Od ilu lat można jeździć samemu autobusem?
Kwestia samodzielności podróży małych pasażerów komunikacją miejską budzi wiele pytań i rozważań wśród rodziców oraz opiekunów. Od ilu lat można jeździć samemu autobusem? To częste pytanie, które nurtuje wielu rodziców, zwłaszcza gdy ich dzieci zbliżają się do etapu, w którym samodzielność staje się coraz bardziej pożądaną umiejętnością. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tej kwestii, uwzględniając praktyczne i społeczne aspekty samodzielnych podróży autobusowych przez dzieci. Czy istnieje konkretny wiek, czy może to zależeć od indywidualnych umiejętności?
Od ilu lat można jeździć samemu autobusem?
Zanim przejdziemy do konkretnych informacji, ważne jest zaznaczenie, że większość przedsiębiorstw komunikacji miejskiej nie określa w swoich regulaminach minimalnego wieku, od którego dziecko może podróżować samo autobusem.
To sprawia, że kwestia samodzielnych podróży dzieci komunikacją miejską staje się bardziej zindywidualizowana i zależy od samodzielności danego dziecka.
W przypadku przewoźników międzymiastowych, regulaminy mogą zawierać bardziej precyzyjne wytyczne dotyczące minimalnego wieku dla samodzielnych podróży.
Przykłady wybranych regulaminów:
- PKS KRASA Sławomir SINBUS-56 – Dzieci do lat 12 podróżują wyłącznie pod opieką osoby dorosłej,
- PKS Biłgoraj – Dzieci poniżej 13 roku życia mogą podróżować wyłącznie z opiekunem,
- MPK Wrocław – Brak zapisów
- ZTM Warszawa – Brak zapisów
- ZTM Poznań – Brak zapisów
Najważniejsze informacje:
- Dzieci poniżej 7 roku życia nie mogą przemieszczać się bez opieki autobusami,
- Dzieci zyskują zdolności prawne do zawierania umów (kupowania biletów) mając 13 lat.
- Komunikacja miejska w każdym mieście ma własny regulamin, który może określać minimalny wiek dziecka podróżującego bez opiekuna. Jednak najczęściej takiej informacji nie ma.
Mając tę dawkę informacji możemy spróbować dokładnie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule.
Dlaczego dziecko poniżej 7 lat nie może jeździć same autobusem?
Przepisy ruchu drogowego oraz normy bezpieczeństwa nakładają pewne ograniczenia dotyczące podróżowania dzieci autobusem czy też innymi środkami komunikacji
Art. 43. Kodeksu drogowego (ust. 1) mówi, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
Oznacza to, że w przypadku autobusów, gdzie dzieci są bardziej narażone na różne bodźce związane z ruchem i podróżowaniem, zaleca się, aby osoby poniżej 7 lat podróżowały pod opieką starszej osoby (może to być np. starszy brat czy siostra).
Zgodnie z polskimi przepisami prawa, 13-latek ma już pewną zdolność do czynności prawnych, co obejmuje również korzystanie z komunikacji publicznej, takiej jak autobus.
W wieku 13 lat dziecko może samodzielnie kupić bilet na autobus dalekobieżny.
Zapisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określają, że w wieku 13 lat dziecko nabywa zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że ma możliwość samodzielnego podejmowania decyzji w pewnych kwestiach życia codziennego.
Problem z podróżami przed 15 rokiem życia
Podróżowanie samodzielnie przed 15 rokiem życia budzi pewne kontrowersje i problemy interpretacyjne w świetle prawa.
Chociaż 15 lat to już wiek, w którym wiele dzieci zdobywa zdolność do czynności prawnych, to jednak pewne aspekty kodeksu karnego mogą wpływać na samodzielne podróżowanie nieletnich.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego, art. 210, osoba, która wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej 15 lat lub osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, porzuca tę osobę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
W przypadku, gdy skutkiem tego czynu jest śmierć osoby określonej w przepisie, sprawca może zostać ukarany pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Naturalnie wysłanie 15-letniego dziecka do rodziny w innym mieście nie spełnia znamion porzucenia i nie powinno być żadnych konsekwencji, ale warto wiedzieć, że takie zapisy w prawie istnieją.
Podróżowanie dziecka autobusem w praktyce
W praktyce podróżowanie dziecka autobusem w komunikacji miejskiej zazwyczaj nie powinno stanowić problemu, o ile regulamin przewoźnika nie zawiera ograniczeń wiekowych.
W przypadku lokalnych tras, gdzie dzieci korzystają z autobusów miejskich dojazdów do szkoły czy zajęć, wiele dzieci w wieku 8 czy 9 lat podróżuje samodzielnie bezpiecznie.
Dla większej pewności oraz w kontekście dłuższych tras międzymiastowych, warto jednak poczekać do momentu, gdy dziecko ukończy 13 lat.
W tym wieku, zgodnie z przepisami prawa, dziecko nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych i teoretycznie może samodzielnie podróżować różnymi środkami transportu.
100% pewności co do zgodności z przepisami ma się jednak dopiero w przypadku, gdy dziecko ukończy 15 lat
Podróż autobusami dzieci na przykładzie Flixbus
Podróżowanie dzieci autobusami, na przykładzie FlixBus, jest objęte pewnymi zasadami, szczególnie jeśli chodzi o osoby niepełnoletnie. W przypadku połączeń krajowych, istnieją pewne wymogi dotyczące towarzyszenia i zgody.
- Dzieci do 10. roku życia: Osoby niepełnoletnie w wieku do 10 lat mogą podróżować na połączeniach krajowych, pod warunkiem, że towarzyszy im osoba dorosła, czyli rodzic, opiekun prawny lub inna pełnoletnia osoba. Jeśli towarzyszy im osoba dorosła inna niż rodzic lub opiekun prawny, konieczne jest udzielenie wyraźnego upoważnienia. Rodzice lub opiekunowie prawni muszą wypełnić odpowiedni formularz upoważnienia dostępny na stronie przewoźnika i dołączyć go do biletu.
- Dzieci w wieku od 10 do 15 lat: Osoby niepełnoletnie w wieku od 10 do 15 lat mogą podróżować na połączeniach krajowych bez opieki osoby dorosłej jedynie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Formularz zgody jest dostępny online, a rodzice lub opiekunowie prawni muszą wypełnić go i dołączyć do biletu dziecka.
Warto zaznaczyć, że te regulacje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieci podróżujących samodzielnie.
Dlatego istotne jest przestrzeganie wyżej wymienionych procedur i zasad, aby uniknąć nieporozumień i zagwarantować komfortową podróż dla najmłodszych pasażerów.