Rozrywka

Od ilu lat można mieszkać samemu

Ostatnia aktualizacja 30 września 2022 przez Redakcja

Chcesz zacząć mieszkać bez rodziców i zastanawiasz się od ilu lat można mieszkać samemu w Polsce? Nie mamy dobrej wiadomości, minimalny wiek wymagany do samodzielnego mieszkania to 18 lat. Biorąc pod uwagę obecne ceny najmu i życia, warto zastanowić się czy wyprowadzka jest sensownym rozwiązaniem. Inflacja nie maleje a samodzielne mieszkanie to duże obciążenie dla budżetu. Z drugiej strony mieszkając samodzielnie można szybciej się usamodzielnić, ale zgodnie z polskim prawem nie wynajmiesz mieszkania przed osiągnięciem pełnoletności. Dlaczego tak jest i czy da się to obejść?

Od ilu lat można mieszkać samemu w Polsce?

Wizja samodzielnego mieszkania może wydawać się kusząca, zwłaszcza gdy nie dogadujemy się z rodzicami. Najczęściej do nieporozumień dochodzi w wieku nastoletnim, gdy ma się 16-17 lat. Nie dziwią nas więc pytania czy w wieku 16 lat można mieszkać samemu. Naturalnie przeprowadzka może wynikać również z lepszego dojazdu do szkoły średniej czy dowolnego innego powodu

W Polsce można mieszkać samemu od 18 roku życia.

Wynika to z zapisów prawa, które nie pozwalają wynajmować mieszkań osobom poniżej 18 roku życia. Taki człowiek nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych.

Przed 18 rokiem życia osoba niepełnoletnia ma prawo do zawierania umów w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

Umowa najmu mieszkania nie spełnia tych znamion, jest istotnym dokumentem, który nakłada na osoby wynajmujące określoną odpowiedzialność.

Czytaj również  C&A zwrot towaru

Dobrze, ale umowa może zostać zawarta z jednym z rodziców lub opiekunów prawny i po problemie, prawda?

Takie rozwiązanie faktycznie istnieje i przenosi pełną odpowiedzialność za szkody i ewentualne wypadki na rodzica, z którym podpisywana jest umowa. W razie problemów to ten rodzic będzie pociągnięty do odpowiedzialności.

Pod kątem umowy najmu nie zachodzi żadne złamania prawa i taka umowa jest możliwa. Jednak prawo reguluje również obowiązki rodziców wobec dziecka.

Rodzice zobowiązani są do sprawowania opieki na dzieckiem do momentu uzyskania przez nie pełnoletności. W dowolnym momencie rodzice mogą dobrowolnie ograniczyć swoją kontrolę rodzicielską, ale gdy dojdzie do wypadku, dziecku stanie się krzywda albo zostaną wyrządzone szkody materialne, pojawią się problemy.

W najgorszym scenariuszu, gdy o sytuacji dowie się opieka społeczna, rodzicom mogą zostać zabrane prawa rodzicielskie, a dziecko zamiast mieszkać samemu trafi do domu dziecka (do ukończenia 18 lat).

Od ilu lat można mieszkać na stancji?

Mieszkając samodzielnie sprowadzasz na siebie dodatkowe obowiązki, których nie masz mieszkając z rodzicami. Jeśli mieszkasz daleko od swojej nowej szkoły zapewne zastanawiasz się czy stancja będzie dobrym pomysłem.

Pogodzenie nauki i domowych obowiązków może być problematyczne w młodym wieku, ale gdy zdecydujesz się na to, to czy masz w ogóle taką możliwość?

Stancja nie różni się niczym od normalnego mieszkania. Do jej wynajęcia wymagane jest podpisanie umowy, którą mogą zawrzeć wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia.

Dokładnie tak samo jak z wynajmem mieszkania, tak i w przypadku stancji da się to obejść, prosząc rodzica o zawarcie umowy najmu.

Należy pamiętać, że zgłoszenie osoby nieletniej np. przez sąsiada, mieszkającej samej w mieszkaniu bez opieki dorosłego może prowadzić do wizyt opieki społecznej.

Mimo to wiele młodych osób każdego roku zaczyna nowy rok szkolny na stancjach. Oczywiście ich umowy są podpisane pomiędzy rodzicami a osobą wynajmującą.

Czytaj również  1 węzeł morski ile to km

Od ilu lat można mieszkać w akademiku?

Akademik to dom studencki, który jak sama nazwa wskazuje jest obiektem mieszkalnym dla studentów, czyli osób dorosłych. Pieczę nad akademikami pełnią poszczególne uczelnie.

Z racji tego, że nie ma w nich opiekunów, którzy zobowiązani są do opieki nad osobami zamieszkującymi akademik, osoby niepełnoletnie nie mogą mieszkać w akademiku.

W akademiku można mieszkać po 18 roku życia.

Żeby dostać się do akademika należy złożyć odpowiednie dokumenty i by uczniem konkretnej uczelni wyższej. Osoby poniżej 18 roku życia nie mogą mieszkać w akademiku.

Od ilu lat można mieszkać w internacie?

Odpowiednikiem akademiku dla osób poniżej 18 roku życia jest internat. Jest to zakład opiekuńczy prowadzony przez szkołę poza miejscem zamieszkania dziecka.

  • W internacie można mieszkać od 13 lat.

Pomimo iż istnieją internaty, w których dolna granica wieku jest niska, to w większości przypadków mówimy tu o osobach powyżej 16 lat.

W internacie opiekę nad młodocianymi osobami sprawują wychowawcy, co jest zgodne z polskim prawem.

Czy w wieku 16 lat można mieszkać samemu?

Niestety w wieku 16 lat nie możesz mieszkać samemu w sposób legalny. Istnieje możliwość, aby Twoi opiekunowi podpisali umowę najmu mieszkania/pokoju z osobą wynajmującą, ale jest to ryzykowne.

Najmujący musi mieć informacje, kto będzie mieszkał w jego mieszkaniu, zatajenie tej informacji może prowadzić do problemów. Dodatkowo, gdy dojdzie do wypadku i dowie się o tym opieka społeczna, Twoim opiekunom może grozić pozbawienie praw do opieki.

Od ilu lat można mieszkać samemu w USA?

Mogłoby się wydawać, że Stany Zjednoczone są krajem, w którym restrykcje odnośnie minimalnego wieku zezwalającego na samodzielne mieszkanie będą mniejsze, ale tak nie jest.

  • W USA trzeba mieć 18 lat, żeby móc samemu mieszkać.
Czytaj również  Ile ważą włosy i od czego zależy ich waga?

Istnieją jednak wytrychy prawne, które pozwalają obejść to ograniczenie. Jako osoba poniżej 18 lat, ale powyżej 16 możesz wystąpić do sądu dla nieletnich o udzielenie pozwolenia na samodzielne życie.

Należy jednak pamiętać, że poszczególny stany mają własne przepisy prawa i tam gdzie samodzielne mieszkanie poniżej 18 lat jest możliwe, gdzie indziej będzie zakazane.

Od ilu lat można mieszkać samemu w Japonii?

W Japonii jest duże przywiązanie do samodzielności, mimo to za dorosłość określało się wiek 20 lat, dopiero w tym roku, pojęcie wieku dorosłego zostało obniżone do 18 lat.

  • Miało to wpływ na zmianę minimalnego wieku od jakiego można wynająć mieszkanie w Japonii na 18 lat.

Istnieje możliwość, aby osoby poniżej 18 lat zamieszkały same, ale muszą dodatkowo wykazać, że są w stanie opłacić czynsz czy poprosić rodziców o zostanie poręczycielami.

Pamiętaj, że pomimo to, iż w Japonii można mieszkać samemu przed 18 rokiem życia, nie ma to absolutnie wpływu na obcokrajowców. Jako Polka/Polak jesteś pod opieką rodziców w tym kraju i podlegasz polskiemu prawu. Nikt w Japonii nie wynajmie mieszkania obcokrajowcowi poniżej 18 lat.

Jak widzisz wyprowadzka nie jest możliwa od 16 czy 17 lat, konieczne jest osiągnięcie pełnoletności. Większość osób w Polsce wyprowadza się na studia albo w późniejszym okresie życia. Jeżeli wyprowadzisz się w wieku 18 lat i tak będziesz zaliczać się najmłodszych osób, które to zrobiły. Mamy nadzieję, że wiesz już od ilu lat można mieszkać samemu i na co zwrócić uwagę, jeśli zdecydujesz się obejść te obostrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *