Największy i najmniejszy ocean na świecie

Jak już może wiesz z naszego artykułu, ile jest oceanów na świecie, mamy 5 oceanów, ale który ocean jest największy, a który najmniejszy? W tym artykule skupimy się na powierzchni oceanów i przedstawimy wam największy ocean na świecie oraz najmniejszy ocean na Ziemi. Pokażemy Ci również jak posegregować oceany od największego do najmniejszego. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu będziesz już wiedzieć wszystko na temat wielkości oceanów i żadne pytanie na ich temat cię nie zaskoczy.

Co to jest ocean?

Nazwa ocean pochodzi z języka łacińskiego lub starogreckiego i tym mianem określano ogromną rzekę oblewającą cały świat. Dzisiaj oceanem określamy dużą część hydrosfery ziemskiej, na którą składa się słona woda. Światowe oceany pokrywają aż 70,8% powierzchni całej Ziemi, czyli mówimy tu o 361 mln km² i objętości 1,3•1018 m³. Oceany nie posiadają fizycznych widocznych granic tak jak to ma miejsce w przypadku większości kontynentów, więc pokazując je na mapie raczej celujemy w centrum oceanu, żeby się nie pomylić.

Który ocean jest największy na świecie?

największy ocean na świecie

Największym oceanem na świecie jest Ocean Spokojny, którego powierzchnia jest dwukrotnie większa od drugiego w zestawieniu Oceanu Atlantyckiego. Ocean spokojny to największy ocean na świecie a zarazem najstarszy obok Atlantyku. Jego powierzchnia robi wrażenie i wynosi 155,6 mln km², żaden inny ocean a tym bardziej kontynent nie może się z tym równać. Powierzchnia oceanu atlantyckiego to 30% całej powierzchni Ziemi. Ocean spokojny nazywany jest również Pacyfikiem, ale tego sformułowania używa się głównie w anglojęzycznych krajach.

Największy ocean na świecie rozciąga się wzdłuż (wedle południka) między Morzem Beringa a Morzem Rossa w okolicach Antarktydy. Gdy mówimy o szerokości to Ocean Spokojny rozciąga się od Indonezji po Kolumbię. Wyobraź sobie, że największy ocean na świecie jest 5 razy bardziej szeroki od średnicy Księżyca.

Który ocean jest najmniejszy na świecie?

Zaskoczeniem nie powinno być, że najmniejszym oceanem na świecie jest Ocean Arktyczny. Choć swoją wielkością nie ustępuje tak znacząco Oceanowi Południowemu to dzierży miano najmniejszego kontynentu na świecie. Powierzchnia Oceany Arktycznego to 15,6 mln km² powierzchni. Do tego dochodzi fakt, że jest to również najpłytszy i prawdopodobnie najmłodszy ocean na Ziemi. Przez długi okres był uznawany za część Oceanu Atlantyckiego, jednak obecnie jego granice określone są przebiegu północny, Euroazję i Amerykę Północną. Połączony jest z Oceanem Spokojnym przez Cieśnie Beringa. Najmniejszy kontynent na świecie posiada objętość 18 682 000 km³.

Oceany od największego do najmniejszego

Wiesz już jaki jest największy i najmniejszy ocean na świecie, ale warto abyś wiedział nieco więcej na temat wszystkie oceanów, ich powierzchni oraz potrafił wymienić oceany od największego do najmniejszego.

  1. Ocean Spokojny – 155,6 mln km² powierzchni
  2. Ocean Atlantycki – 76,8 mln km² powierzchni
  3. Ocean Indyjski – 68,6 mln km² powierzchni
  4. Ocean Południowy – 20,3 mln km² powierzchni
  5. Ocean Artkyczny – 15,6 mln km² powierzchni

W tym momencie wiesz już niemal wszystko o wielkości oceanów, znasz ich powierzchnie i potrafisz wymienić oceany od największego do najmniejszego. Pozostaje nam przytoczenie kilku ciekawostek o trzech oceanach ze środka stawki.

Drugim co do wielkości jest Ocean Atlantycki, który w średniowieczu był nazywany Morzem Ciemności, a ludzie bali się zapuszczać daleko w wody oceany, gdyż obawiali się krańca świata. Ocean Atlantycki zajmuje powierzchnię pomiędzy Europą i Afryką a obiema Amerykami i Antarktydą.

Ocean Indyjski to trzeci pod względem powierzchni ocean na świecie. Ocean Indyjski znajduje się po wschodniej stronie Afryki i rozciąga się aż do Australii i Antarktydy.

Ocean Południowy jest większy tylko od Oceanu Arktycznego i rozciąga się w okolicach Antarktydy. Oficjalnie powierzchnia Oceanu Południowego została określona w roku 2000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *