Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Nietypowe sporty – niszowe dyscypliny

Posted by

niszowy sport

Ciekawych i mało znanych sportów są na świecie i w Polsce dziesiątki jak nie setki. Sport będący niszowym nie musi być głupim czy dziwnym, ważne, żeby miał swoje grono odbiorców. W artykule postaram się przedstawić zarówno dziwne dyscypliny sportowe jak i ciekawe acz niszowe. Sprawdzimy wspólnie czy sport na świecie bardzo różni się od tego w Polsce oraz czy zimą również uprawia się dziwne sporty.

Sporty niszowe – mało znane

Zacznijmy od listy sportów niszowych, acz ciekawych i wartych uprawiania. Warto przytoczyć krótką definicję sportu aby mieć świadomość czy dana dyscyplina może być brana jako sport czy jest tylko dziwną konkurencją.

Sport to nic innego jak forma aktywności fizycznej dzięki której poprawiamy naszą kondycję fizyczną i to niezależnie czy jest to sport amatorski, wyczynowy czy profesjonalny.

Często podnosi się kwestię rywalizacji, ale ta nie jest wymagana do prowadzenia sportowego trybu życia. Wiele sportów, które z perspektywy Europejczyka wydaje się być niszowymi posiada ogromną publikę. Tak samo jak dla osoby w Indiach skoki narciarskie będą mało znaną i niszową dyscypliną sportu, tak samo dla nas taką grą może być Lacrosse.

1. Lacrosse

lacrosse

Pierwszą niszową dyscypliną sportu o której chce ci opowiedzieć jest Lacrosse, którego nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza zakrzywiony kij. Lacrosse wywodzi się od Indian i jest uważany za pierwszy amerykański sport narodowy. Jest to gra zespołowa w której gracze dzierżą rakietę w kształcie trójkąta i dążą do umieszczenia piłki w bramce przeciwnika.

Ta dyscyplina na początku 20 wieku znajdowała się na olimpiadzie co kłuci się dość z określeniem sportu niszowego, ale obecnie jej znaczenie jest dużo mniejsze, choć w naszym kraju zdobywa na popularności.

Jest to sport kontaktowy, ale wersja żeńska mocno ogranicza ten element. Damska odmiana odbywa się bez użycia dużych ochraniaczy i kasków. Kije również są mniejsze przez co trudniej złapać piłkę i zdobyć bramkę.

Lacrosse jako niszowa dyscyplina zdobywa większe zainteresowanie na świecie, pomimo tego wciąż daleko jej do top 20-30 najbardziej popularnych dyscyplin.

2. Cheerleading

Cheerleading

Doskonale znanym cheerlederki z różnych amerykańskich filmów i seriali. Mało osób wie o tym, że jest to sport, nietypowy, ale czy na pewno? Jest to dyscyplina sportu zdominowana przez kobiety, chociaż w wielu zespołach można spotkać się z mieszanymi składami.

Wypracowana choreografia wymaga dużych umiejętności gimnastycznych połączonych z elementami akrobacji i tańca. Polska również organizuje różne zawody dla osób zainteresowanych Cheerleadingiem, jest to robione oczywiście na mniejszą skalę niż w USA, ale dziewczyny trenujące często jak typowi sportowcy podchodzą do tego na poważnie.

Od kilku lat cheerleading ma organizacje uznawaną przez MKOL, kto wie może w przyszłości będzie to sport olimpijski?

3. Futbol gaelicki

Futbol gaelicki

Pozostajemy w klimatach zachodnich, ale zmieniamy część świata na Europę. Jedną ze zdecydowanie ciekawszych form futbolu jest futbol gaelicki wywodzący się z Irlandii. Mecze są bardzo widowiskowe i wiele się na nich dzieje, a to za sprawą połączenia kilku sportów w jeden.

Czytaj również  Ile trwa mecz piłki ręcznej

Jest to nietypowy sport, uprawiany w granicach jednego kraju, co prawda istnieją pojedyncze drużyny np. w Wielkiej Brytanii czy Australii, ale trudno mówić tutaj o dużej popularności.

Gracze poruszają się po boisku zbliżonym do boiska do piłki nożnej, a ich zadaniem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Jest to zdecydowanie bardziej kontaktowa dyscyplina z zupełnie odmiennymi zasadami, ale żeby dokładnie zrozumieć co się dzieje, trzeba to zobaczyć, albo przeczytać dokładnie zasady.

4. Hurling

Hurling

Jaki jest najszybszy sport zespołowy na świecie? To Hurling totalnie niszowa dyscyplina, w której zawodnicy dzierżą w rękach kije a uganiają się standardowo za piłeczką. Boisko przypomina to do rugby, mecze trwają 70 minut i cechują się dużą dynamiką., nie ma takich przerw jak w futbolu amerykańskim.

Sport podobnie jak ten powyższy uprawiany jest głównie w Iralandii, chociaż w Polsce również znajdziesz kilka klubów sportowych.

5. Ice Stock

Eisstock

Och, legendarne czajniki z olimpiady zimowej, jeden z najdziwniejszych sportów olimpijskich, ale z drugiej strony czy dla kogoś z Hiszpani dziwne nie są skoki narciarskie?

Ice Stock jest odmianą wspomnianej dyscypliny olimpijskiej, czyli curlingu, wywodzącą się z południowych rejonów Niemiec. Rozgrywka toczy się z tzw. endów podczas których gracze wykonują 4 rzuty.

Istnieją trzy typy zawodów, wśród których najpopularniejsze są zawody drużynowe, w dalszej kolejności rzuty na dystans i celność.

6. Kabaddi

Kabaddi

Nietypowe sporty nie są tylko wymysłem Amerykanów i Europejczyków, również Azjaci mają tutaj coś do wniesienia. Kabaddi to zespołowa gra wywodząca się z Indii znana od 4 tysięcy lat. Nazwa pochodzi od słowa w języku hindi, które w tłumaczeniu oznacza „utrzymać oddech”.

Rozgrywka toczy się w dwóch drużynach na boisku lub na plaży. Rozgrywki mogą być toczone na boisku w kształcie koła albo prostokąta. Jest to gra w której kobiety i mężczyźni rywalizują osobne.

Najciekawsze zaczyna się gdy przejdziemy do rozgrywki. Otóż zawodnik drużyny atakującej musi przedostać się do kręgu tworzonego przez przeciwników ciągle krzycząc kabaddi. Gdy tego dokona na jednym wdechu musi dotknąć zawodnika drużyny przeciwnej i wrócić do swojej drużyny. Dotknięta osoba jest eliminowana z gry i choć jest to sport kontaktowy nie ma w nim ochraniaczy i dodatkowego ekwipunku.

7. Speedrower

speedrower

Było sporo dyscyplin dedykowanych sportom drużynowym to może coś dla fanów kolarstwa i żużla. Speedrower to nazwa dla odmiany wymyślona przez Polaków, a konkretnie terenów Leszna. Nie jest to jednak sport wymyślony przez nas, powstał w Wielkiej Brytanii, a jego zasady to praktycznie przeniesienie tego co znamy z zużla, jedyną różnicą jest to że ścigamy się na rowerach.

To właśnie te dwa kraje w głównej mierze biorą udział w zawodach. To pokazuje, że jest to niszowy sport, który może uprawiać każdy.

8. Boks szachowy

boks szachowy

Czy może być coś lepszego od połączenie umiejętności fizycznych z umysłowymi? Boks szachowy pojawia się w bajkach i niejako nie jest to nic dziwnego, gdyż został wymyślony przez francuskiego autora komiksów. Rozpowszechnił się pod koniec lat 90 i obecnie nie jest wcale tak niszową czy dziwną dyscypliną jak się wielu osobom wydaje.

Boks szachowy trwa przez 11 rund, sześć z nich odbywa się na szachownicy a pięć w boksie. Pojedynek na szachownicy trwa łącznie 6 x 4 min = 24 min a na boks zostaje 5 x 3 min = 15 minut. Jak widzisz jest to dość dynamiczna dyscyplina.

Czytaj również  Wymiary bramki do piłki nożnej

Choć nie jest to najdziwniejszy sport świata, to zapewne dla wielu osób mało znany a wart doceniania.

9. Podwodny hokej

podwodny hokej

Zasada jest prosta, jeśli uprawiamy dany sport na danej powierzchni to zmieńmy ją na inną i sprawdźmy co się stanie. W ten sposób powstało wiele „normalnych sportów” podczas gdy inne stały się mocno niszowymi dyscyplinami często uważanymi za dziwne. Jedną z nich jest podwodny hokej rozgrywany w normalnym basenie pływackim.

Rozgrywka toczona jest przez dwie połowy po 15 minut, a zawodnicy wyposażeni są w płetwy, rurki do oddychania, kije i ochraniacze. Krążek waży niespełna 2 kilogramy i należy umieścić go w bramce przeciwnika. W przeciwieństwie do standardowego hokeja ten jest grą bezkontaktową.

10. Rzut palem

Ta dyscyplina pojawiała się czasem w programach na telewizji kablowej w latach 90. Jest to mało znana szkocka dyscyplina sportu, która w pewien sposób przeniknęła do zawodów StrongMan.

Występują różne odmiany tej dyscypliny, ale w podstawowej nie liczy się sama długość rzutu a to w jaki sposób pal upadnie, im bliżej linii prostej tym lepiej.

11. Korfball

korfball

Kolejnym nietypowem sportem, który warto pokrótce omówić jest korfball, czyli coś na kształt normalnej koszykówki, z tą różnicą, że kosz nie ma tablicy. Zamontowany jest na słupie i należy wykazać się większą precyzją w umieszczeniu piłki w koszu.

Korball posiada w Polsce wiele drużyn sportowych, które regularnie rozgrywają mecze. Organizowane są również mistrzostwa świata i Europy, więc sport może mało znany, ale chętnie uprawiany.

Dziwne dyscypliny sportowe

Przejdźmy teraz do omówienia kilku dziwnych dyscyplin sportowych, a na koniec zostawimy sobie naszym zdaniem najgłupsze sporty świata. Dziwne sporty wymyślane są głównie dla urozmaicenia standardowych sportów. Większość z nich jest wariacją już istniejących sportów np. zmienia się wierzchowiec czy sprzęt do gry. Coś z naszego pozoru dziwnego nie musi być takim w innych zakątkach światach, dziwny nie oznacza też głupi, warto rozgraniczyć oba pojęcia.

1. Wyścig strusi

wyscig strusi

Zdecydowanie nietypowy, acz ciekawy sport mający wielu fanów ciekawostek. Sport ten można przyrównać do jeździectwa, tylko na innych wierzchowcach. Strusie są ptakami pochodzącymi z Afryki i stamtąd też pochodzi ten sport.

Struś to wspaniałe zwierzę, jedno z najszybszych na świecie, osiąga prędkość 70 km/h, są to najszybciej poruszające się po lądzie ptaki na świecie.

Wyścigi strusi to sport widoczny w południowej Afryce i Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Arizonie, ale wyścigi strusi można obserwować również w Nevadzie czy Minnesocie.

Dżokejami strusi zostają niscy mężczyźni albo kobiety, aby nie obciążać zwierzęcia i zwiększyć szansę na zwycięstwo. Wyposażenie dżokejów jest bardzo podstawowe i ogranicza się jedynie do kasków.

O ile zawody mogą wydawać się atrakcyjne, niecodzienne i zabawne to jednak jest to sport dość kontrowersyjny moralnie, ciężko bowiem przypuszczać, aby zwierzęta cieszyły się ze swojej roli.

2. Piłka halowa na rowerach

pilka halowa na rowerach

Rower i gra w piłkę nie idą raczej ze sobą w parze, ale nie dla wszystkich. Osoby kochające jedno i drugie postanowiły połączyć oba sporty w jeden. Zawody toczą się na halach z bramkami do piłki ręcznej.

Czytaj również  Od ilu lat można skakać na Bungee

Bramki zdobywa się przy użyciu rowerów, ale bronić można również rękoma. Wygrywa zespół, który na koniec rywalizacji zbierze więcej punktów.

3. Saneczkarstwo w miastach

Każda osoba oglądająca bajki w latach 90 powinna kojarzyć sytuacje w których dzieci organizują zawody w zjeździe na zmodyfikowanych deskorolkach. Zawodnicy kładą się podobnie jak w saneczkarstwie plecami na desce i zjeżdżają w dół.

Organizuje się profesjonalne zawody dla dorosłych w których można osiągać prędkości ponad 150 km/h.

4. Bubble Football

Bubble_Football_03

Bubble Football można uznać za śmieszną i dyscyplinę sportu, która staje się coraz bardziej popularna. Wynika to z dostępności miejsc, w których można ubrać specjalne dmuchane kule i zacząć grać w piłkę nożną. Z kuli wystają wyłącznie nogi gracza, a gra jest dużo bardziej kontaktowa.

Zasady tego dziwnego sportu są zbliżone do tradycyjnych zasad piłki nożnej, gra odbywa się zazwyczaj na mniejszych boiskach i często jest wykorzystywana jako element integracji czy wieczorów kawalerskich.

Najgłupsze i śmieszne sporty świata

Na koniec zostawiliśmy najgłupsze sporty świata, które nie tylko są ciekawe i mało znane, ale i ich niszowość nie jest pozbawiona sensownego wytłumaczenia.

1. Noszenie żon

bieg z zona

Zawsze raz w roku w jakimś dzienniku telewizyjnym pojawia się relacja z zawodów z biegania z żoną na plecach. Jest to dziwny sport stworzony typ pod rozrywkę festynową, nie mający za wiele wspólnego z „prawdziwym sportem”.

Biegi z żonami na plecach narodziły się w Finlandii i rozpowszechniły się na różne rejony świata. Pomimo iż bieg, nazywa się biegiem z żoną, kobieta nie musi takową być.

Zwycięża para która jako pierwsza minie linię mety, chwała w lokalnej społeczności trwa aż do kolejnych zawodów.

2. Pościg za serem

poscig za serem

Drugą konkurencją, o której jest głośno raz w roku jest pogoń za toczącym się serem.

The Cooper Hill Cheese to impreza organizowana w Hill Cooper w Anglii. Zawody organizowane są głównie dla lokalnej społeczności, ale biorą w niej udział ludzie z całego świata. Zwyciężali ludzie ze Stanów i Nepalu.

Ze szczytu wzgórza zrzuca się ser Double Gloucester, który toczy się w dół. Po krótkiej chwili wypuszcza się zawodników i ten który złapie jako pierwszy ser wygrywa. Toczący 4 kilogramowy ser stwarzał niebezpieczeństwo dla publiczności co poskutkowało zamianą na piankę, ale zwyczaj się nie przyjął.

3. Quidditch

Quidditch

Skoro Harry Potter mógł to dlaczego my nie możemy? Bo co, bo nie ma magii? Zdaje się, że z takiego założenia wyszły osoby chcące przenieść grę ze swojej ulubionej książki do świata rzeczywistego.

Quidditch jest grą zespołową opartą na dwóch siedmioosobowych drużynach w mieszanych składach. Boisko swoimi rozmiarami przypomina boisko do hokeja na lodzie. Grace przez cały czas gry trzymają między nogami miotłę a do gry używają piłki tenisowej.

Piłkę należy umieścić w bramce przeciwnika, wygrywa drużyna, która zrobi to więcej razy. Obecnie stosuje się nazwę mugolskiego Quidditcha aby odróżnić ją od fikcyjnej wersji. W Polsce istnieje co najmniej kilka drużyn z różnych regionów.

4. Shin kicking – kopanie po goleniach

shin kicking

Brzmi poważnie i fascynująco, ten sport walki polega na kopaniu po goleniach przez dwóch zawodników. Pojedynek jest wygrywany przez osobę która ustoi na nogach. Długa tradycja tego sportu rodem z Anglii i niesamowita widowiskowość nie miały przełożenia na podbój świata.

Sport należy rozważać jako coś regionalnego, bez większych aspiracji, chociaż zawody potrafią przyciągać ogromne ilości ludzi.

Mam nadzieje, że lista dziwnych i ciekawych a czasem głupich sportów, przypadła ci do gustu. Niewiele z nich ma szanse stać się sportami olimpijskimi, ale czy muszą?

Takich dyscyplin jest zdecydowanie więcej, jeżeli chcesz podzielić się jakimś sportem, który powinien znaleźć się w zestawieniu daj znać w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *