Chód jest najprostszą formą ruchu, którą mogą praktykować wszystkie zdrowe osoby, a nawet zdecydowana większość ludzi z pewnymi dolegliwościami. Codziennie gdzieś chodzimy, najczęściej w celach niezwiązanych z przyjemnością, a najczęściej poruszamy się w obuwiu dostosowanym do przestrzeni miejskich.
W tym artykule chcemy pokrótce opisać to czym są buty hikingowe oraz jak wybrać optymalne obuwie dla naszych stóp.
Co to jest hiking?
Hiking to nic innego jak wędrówka, czyli energiczny spacer przeznaczony na dłuższy okres czasu, zazwyczaj kilka godzin po terenach wiejskich, polnych ścieżkach czy szlakach wyznaczonych w lasach.
W odróżnieniu od dużo bardziej znanego trekkingu (przynajmniej w Polsce), hiking rzadko kiedy stanowi większe wyzwanie, zdecydowanie bardziej chodzi o spędzenie czasu na świeżym powietrzu, niż zdobywaniu konkretnych celów.
Słowo hiking jak nietrudno się domyślić wywodzi się z języka angielskiego, pomimo tego wiele anglojęzycznych krajów ma własne określenia na energiczny spacer np. w Nowej Zelandii używa się określenia trampingu.
Wyposażenie do hikingu
Hiking wymaga odpowiedniego wyposażenia, zwłaszcza podczas dłuższych i cięższych wędrówek. Absolutną podstawą są dopasowane buty hikingowe, ale o nich za moment. Oczywiście należy zadbać o prowiant pod postacią wody, albo napoju izotonicznego oraz jedzenia o wysokiej zawartości węglowodanów złożonych.
Pojęcie hikingu często miesza się z trekkingiem, więc często można znaleźć się z tym, że polecane są kije trekkingowe co samo w sobie nie jest sprzeczne z ideą hikingu, niemniej nie jest to element obowiązkowy.
Warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, sprzęt przeciwdeszczowy, czapkę, rękawiczki czy koc ratunkowy.
Po przebrnięciu przez każdy kolejny kilometr będziemy bardziej odczuwać, ciężar przedmiotów znajdujących się w plecaku. Dlatego osoby planujące dłuższe wycieczki powinny zaopatrzyć się w wytrzymały acz lekki plecak do hikingu.
Obuwie hikingowe co to?
Jeżeli popatrzymy na ogólne założenia hiking nie wydaje się szczególnie wymagającym sportem, ale wszystko zależy od tego jakie wyzwania przed sobą postawimy. Nawet osoby, które raz w roku wyjeżdżają w góry czy do lasu zdają sobie sprawę, że obuwie noszone w miastach w życiu codziennym będzie złym wyborem do pieszych wędrówek.
W przeciwieństwie do twardych betonowych chodników i połaci asfaltu, szlak na który się wybierzemy będzie z dużą dozą prawdopodobieństwa wymagał zdecydowanie bardziej wspierającego stopę obuwia, w tym celu stworzono buty hikingowe.
Idąc do sklepu obuwniczego i pytając o buty hikingowe, zapewne nie dostaniesz satysfakcjonującej odpowiedzi. Po pierwsze sprzedawca prawdopodobnie nie będzie znał tego terminu, po drugie takich butów w sklepie po prostu nie będzie.
Obuwie hikingowe przeznaczenie
Buty hikingowe przeznaczone są do pieszej turystyki bardzo popularnej w wielu krajach świata. Sięgając po tego typu buty należy zastanowić się nad tym:
- Jak długo będziesz podróżować i w jakim tempie
- Jak ciężki sprzęt na siebie zakładasz (głównie plecak)
- Przez jaki teren będziesz podróżować
- Jakie warunki atmosferyczne mają panować tego dnia na trasie
Obuwie hikingowe charakteryzuje się różnym profilem butów przeznaczonym do różnych typów terenu.
- Niski profil buta hikingowego wybierz na łagodne wyprawy po utartych szlakach.
Sięgnij po tej typ buta, gdy wybierasz się z rodziną na spokojną weekendową przechadzkę po niewielkich wzniesieniach. - Średni profil buta hikingowego sprawdzi się w bardziej górskich i mniej uregulowanych trasach. Liczne kamienie, korzenie i pochyłe stopnie mogą powodować dodatkowe obciążenie kostek, but hikingowy ma niwelować niedogodności.
- Buty hikingowe o wysokim profilu będą najlepszym rozwiązaniem do eksploracji niezbadanych górskich szlaków. Na tego typu szlakach czekają na ciebie luźne kamienie, przeszkody czy konieczność przeprawiania się przez krótkie fragmenty rzek/strumyków.
Zasada jest prosta, im bardziej wymagająca trasa, tym większą rolę odgrywa stabilność naszego ciała, a ta rośnie wraz z wysokością profilu buta.
Poniżej przedstawiamy listę rzeczy na jakie należy zwrócić uwagę decydując się na zakup obuwia hikingowego.
Waga
But, butowi nie jest równy, i nawet w tak wąskiej specjalizacji jak hiking, należy mieć świadomość jaka waga buta będzie adekwatna do wybranej trasy.
Lekkie buty to rozwiązanie, które osobiście preferuję gdyż zazwyczaj takie buty są elastyczny przy zachowaniu dużej wytrzymałości i idealnie nadają się na dłuższą wycieczkę w kontrolowanych warunkach. Jeżeli nie jesteś pewny pogody, zwłaszcza w górach, nie będzie to najlepszy wybór, co prawda lekkie buty hikingowe posiadają zazwyczaj wodoodporne wkładki, ale nie zniosą dobrze ulew.
Dużo bardziej praktyczne jest obuwie o średniej wadze, lepiej znosi duże obciążenie, ale nie daje poczucia, że nosimy na stopach odważniki z siłowni. Takie buty tracą nieco ze swej elastyczności, coś za coś.
Waga ciężka to buty do hikingu dla wymagających osób. Ich skórzana konstrukcja chroni doskonale przed wodą. Ten typ buta to idealna propozycja na górskie, kamieniste szlaki, zwłaszcza gdy dźwigamy dobrze zaopatrzony plecak.
Wysokość buta hikingowego
Kolejnym aspektem jest to czy decydujemy się na buty za kostkę czy nieco niższe. Wysokie buty są rozwiązanie na zdecydowanie mniej znane tereny, zapewniają większą ochronę, dopasowanie do kamienistego terenu, pomagają w sytuacjach podbramkowych, gdy trzeba przejść przez wodę/duże kałuże i nosić cięższe plecaki.
Gdy decydujemy się na wędrówkę po płaskich nawierzchniach w ciepłe dni, niskie buty będą lepszym rozwiązaniem.
Sztywność i stabilność butów do hikingu
Ten aspekt przewija się od początku omawiania butów do hikingu. Projektanci butów doskonale zdają sobie sprawę z przeznaczenia ich butów więc są stabilne i dość sztywne. Zaletą sztywnego buta jest to, że pięta nie przemieszcza się w pełnym zakresie ruchów na wzniesieniach i łydka mniej się męczy.
Elastyczne buty hikingowe są idealnym rozwiązaniem dla osób poruszających się po powierzchniach w których wygięcie stopy na bok w nienaturalnym stopniu jest utrudnione.
Hydroizolacja obuwia hikingowego
Hydroizolacja to jeden z elementów, bez których ciężko wyobrazić sobie kompletne obuwie hikingowe. Wiosna i jesień to idealne okresy na prowadzenie wędrówek, piesza wycieczka w temperaturze 40 stopni w słońcu nie należy do najprzyjemniejszych. Problemem są deszczowe dni, podczas których łatwo się przemoczyć, ale odzież wodoodporna skutecznie eliminuje ten problem.
But hikingowy musi oddychać
Niestety wysoka odporność na wodę niesie ze sobą również mniejszą przewiewność i to niezależnie od marketingowego bełkotu. Buty, które produkuje się dzisiaj w dużej mierze opierają się na jak najlepszym połączeniu obu funkcji, ale z oczywistych względów nie idą one ze sobą w parze.
Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na pytanie co to jest obuwie hikingowe i na jakie elementy należy zwrócić uwagę wybierając buty dla siebie.
Dodaj komentarz