Rozrywka

Od ilu lat jest się nastolatkiem w Polsce

Ostatnia aktualizacja 14 marca 2022 przez Redakcja

Od ilu lat jest się nastolatkiem? Czy jak masz 11 lub 12-naście lat, możesz określać się tym mianem? Jak się okazuje „nastolatek” to pojęcie bez jasnej definicji, ale istnieją pewne wskazówki, które pozwolą nam nakierować młode osoby na odpowiedź na pytanie czy są nastolatkami. Jeśli chcesz wiedzieć od ilu lat jest się nastolatkiem w Polsce to zapraszamy do lektury.

Nastolatkiem jest się od 11 lat?

Tak można by twierdzić na podstawie nazewnictwa konkretnych okresów rozwoju człowieka, wśród których rozróżniamy:

  • Wiek niemowlęcy
  • Wiek dziecięcy
  • Wiek nastoletni
  • Wiek dojrzały
  • Wiek starczy

Taka klasyfikacja jest bardzo łatwa do zrozumienia, jednak nie określa jej żadnej prawo, a biologia. W większości krajów nastolatkami nazywa się osoby, które ukończyły 13 rok życia. Widać to chociażby po w języku angielskim, gdzie dzieci pomiędzy 9-12 rokiem określane są mianem „tweens”, będącym odniesieniem do słowa „between” oznaczającego „pomiędzy”.

Osoby w tym wieku wciąż uważane są za dzieci, zwłaszcza, gdy mówimy o dolnej granicy przedziału 9-12. Czy pomiędzy 12 letnim dzieckiem a takim, które skończyło 13 lat jest na tyle duża różnica, że tylko starsze można nazywać nastolatkiem? Oczywiście nie, mówimy tu o pewnym konstrukcje, uznawanym przez ogół ludzi.

W wieku nastoletnim zachodzi do wielu zmian w sferze biologicznej dziecka, te zaczynają się właśnie w wieku około 9-11 lat. Zmiany mają wpływ nie tylko na wygląd dzieci, ale również ich zachowanie.

Podsumowując osoby w wieku 11 lat, raczej nie są jeszcze uznawane za pełnoprawnych nastolatków.

Od ilu lat jest się nastolatkiem w Polsce?

W Polsce określenie nastolatek, często używane jest już wobec 11 letnich dzieci, wynika to ze sposobu określenia wieku przez dodawanie końcówki „naście”. Jednak w języku niemieckim czy angielskim „nastolatkowie” zaczynają się później.

Czytaj również  Przed czym kroczy pycha?

Gdyby brać pod uwagę takie kryterium, również osoba 19 letnia byłaby nazywana nastoletnią, a jak dobrze wiemy mówimy tu już o w pełni świadomej i odpowiedzialnej prawnie osobie.

W polskim prawie istotne zmiany zachodzą, gdy dziecko przekroczy 13 rok życia. Do tego czasu za wybryki dziecka odpowiedzialne są w pełni prawni opiekunowie, wraz z ukończeniem 13 lat, młoda osoba musi się liczyć z tym, że również może ponieść konsekwencje swoich czynów.

  • Od 13 lat dziecko nabywa większe prawa i odpowiada prawnie za swoje czyny. To właśnie wiek 13 lat powinien posłużyć do określenia tego czy ktoś jest nastolatkiem.

Zaproponowana teza jest wyłącznie naszą interpretacją wieku nastoletniego. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, ciężko jednoznacznie powiedzieć od ilu lat jest się nastolatkiem, ale to właśnie granica 13 lat w wielu krajach pozwala uważać dziecko za nastolatka.

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pozwolił Ci zrozumieć, dlaczego tak ciężko określić kto jest nastolatkiem a kto nie. Nie istnieją jasno wytyczone reguły, a jedynie pewnie wskazania, które pomagają określić wiek nastoletni. Wedle przedstawionych informacji, to właśnie osoby 13 letnie naszym zdaniem rozpoczynają pochód nastolatków, który trwa do 18 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *