Od ilu lat jest Valorant

Estimated read time 3 min czytania

Valorant to obecnie jedna z popularniejszych gier FPS, w której dwa zespoły po pięć osób rywalizują ze sobą w podobny sposób jak to się dzieje w CS: GO. Za tytuł odpowiedzialny jest Riot Games znany głównie z gdy League of Legends. Podobnie jak w przypadku tamtej produkcji tak i tu pojawiają się pytania o minimalny wiek graczy. W tym artykule odpowiemy na pytanie od ilu lat jest Valorant i czy to gra dla Ciebie lub Twojego dziecka.

Od ilu lat jest Valorant?

Valorant to gra, w której chodzi o wyeliminowanie przeciwników za sprawą broni palnych, broni białych, granatów lub specjalnych umiejętności. Pomimo swojego komiksowego charakteru gra została sklasyfikowana jako tytuł dla osób, które ukończyły 16 rok życia.

  • Valorant jest grą dla graczy od 16 roku życia. Takie ograniczenie wiekowe zostało nałożone przez organizacje PEGI i USK.

Osoby, które podadzą datę wskazującą na niespełnianie minimalnych ograniczeń wiekowych dostaną informację, zwrotną że nie spełniają wymagań potrzebnych do stworzenia konta.

Dlaczego Valorant jest od 16 lat?

Warto tutaj wytłumaczyć czym jest PEGI, czyli Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier działający w 38 krajach starego kontynentu. Jest to organizacja pomagająca rodzicom podjąć decyzję o dopuszczenia dziecka do danej gry.

Ranking PEGI tworzony jest od lat na bazie treści występujących w grach. Tytuły takie jak Valorant pokazujące przemoc wobec ludzkich postaci nie mogą liczyć na łagodniejsze potraktowanie jak PEGI 16.

Nie oznacza to, że oznaczenie wiekowe PEGI jest równoznaczne z prawem krajowym, gdyż każdy kraj ma własne prawo w tym aspekcie. Grę z PEGI 16 mogą kupić nawet osoby dużo młodsze (Valorant to darmowa produkcja), gdyż prawo nie zakazuje nabywania takich produktów osobom młodocianym.

Czytaj również  Chlebek pita gdzie kupić

Ograniczenie wiekowe PEGI 16 oznacza, że w grze znajduje się obraz przemocy przypominającej rzeczywistość. Dodatkowo ograniczenie sugeruje, że w grze mogą występować czynności seksualne, zażywanie narkotyków czy picie alkoholu, ale w tym wypadku nie ma takich elementów w grze.

Czy Valorant to na pewno gra od 16 lat?

Problem pojawia się, gdy przychodzi do weryfikacji poprawności podawanych danych. Wystarczy, że dziecko skłamie podając datę urodzenia (tak, żeby miało ponad 16 lat) a stanie przed możliwością pobrania gry. W dalszym procesie nie ma żadnej weryfikacji osób grających.

Riot Games w swojej kluczowej produkcji jaką jest LoL, przeprowadził ogromną weryfikację kont i te, które nie spełniały wymogów wiekowych wymagały przesłania zgody rodziców na korzystanie z gry. W praktyce dziecko mogło podać maila do samego siebie i samemu zaakceptować dostęp.

Na ten moment ciężko wyobrazić sobie by w Valorant istniała działająca i praktyczna blokada wiekowa.

Czy w Valorant grają dzieci?

Podobnie jak w innych grach, tak i w Valorant bez problemu znajdziemy osoby, które skłamały co do swojego wieku. Jest to szczególnie widoczne podczas gry z włączonym czatem głosowym, gdzie nierzadko można usłyszeć głosy młodszych graczy.

Jeżeli chcesz pozwolić grać dziecku w Valorant rozważ włączenie opcji czatu głosowego, gdyż można trafić na różnych ludzi, często niezbyt sympatycznych.

Mam nadzieję, że wiesz już ud ilu lat jest Valorant i dlaczego jest to akurat 16 lat. Jeżeli Twoje dziecko gra w inne popularne gry warto sprawdzić od ilu lat jest LoL, Fortnite czy CS: Go.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój