Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Od ilu lat jest Fortnite

Posted by

od ilu lat jest fortnite

Fortnite to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych gier ostatnich lat. Skierowana do dzieci, a właściwie nastolatków, opiera się na zabijaniu innych graczy w kreskówkowych realiach graficznych. Czy śmierć poniesiona przez kreskówkową postać jest tak samo drastyczna jak morderstwo w grze naśladującej realia? Wielu rodziców zastanawia się od ilu lat jest Fortnite i w tym artykule uzyskają wszystkie informacje, których potrzebują.

Od ilu lat jest Fortnite?

Fortnite jest grą, dla której zalecany wiek graczy to 12 lat w Europie w tym Polsce oraz 13 lat w Stanach Zjednoczonych. Różnice wynikają z tego, że nie ma jednej organizacji wydającej zalecenia wiekowe, w Europie za to odpowiada PEGI.

W przeciwieństwie do tytoniu czy alkoholu, gdy i filmy nie wymagają sprawdzenia dowodu graczy. Dlatego, pomimo iż Fortnite jest od 12 lat, gra w niego wiele dzieci poniżej tej granicy wiekowej. Teoretycznie o zdanie na ten temat można spytać psychologa, ale to każdy rodzic zna najlepiej swoje dzieci i wie czy dana gra nie wykracza poza przyjęte ramy wychowania.

Warto zaznaczyć, że Fortnite posiada dwa tryby gry i ograniczenie 12 lat tyczy się tego bardziej drastycznego, w którym gracze zabijają się nawzajem.

Dlaczego Fortnite to gra od 12 lat?

Fortnite to gra ciesząca się ogromną popularnością i jest podzielona na dwa tryby. W pierwszym gracz albo gracze wspólnymi siłami stawiają opór apokalipsie zombie. Ten tryb gry jest zdecydowanie mniej interesujący i jeżeli Twoje dziecko mówi Ci, że chce grać w Fortnite zapewne chodzi o tryb Battle Royal.

Jest to typ gry, w której pewna określona liczba graczy ląduję na mapie i stara się zebrać jak najlepsze wyposażenie w celu eliminacji pozostałych graczy. Grę wygrywa jedna osoba albo w przypadku gry kompetetywnej osoby wchodzące w skład grupy.

Czytaj również  Dziennik a pamiętnik – czym się różnią?

Standardowo gry tego typu, dostają oznaczenia wiekowe +18 lat, ale z racji tego w jaki sposób jest tu pokazana śmierć, Fortnite jest od 12 lat.

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie Fortnite ma ograniczenie nałożone przez PEGI czyli Pan European Game Information.

PEGI 12 – przyznawane jest grą, które pokazują przemoc wobec postaci fantastycznych, przypominających ludzi. Ewentualne odwołania do seksu mają charakter łagodny, a w grze może występować element hazardu.

W grze występuje czat głosowy, na którym każdy gracz może mówić co mu się podoba, dlatego w przypadku najmłodszych graczy zaleca się wyłączenie tej opcji w ustawieniach głosowych.

Czy Fortnite jest bezpieczny?

Autor tego tekstu, wychowany w latach 90, ograny na grach z oznaczeniami +18 i doskonale zaznajomiony z filmami jak Alien czy Szklana Pułapka, uważa grę za bardzo cukierkową przedstawiającą przemoc w niegroźny sposób.

Jednak decyzja o tym czy dopuścić dziecko do gry, zależy zawsze od rodziców. Należy pamiętać, że zalecenia PEGI tworzone są przez ludzi i nie mają żadnego formalnego znaczenia, są jedynie sugestiom dla rodziców, czy dana gra jest dla dziecka.

W grze nie ma krwi, nie są również przedstawione konteksty seksualne, jednak aspekt uzależnienia jest widoczny. Dlatego warto zwrócić uwagę jak często dziecko gra w Fortnite i jak reaguje na odstawienie gry.

Mam nadzieję, że wiesz już, że Fortnite to gra od 12 lat. To co zrobisz z tą wiedzą, zależy w zupełności od Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *