Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Netykieta zasady

Posted by

netykieta internetowa

Tak jak na co dzień kierujemy się zasadami dobrego wychowania, przynajmniej większość osób się stara do nich stosować, tak w internecie również powinno stosować się do pewnych zasad zwanych netykietą internetową. Chociaż dodawanie słowa „internetowa” jest nie potrzebne, bo z samej definicji netykiety wiadomo, że chodzi o internet.

Internet daje poczucie anonimowości, czasem prawdziwej innym razem bardzo złudnej. O ile sam koncept anonimowości jest dobry, bo sprawia, że jest to praktycznie ostatnie medium, które władza będzie mogła sobie podporządkować, o tyle niepodpisywanie się pod działaniami prowadzi do patologii. Będąc w temacie netykiety i zachowania w internecie polecamy wpis o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu.

Podobnie jak na co dzień spotykamy się z różnymi zrachowaniami, czy to w sytuacjach drogowych czy kupując bułki tak samo jest np. w sekcji komentarzy pod określonym artykułem.

Co to jest Netykieta

Myślę, że bez problemu rozszyfrowałeś słowo Netykieta jako Etykieta Internetowa. Definicja mówi nam, że jest to zbiór konwencji społecznych dzięki którym współdziałanie w sieci internetowej od wiadomości email po fora jest łatwiejsze.

Można wyróżnić kilka elementów dobrej netykiety:

Internet ma służyć pogłębianiu więzi społecznych – zgodnie z tą zasadą internet jest miejscem, w którym zasady społeczne funkcjonujące w normalnych warunkach przenoszone są do internetu.

Stosowanie takich samych standardów online jak w miejscach publicznych – W rozumieniu tego punktu netykieta sieciowa powinna kierować się takimi samymi standardami jak w „rzeczywistości offline”. Rozumiemy przez to takie same nastawienie do pornografii dziecięcej, łamania praw autorskich, mowy nienawiści, kradzieży czy bigoterii jak na kanwie poza internetowej. Wiąże się to również z przestrzeganiem zasad dobrych manier, czyli uprzejmości i traktowania ludzi z należytym szacunkiem

Czytaj również  Folia stretch gdzie kupić

Akceptowanie prawa karnego – chodzi o ogólną akceptację dla karania wyżej wymienionych przestępstw w sposób taki jak wydarzyłyby się w normalnych warunkach. Przykładowo mowa nienawiści użyta na ulicy w utarczce słownej powinna być tak samo traktowana jak komentarz w internecie.

Tolerancja kulturowa – Internet nie ma granic, ale te faktycznie istnieją. Wyrażając swoje opinie w internecie należy szanować kulturę innych nacji oraz panujące w niej wartości społeczne, co nie jest równoznaczne z brakiem możliwości używania konstruktywnej krytyki.

Podsumowując wstęp netykieta jest to zbiór zasad przyzwoitego zachowania w internecie. Podobnie do tradycyjnej etykiety odnosi się do zasad postępowania, które mają utrzymywać przyjazną atmosferę i nietoksyczne środowisko do komunikacji online.

Netykieta to nie jest coś określonego z góry, tak samo jak zasady dobrego wychowania mogą różnić się zależnie od domu, tak na netykietę wpływ ma to z jakiej technologii korzystamy oraz w jakiej części internetu się znajdujemy. Przez pojęcie netykiety należy rozumieć kodeks zachowania w ujęciu o powszechnie akceptowane reguły.

Główne zasady netykiety

Tak jak wspomniałem, mamy tutaj do czynienia z zaleceniami a nie stricte zasadami, acz każdy artykuł operuje na słowie „zasada” więc będę się trzymał tej terminologii. Zatem sprawdźmy jakie są zasady netykiety:

1. Nie pisz przy pomocy CAPS LOCKA

Wielką literą rozpoczynamy zdanie, a nie piszemy w ten sposób całą treść. Caps Lock to przycisk, po którego użyciu zaczynamy pisać wszystko wielkimi literami, a słowo złożone z samych wielkich liter jest internetowym krzykiem. Nikt nie lubi jak się krzyczy na niego albo wydziera w kinie, dlatego jedna z zasad mówi o zakazie ciągłego pisania wielkimi literami.

2. Szanuj język

Tak samo jak nie krzyczysz wulgaryzmami w piekarni na panią kasjerkę, że chleb jest z makiem a miał być bez, tak samo w internecie nie ma potrzeby używania wulgaryzmów.
Nie podnoszą one w żaden sposób wizerunku twojej osoby, a wręcz przeciwnie. Ta zasada jest dość rygorystyczna i mówi o kompletnym zakazie przeklinania, a osobiście uważam, że jak napiszesz raz na 100 postów jeden wulgaryzm dla podkreślenia emocji nic się nie stanie o ile nie będzie to obraza innej osoby.

Czytaj również  Ile wydałem na LoL?

3. Czytaj regulaminy i FAQ

Nie po to większość stron ma regulamin, aby go łamano. Niestety mało kto zapoznaje się z regulaminem strony i potem ma pretensje, że został zbanowany albo dostał ostrzeżenie.

FAQ to natomiast zbiór najczęściej zadawanych pytań. Wiele usług bądź stron internetowych o konkretnej tematyce zawiera odpowiedzi na najczęstsze pytania, aby użytkownicy mogli znaleźć samemu odpowiedzi oraz nie marnowali czasu osób obsługujących stronę.

4. Nie spamuj

Nikt nie lubi otrzymywać spamu, a ten jest bardzo powszechny. Spam zdarza się w mailach, na forach internetowych, w komentarzach takich stron jak ta itd. Spam to niechciane treści, zazwyczaj reklamy.

Ten element tyczy się głównie netykiety poczty elektronicznej.

5. Nie wysyłaj łańcuszków szczęścia

Kolejną podstawową zasadą netykiety jest nieprzesyłanie dalej łańcuszków szczęścia. Łańcuszkiem szczęścia określamy wierszyk, który obiecuje, że jak wyśle go do następnych X osób będziesz mieć szczęście, znajdziesz miłość albo wygrasz milion w totka.
Obecnie ta forma spamowania jest już niemal zapomniana, ale wciąż funkcjonuje i jest mocno irytująca.

6. Nie hejtuj

Hejt to zjawisko wytworzone, albo lepiej będzie użyć słowa wzmożone przez portale plotkarskie. Hejt rozlał się na cały internet, jeżeli strona nie jest moderowana, bardzo łatwo natknąć się na hejt wylewający się z wielu miejsc.

Nie należy publikować komentarzy personalnych, obrażających przedmówcę albo autora, to samo tyczy się grafik.

7. Nie wysyłaj szkodliwego oprogramowania

Nikt nie lubi zawirusowanych wiadomości. Osoby tworzące wirusy są absolutnie jednym z największych problemów społeczności internetowej. Mamy narzędzia, żeby walczyć z wirusami, niestety dotarcie do „pliku zero” jest często bardzo trudne i takie osoby pozostają bez winny. Nie bądź jedną z takich osób, wirusy skutecznie uprzykrzają życie, a te najgorsze kradną dane.

8. Nie nadużywaj Emotek

Emotikony, to element, który szczególnie przypadł do gustu kobietom. Często są nadużywane bez potrzeby, te niewielkie elementy graficzne miały urozmaicić nieco tekst, a nie go zastępować.

Czytaj również  Lidl plus – aplikacja Lidl

9. Nie bądź trollem

Trolle internetowe to osoby, próbujące wprowadzać innych w błąd, podszywające się pod inne osoby albo po prostu intelektualnie ubogie stworzenia.

Nie bądź trollem internetowym, nie próbuj być śmieszniejszy niż jesteś, nie twórz fałszywych wiadomości i nie szerz nieprawdy.

10. Korzystaj z wyszukiwarki

Tyczy się to głównie forów internetowych na których wielu użytkowników tworzy duplikaty wątków które już się toczą. Takie działanie zaśmieca forum i sprawia, że jest mniej czytelne. Użycie wyszukiwarki jest skutecznym i prostym sposobem sprawdzenia czy twoje treści będą unikalne.

11. Nie wysyłaj dużych załączników

Jeszcze nie tak dawno limit wielu skrzynek mailowych dla załączników wynosił 2mb obecnie jest powiększony, jednak powinno stosować się zasadę wysyłania dużych plików za pomocą dedykowanych serwisów, a nie w wiadomości email.

Netykieta a prawo

Jako że internet nie jest odgórnie sterowane, przynajmniej w większości krajów, to nie ma instytucji karającej bądź nagradzającej za stosowanie głównych zasad netykiety. To społeczność jest organem samoregulującym i samo nadzorującym to co się dzieje w sieci.

Chociaż należy wspomnieć o pewnych zapisach prawa, które w pewien sposób próbują regulować treści w internecie.

Przede wszystkim jako uczestnicy społeczności sieciowej nie możemy publikować treści niezgodnych z prawem np. takich które naruszają zasady współżycia społecznego czy są określone w kodeksie karnym.

Odpadają więc wpisy nawołujące do samobójstw czy popełniania przestępstw, obrażania innych i propagujących totalitaryzm.

Pewnym paradoksem jest to, że dopuszcza się reklamy alkoholu, a z drugiej strony nie można go promować (nie żebym był za zakazem reklam alkoholu, chodzi o samo prawo). Za to sprawa z narkotykami i środkami odurzającymi jest jasna, zakaz jakiejkolwiek formy reklamy.

Pamiętaj również o tym, że zdecydowana większość stron posiada regulamin, w którym opisuje co można a czego nie można robić na danej witrynie.

Od nas zależy jak będzie wyglądała komunikacja w internecie i nie chodzi tu o umoralnianie innych osób. Powinniśmy stosować zasady wyznawane w relacjach z innymi osobami w stosunkach face to face i pokazywać na łamach stron internetowych, forów czy social media, że potrafimy zachować kulturę osobistą.

W ten sposób nawet podczas utarczki słownej z wulgarnym osobnikiem, zyskamy poparcie większej ilości osób i dany delikwent zrozumie, że nie tędy droga, przynajmniej należy mieć taką nadzieję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *