z racji, że nie istnieje prawny obowiązek legitymowania osób kupujących napoje energetyczne, można stwierdzić, że:

  • Energetyki można kupić w dowolnym wieku.

Zdarza się, że sprzedawcy niechętnie sprzedają tego typu napoje młodzieży albo wręcz odmawiają sprzedaży. Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie można odmówić sprzedaży produktów, które są dostępne w asortymencie a nie ma ją ograniczeń wiekowych. Takie działanie podlega karze grzywny i to pomimo dobrych intencji sprzedawcy.

Od ilu lat można pić Monstera?

Najpopularniejszą marką napojów energetycznych w Polsce jest Monster. W internecie można spotkać się z pytaniami od ilu lat można pić Monstera. Tutaj zasada jest dokładnie taka sama dla wszystkich firm.

  • Monster dostępny jest w sprzedaży bez dolnej granicy wiekowej.

Monster zawiera duże ilości cukru oraz sporo kofeiny i im młodsza osobą jesteś tym mniejszą dawkę możesz przyjąć.

Od ilu lat można pić Red Bulla?

Red Bull to światowa marka produkująca napoje energetyczne. Z racji na swoją cenę, nie jest tak popularna jak nieco tańsze firmy typu Monster. Podobnie jak inne energetyki tak i Red Bull dostępny jest bez dolnej granicy wiekowej.

  • Red Bull dozwolony jest do picia bez dolnej granicy wiekowej.

Skutki picia energetyków przez dzieci

Wiesz już o tym od ilu lat można pić energetyki, czas porozmawiać o tym jakie są skutki picia energetyków przez dzieci.

Większość napojów tego typu zawiera ogromne ilości cukru, większe nawet od napojów typu Coca-Cola czy Pepsi. Napój energetyczny nie zawiera istotnych wartości odżywczych i nie niesie ze sobą korzyści poza walorami smakowymi oraz pobudzeniem organizmy.

Jak wiadomo to nie cukier a kofeina ma działać pobudzająco na nasz organizm. To dzięki niej mamy chwilowo więcej energii i chęci do działania.

Zarówno kofeina jak i cukier nie są zalecane w młodym wieku. Dziecko może przyjąć dużo mniejszą ilość kofeiny o czym pisaliśmy w artykule o tym od kiedy można pić kawę. Zbyt duże stężenie kofeiny we krwi dziecka prowadzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia co może mieć przełożenie na bóle głowy i osłabioną koncentrację.

Cukier w nadmiernej ilości może prowadzić do rozwinięcia cukrzycy typu 2.

Energetyki to zdecydowanie nie są produkty, które powinny pojawić się w codziennej diecie dziecka. Brak obostrzeń prawnych nie zwalnia rodzica z myślenia o zdrowiu dziecka. Im młodsze jest dziecko tym większe ryzyko negatywnych skutków związanych z piciem energetyków. Jednocześnie nie należy popadać w paranoję i jak ze wszystkim należy zachować umiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *