Rozrywka

Od ilu lat można mieć tatuaż

Ostatnia aktualizacja 7 marca 2022 przez Redakcja

Tatuaż, dla wielu osób marzenie i forma wyrażenia siebie. Jednak podjęcie decyzji o jego realizacji nie jest w łatwe, w końcu to trwała ingerencja w wygląd ciała. Do usunięcia tatuażu wymagany jest specjalny zabieg. Dlatego wiele osób dorasta do decyzji o wytatuowaniu konkretnego wzoru na własnym ciele przez dłuższy czas. Nastolatkowie z natury podejmują mniej przemyślane decyzje nie myśląc o przyszłości, takie uroki tego wieku. Wielu z nich zadaje pytanie od ilu lat można mieć tatuaż, w tym artykule odpowiemy wyczerpująco na ten temat. Jeśli zastanawiasz się czy można mieć tatuaż w wieku 16, 15 czy 14 lat to zapraszamy do lektury.

Od ilu lat można mieć tatuaż zgodnie z prawem?

Zacznijmy od tego, że nieprawdziwą jest informacja, o tym, że tatuaż mogą mieć osoby, które ukończyły 16 rok życia. Nigdzie w polskim prawie nie jest zapisany minimalny wiek w jakim można zrobić sobie tatuaż.

Jedyną wytyczną co do tego, kto podejmuje decyzję o tatuażu, znajdziemy w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym. Przytoczmy tutaj zapisy art. 95:

Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.

Interpretacja jest jednoznaczna, dziecko do czasu uzyskania pełnoletności pozostaje pod władzą rodzicielską i to rodzice decydują o tym, czy dziecko może udać się na zabieg wykonania tatuażu.

  • Tatuaż można mieć od 18 roku życia, z wyjątkiem sytuacji, w których rodzice lub opiekunowie wyrażą zgodę na jego wykonanie.
Czytaj również  Czy bażant lata a jak tak to jak wysoko?

Polskie prawo nie przewiduje kar dla salonów, które wykonają tatuaż osobie niepełnoletniej. To w gestii samego studia tatuażu jest to czy podejmie się wykonania usługi.

Od ilu lat można mieć tatuaż za zgodą rodziców?

Wiesz już, że tatuaż w pełni legalnie i samodzielnie można zrobić od 18 roku życia, ale za zgodą rodziców można wykonać go sporo wcześniej.

Salon tatuażu nie jest miejscem, w którym okazuje się dowód osobisty w celu weryfikacji wieku. Jednak zdecydowana większość tego typu miejsc ma własne regulaminy, które nie dopuszczają możliwości wykonania tatuażu na osobach poniżej 16 roku życia. Udając się do takiego miejsca, zapewne zostaniesz poproszona/poproszony o okazanie dowodu wraz ze zgodą rodzica.

Często sama zgoda nie wystarczy, gdyż łatwo można ją podrobić, konieczna jest wizyta z rodzicem lub podanie do niego numeru telefonu.

Naturalnie znajdą się również salony tatuażu z bardziej rygorystycznymi wymogami, gdzie nie ma mowy o tatuowaniu osób niepełnoletnich.

  • Polskie prawo nie określa wieku, od którego można mieć tatuaż za zgodą rodziców. Minimalny wiek określany jest indywidualnie przez każde studio tatuażu.

W tym miejscu chcemy ostrzec wszystkich nastolatków, przed robieniem tatuażu w miejscach, gdzie nie pytają o wiek. Zazwyczaj w takich miejscach pracują osoby bez doświadczenia albo o złej renomie, które mogą Cię oszpecić. Brak brania poprawki na młody wiek klienta, może wiązać się z chęcią zarobku bez myślenia o kliencie.

Od ilu lat faktycznie da się zrobić tatuaż?

Jeżeli nie chcesz pytać nikogo o zgodę a zarazem chcesz mieć pewność, że gdzie nie pójdziesz wykonają Ci tatuaż to musisz poczekać do 18 roku życia.

Jednak na rynku jest wiele salonów oferujących tatuowanie osób od 16 roku życia za zgodą rodzica.

Czytaj również  Novakid

Tatuaż w wieku 13 lat

Jeśli czytasz ten akapit, zapewne masz 13 lat i zastanawiasz się nad tatuażem. W tym wieku jest to bardzo zła decyzja. Pamiętaj, że Twoje młode ciało się rozwija i tatuaż, który będziesz mieć w wieku 13 lat może wyglądać zupełnie inaczej w wieku lat 18.

Praktycznie, żaden dobry salon tatuażu nie podejmie się tatuowania 13 letniego dziecka. Im młodszą jest się osobą, tym łatwiej przychodzi podejmowanie decyzji bez patrzenia na ich konsekwencje. Tatuaż w wieku 13 lat jest możliwy pod względem prawnym, ale praktycznie nie wykonywany.

Tatuaż w wieku 14 lat

W wieku 14 lat również, nie należy się tatuować i większość miejsc odmówi wykonania takiego tatuażu. Jednak zgodnie z przepisami prawa, za zgodą rodzica możesz mieć tatuaż w wieku 14 lat.

Tatuaż w wieku 15 lat

Tatuaż w wieku 15 lat dalej nie jest dobrym pomysłem, ale domyślamy się, że nie takiej odpowiedzi oczekujesz. Prawo nie zabroni Ci wykonania tatuażu, ile masz zgodę rodzica lub opiekuna. Teoretycznie nawet bez zgody rodzina można wykonać tatuaż w wieku 15 lat, ale miejsc, które się tego podejmą nie ma wiele.

Lepiej dać sobie rok na przemyślenia i skorzystać z renomowanych studiów tatuażu, które w swoich regulaminach dopuszczają tatuowanie osób od 16 roku życia.

Tatuaż w wieku 16 lat

Wiek 16 lat, jest pewną istotną granicą, po której przekroczeniu mamy dodatkowe możliwości. Osoby 16-letnie powoli przestają być traktowane jak dzieci. Uznaje się, że mózg osoby w tym wieku jest niemal ukształtowany, a młoda osoba jest w stanie ocenić co jest dla niej dobre.

Jednak w świetle prawa wciąż jesteś osobą niepełnoletnią i podlegasz opiece rodziców. Niemniej jak wielokrotnie zostało podkreślone nie istnieje dolna granica wieku od jakiej można mieć tatuaż.

Czytaj również  Zasady gry w makao

Spora część salonów tatuażu wykonuje tatuaże osobom, które ukończyły 16 lat za zgodą rodziców. Jeżeli naprawdę tego chcesz i dogadasz się z rodzicami, tatuaż w wieku 16 lat jest możliwy.

Decyzja o zrobieniu tatuażu to poważny wybór z cyklu „dorosłe decyzje”. Pomimo braku ograniczeń wiekowy dobrze przemyśl tę decyzję i nie szukaj na siłę miejsc, w których zrobisz sobie tatuaż bez zgody rodziców. Polecamy również sprawdzić artykuł o tym od ilu lat można mieć kolczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *