Zdrowie

Nowoczesne rozwiązania w gabinecie rehabilitacyjnym – w jakie wyposażenie warto zainwestować?

Ostatnia aktualizacja 10 czerwca 2024 przez Redakcja

Rehabilitacja to rodzaj terapii umożliwiającej przywrócenie sprawności fizycznej w zakresie niezbędnym do funkcjonowania w społeczeństwie. W zależności od sytuacji może być prowadzona w domu pacjenta lub w placówce medycznej, takiej jak specjalistyczny gabinet rehabilitacyjny.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii i sprzętu w rehabilitacji

W celu zapewnienia najlepszej opieki pacjentom, specjaliści w dziedzinie rehabilitacji nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i rozwijają swoje zdolności w zakresie różnorodnych metod i technik terapeutycznych. Stosują również nowoczesne technologie i sprzęt, które pozwalają urozmaicić przebieg rehabilitacji, przyspieszają procesy naprawcze zachodzące w organizmie i, dzięki posiadanym funkcjom analitycznym i testowym, pomagają monitorować czynione przez pacjenta postępy.

Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania a poprawa konkurencyjności gabinetu rehabilitacyjnego

Współcześni pacjenci przed umówieniem się na wizytę w gabinecie rehabilitacyjnym zbierają informacje na jego temat, wykorzystując w tym celu popularne w sieci porównywarki specjalistów medycznych. Zwracają przy tym uwagę na zakres wiedzy i doświadczenie lekarza, czas oczekiwania na konsultację i opinie innych pacjentów. Elementem, który w znacznym stopniu wpływa na decyzję o wyborze gabinetu rehabilitacyjnego, jest posiadana przez niego infrastruktura.

Pacjenci chętniej rezerwują wizyty w placówkach, które dysponują zadbanym, zaawansowanym technologicznie sprzętem. Inwestowanie w nowoczesne rozwiązania skutkuje więc poprawą konkurencyjności gabinetu rehabilitacyjnego na rynku.

Jakie urządzenia warto zakupić do gabinetu rehabilitacyjnego?

W celu podniesienia atrakcyjności gabinetu rehabilitacyjnego i zwiększenia skuteczności oferowanych w nim zabiegów, warto zakupić urządzenia do laseroterapii, elektrostymulacji mięśni, i hydroterapii.

Urządzenie do laseroterapii

Laseroterapia to metoda leczenia wykorzystywana w rehabilitacji, która polega na naświetlaniu ciała pacjenta wiązką lasera w celu stymulacji znajdujących się pod skórą tkanek. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i rozluźniająco. Laseroterapię przeprowadza się z użyciem takich urządzeń, tj. ręczna sonda laserowa, i skaner laserowy.

Czytaj również  Domestos na grzybicę paznokci

Urządzenie do elektrostymulacji mięśni

Elektrostymulacja mięśni to metoda szeroko stosowana w fizjoterapii, wykorzystywana w leczeniu dysfunkcji tkanki mięśniowej. Polega na wywoływaniu skurczu mięśni z użyciem impulsów elektrycznych w celu bezpośredniej stymulacji neuronów ruchowych. Wśród urządzeń do elektrostymulacji mięśni, jakie są wykorzystywane w gabinetach rehabilitacyjnych, należy wymienić przede wszystkim:

  • urządzenie do TECAR, czyli terapii zakładającej użycie prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości,
  • urządzenie elektromedyczne EPTE, pozwalające na wykonanie przezskórnej elektrolizy.

Urządzenie do hydroterapii

Hydroterapia to metoda leczenia w rehabilitacji, polegająca na wykorzystaniu czynnika fizykalnego, jakim jest woda. Zakłada użycie takich urządzeń, jak:

  • wirówki do hydromasażu, obejmujące kończyny górne, dolne lub całe ciało,
  • wanny do hydroterapii,
  • sprzęt do masażu wodnego,
  • szkockie bicze wodne,

a także specjalistyczne natryski i akcesoria do aquafitnessu.

Ponadto, niezwykle istotne jest również zaopatrzenie gabinetu w nowoczesny elektryczny stół rehabilitacyjny.

Elektryczny stół rehabilitacyjny

Stół rehabilitacyjny stanowi podstawowy element wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego. Jego obecność jest wymagana w przypadku zawierania przez placówkę umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wysokiej jakości elektryczne stoły rehabilitacyjne dostępne są w ofercie producenta mebli medycznych U.B.M. Katarzyna Kotasińska.

Stół rehabilitacyjny wykorzystywany jest podczas czynności diagnostycznych pozwalających na ocenę poziomu sprawności i możliwości ruchowych pacjenta. Jest niezbędny przy zabiegach kinezyterapii, terapii manualnej oraz leczeniu kręgosłupa, stawów i kończyn. Szczególnie polecany jest elektryczny stół rehabilitacyjny STEL21, dostępny w ofercie U.B.M. Katarzyna Kotasińska. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, takich jak:

  • ćwiczenia miejscowe – czynne i bierne, w odciążeniu i z oporem, samowspomagane, synergistyczne, oddechowe, relaksacyjne czy też redresyjne,
  • ćwiczenia ogólne – ogólnokondycyjne oraz ćwiczenia gimnastyki porannej,
  • ćwiczenia kinezyterapeutyczne – PNF, McKenzie oraz Kaltenborn-Evjenth.
stel21

Elektryczny stół rehabilitacyjny STEL21

Jakie wymogi musi spełniać stół rehabilitacyjny?

Stoły rehabilitacyjne powinny przede wszystkim zapewniać wygodę i bezpieczeństwo pacjentom. Ich rolą jest również ułatwianie pracy personelowi medycznemu. Wysokiej jakości stoły rehabilitacyjne z oferty U.B.M. Katarzyna Kotasińska zostały zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i ergonomii użytkowania. Wybrane modele pozwalają na elektryczną regulację poziomowania wezgłowia przez co umożliwiają łatwe dostosowanie położenia pacjenta, usprawniają przebieg zabiegów rehabilitacyjnych i zwiększają ich skuteczność.

Czytaj również  5 sposobów na to, jak usprawnić sobie malowanie elementów drewnianych

Stoły rehabilitacyjne muszą cechować się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Dostępne w katalogu U.B.M. Katarzyna Kotasińska stoły z elektryczną regulacją wyróżniają się trwałością i brakiem podatności na korozję, promieniowanie UV oraz działanie skrajnie niskich i wysokich temperatur, jak również zniszczenia mechaniczne i chemiczne. Zawdzięczają to wykorzystaniu do ich produkcji kształtowników stalowych, pokrytych farbą proszkową.

W celu zapewnienia higieny oraz maksymalnego komfortu zarówno pacjentom, jak i personelowi medycznemu, stoły rehabilitacyjne U.B.M. Katarzyna Kotasińska zostały wyposażone w uchwyty na prześcieradło jednorazowe. Posiadają ponadto system jezdny, umożliwiający swobodne przesuwanie mebla.

U.B.M. Katarzyna Kotasińska – najlepsze rozwiązania dla gabinetów rehabilitacyjnych

U.B.M. Katarzyna Kotasińska jest cieszącym się dużym zaufaniem klientów producentem atestowanych mebli medycznych. Od blisko 25 lat tworzy rozwiązania spełniające wysokie standardy jakości, ergonomii i wzornictwa. Dostępne w katalogu producenta rozwiązania dla gabinetów rehabilitacyjnych powstały z wytrzymałych, dopuszczonych do użycia przez Główny Inspektorat Sanitarny tworzyw, w zgodzie z wytycznymi Systemu Jakości Urządzeń Medycznych ISO 13485:2016. 

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *