Największy i najmniejszy kontynent na Ziemi

Obecnie na naszej planecie znajduje się 7 kontynentów, ale nie zawsze tak było. Trzeba pamiętać, że na przestrzeni milionów lat płyty tektoniczne przemieszczały się tworząc obraz Ziemi jaki obecnie znamy. W tym artykule chcemy wam przedstawić jaki jest największy kontynent na Ziemi oraz jaki jest najmniejszy kontynent na Ziemi. Sklasyfikujemy również kontynenty od najmniejszego do największego, żebyś nigdy nie miał problemu z wymienieniem kontynentu od największego na najmniejszego.

Co to jest kontynent?

Żeby wiedzieć który kontynent jest największy i najmniejszy na świecie warto wiedzieć czym jest kontynent. Mówiąc o kontynencie mamy zawsze na myśli obszar lądowy bloku kontynentalnego. Co za tym idzie do powierzchni kontynentu wlicza się również przybrzeżne wyspy usytuowane na tym samym cokole kontynentalnym. W geografii kontynentami określa się naprawdę duże obszary lądu, które otoczone są oceanami.

Który kontynent jest największy na Ziemi?

największy kontynent na ziemi

Jak popatrzysz na mapę świata, dość łatwo wybrać największy kontynent na Ziemi, którym jest Azja. Powierzchnia Azji to aż 44,6 mln km² czyli ponad 4 razy tyle co nasza rodzima Europa. Azja znajduje się na wschód od Europy i w zdecydowanej większości leży na półkuli północnej Ziemi.

Nie zdziw się, gdy odpowiedzią na pytanie który kontynent jest największy na świecie będzie Euroazja. Jak wrócisz na chwilę do mapy świata zobaczysz, że Europa i Azja w przeciwieństwie do innych kontynentów są połączone szerokim pasem ziemi znajdującym się w Rosji. Wielu naukowców mówi o 6 kontynentach i jako największy kontynent na Ziemi podaje Euroazję o powierzchni 54,8 mln km². Jednak na różnego rodzaju egzaminach czy w krzyżówkach, gdy jest pytanie typu jaki jest największy kontynent na świecie należy udzielić odpowiedzi Azja.

Który kontynent jest najmniejszy na świecie?

najminejszy kontynent na świecie

Odpowiadając na pytanie jaki jest najmniejszy kontynent na świecie należy odpowiedzieć Australia. Australia posiada powierzchnię 7,7 mln km² co czyni ją najmniejszym kontynentem na Ziemi zaraz przed Europą. Często ludzi mówią o regionie świata Australia i Oceania, która łącznie ma 8,5 mln km². Jednak jest to region świata a nie kontynent, a nawet gdyby nim był, to i tak mamy do czynienia z najmniejszym kontynentem na Ziemi. Australia to wyjątkowy przypadek, w którym cały kontynent zajęty jest przez jedno państwo w dodatku o takiej samej nazwie.

Kontynenty od najmniejszego do największego

Znasz już największy i najmniejszy kontynent na świecie, ale warto żebyś znał całą kolejność kontynentów od najmniejszego do największego:

  1. Australia – 7,7 mln km² powierzchni
  2. Europa – 10,2 mln km² powierzchni
  3. Antarktyda – 13,2 mln km² powierzchni
  4. Ameryka Południowa – 17,8 mln km² powierzchni
  5. Ameryka Północna – 24,2 mln km² powierzchni
  6. Afryka – 30,4 mln km² powierzchni
  7. Azja – 44,6 mln km² powierzchni

Wiesz już niemal wszystko, ale powiedzmy jeszcze parę ciekawostek o pozostałych kontynentach. Afryka drugi co do wielkości kontynent na Ziemi ma najwięcej państw a dodatkowo leży na wszystkich półkulach: południowej, północnej, zachodniej i wschodniej. Ameryka północna ma liczoną powierzchnię z tzw. Ameryką Środkową, która nie jest co prawda osobnym kontynentem, ale jest często wyróżniania. Europa sama w sobie nie jest zbyt dużym kontynentem, ale biorąc pod uwagę Euroazję mamy do czynienia z największym obszarem ziemi na świecie.

Ameryka południowa przez niektórych naukowców uważana jest za jeden kontynent z Ameryką Północną, ale nie są to uznawane za kanon informacje. Antarktyda nie należy do żadnego państwa. Arktyka nie jest kontynentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *