Sport

Od ilu lat można chodzić na siłownię

Ostatnia aktualizacja 7 marca 2022 przez Redakcja

Od ilu lat można chodzić na siłownie? Jak się okazuje ta kwestia nie jest ściśle określona w polskim prawie. Jedna nie znaczy to, że na siłownię można pójść bez względu na wie, większość siłowni posiada własne regulaminy. Dodatkowo jako osoba nieletnia jest się uzależnionym od pozwolenia rodziców. Ten artykuł powstał po to, żeby rozwiać mity na temat siłowni w wieku 12, 13 czy 14 lat oraz raz a dobrze odpowiedzieć na pytanie od ilu lat można chodzić na siłownie.

Od ilu lat można chodzić na siłownię?

We wszystkich mediach podkreśla się, że aktywność fizyczna jest ważna niezależnie od wieku. Nie tylko pozwala budować sylwetkę, ale również wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Ciało rozwija się nawet do 21 roku życia, pełnoletność nie jest granicą rozwoju struktury kostnej. W związku z tym, inaczej należy dobierać ćwiczenia, gdy ma się 12 lat a inaczej, gdy 30. Istnieje wiele aspektów fizycznych, które określają to jak dobierać ciężar i jakie ćwiczenia powinno się wybierać.

Jednak przytoczone informacje nie mają nic wspólnego z polskim prawem. Decyzję o tym, kiedy zaczniemy trenować podejmujemy sami, w końcu rodzic nie może zakazać dziecku wykonywania pompek czy innych ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała. Nie oznacza to, że do woli możemy korzystać z siłowni.

  • Sieciowe siłownie wymagają podpisania umowy, osoby poniżej 18 lat nie mogą posiadają odpowiedniej zdolności prawnej do jej podpisania.
Czytaj również  Winner w tenisie - Co to jest?

Przytoczmy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, który w 95 artykule określa uzależnienie dziecka od decyzji rodziców.

Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo, a w sprawach, w których może samodzielnie podejmować decyzje i składać oświadczenia woli, powinno wysłuchać opinii i zaleceń rodziców formułowanych dla jego dobra.

Rozpoczęcie regularnego treningu siłowego będzie miało wpływ na Twoje zdrowie, dlatego przygotuj się, że regularne treningi na siłowni będą wyłącznie możliwe za zgodą opiekuna prawnego.

  • Samodzielne treningi na siłowni można rozpocząć w dowolnym wieku, o ile regulamin siłowni nie zawiera obostrzeń wiekowych.

Teoretycznie trening na siłowni możesz rozpocząć w dowolnym wieku, ale najmłodsze osoby rzadko widywane są na siłowniach.

Od ilu lat można trenować na siłowni bez zgody rodziców?

Każda siłownia posiada własny regulamin, w którym jest zapisany minimalny wiek osób mogących korzystać trenować na danej sali. Większość miejsc pozwala trenować osobom, które ukończyły 16 lat. Osoba nieletnia musi dostarczyć pozwolenia na trenowanie podpisane przez rodziców.

  • Samodzielny trening możliwy jest zazwyczaj dla osób po 16 roku życia.
  • Większość regulaminów siłowni, zezwala na trening bez zgody rodziców wyłącznie w przypadku osób pełnoletnich.

Siłownia dla osób nieletnich

Obostrzenia odnośnie wieku są formą zabezpieczenia stosowane przez siłownie. Nie chcą one odpowiadać za ewentualne kontuzje osób pełnoletnich. Trudno się dziwić, w końcu ciało młodej osoby nie jest jeszcze uformowane i łatwo ulega kontuzjom.

Wśród wielu mitów na czoło wysuwa się ten mówiący, że ćwiczenia siłowe hamują wzrost. Mit został obalony w wielu naukowych badań.

Największą bolączką podczas treningu siłowego jest poprawna technika. Młode osoby często chcą podnieść jak najwięcej, żeby móc się pochwalić wynikiem, zapominając o poprawnej technice. Utrwalenie złych wzorców ruchowych może być trudne do wyeliminowania w dorosłym życiu, dlatego osobom, które nigdy nie trenowały zaleca się korzystać z pomocy trenera personalnego.

Czytaj również  Co to są Derby w piłce nożnej? - Największe derby

Gdy spyta się osoby trenujące na siłowni o wiek w jakim zaczęły często usłyszy się granicę 16-18 lat. Naturalnie wiele osób zaczyna dużo później nawet w wieku 50 lat, ale wśród osób regularnie trenujących to właśnie w wieku 16-18 lat rozpoczyna się przygoda z siłownią.

Siłownia od 13 – 14 – 15 lat

W najmłodszych latach trening z obciążeniem nie jest wymagany. Sylwetkę i wytrzymałość można zbudować wyłącznie pracując z masą swojego ciała.

Praktycznie żadna siłownia dla dorosłych nie umożliwia trenowania osobom przed 16 rokiem życia. Wynika to z odpowiedzialności jakie by musiała brać siłownia z młodocianych pasjonatów sportu.

W większych miastach istnieją siłownie dla dzieci do 15 roku życia, gdzie odbywają się treningi pod okiem instruktora.

Od ilu lat można chodzić na siłownie Calypso?

Calypso to jedna z największych sieci siłowni w Polsce. Podobnie jak większość tego typu miejsc treningi w Calypso można rozpocząć od 16 roku życia, o ile posiada się zgodę od rodzica. O szczegóły warto pytać w lokalnej siłowni Calypso.

Czy dzieci mogą ćwiczyć na siłowni – podsumowanie

Jak widzisz w głównej mierze to wewnętrzne regulaminy siłowni określają wiek w jakim dziecko może rozpocząć ćwiczenia na siłowni. Praktycznie żadna siłownie nie pójdzie na ustępstwa, właściciele nie chcą ryzykować pozwów wytaczanych przez rodziców.

Tak dzieci mogą trenować na siłowni, o ile mówimy o nastolatkach powyżej 16 roku życia. Osoby młodsze zazwyczaj mogą trenować wyłącznie na specjalnych zajęciach grupowych prowadzonych pod okiem instruktora.

Mamy nadzieję, że wiesz już od ilu lat można chodzić na siłownie i z jakimi wymaganiami to się wiąże. Życzymy udanych treningów i jak najmniejszej liczby kontuzji podczas swojej sportowej drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *