Najgłębszy ocean świata

Jaki jest najgłębszy ocean na świecie a zarazem najgłębsze miejsce w oceanie? Na te pytania odpowiemy w artykule dotyczącym najgłębszych oceanów na świecie. Musisz wiedzieć, że to, iż dany ocean posiada najgłębsze miejsce wcale nie musi oznaczać całościowo, że jest najgłębszym oceanem. Istnieje coś takiego jak średnia głębokość oceanu, ale tak się składa, że tytuł najgłębszego oceanu i najgłębszego miejsca w oceanie należy do jednego zbiornika wodnego, którym jest Ocean Spokojny.

Najgłębszy ocean na świecie

Blisko 71% naszej planety skryte jest pod powierzchnią wody, a ogromną cześć stanowią oceany. Żadne morze czy rzeka nie jest tak głębokie jak głębokie mogą być oceany. Najgłębszym oceanem na świecie jest Oceany Spokojny nazywany tak przez Europejczyków a przez Amerykanów Pacyfikiem. Wśród innych nazwa warto wspomnieć również określenie Ocean Wielki, gdyż jest to nie tylko najgłębszy, ale również największy ocean na świecie.

Ocean Spokojny leży w granicach wielu krajów a właściwie kontynentów. Jego pojemność szacowana jest na 764,836 mln km3 wody, co jest prawie połową zasobów wody na naszej planecie.

najgłębszy ocean na świecie

W Oceanach świata występują rowy, które prowadzą do najgłębszych miejsc w oceanach. Zdecydowana większość rowów znajduje się na Oceanie spokojnym aż 6 jest głębokich na ponad 10 km.

  • Ocean spokojny (Pacyfik) to najgłębszy ocean na świecie jego średnia głębokość to 4280 metrów.

Najgłębszym rejonem w najgłębszym oceanie jest Głębia Challengera leżąca 10 994 metrów pod poziomem morza. Tan najgłębszy rejon naszego świata posiada również najgłębsze miejsce jakim jest Rów Mariański.

Najgłębsze miejsce w oceanie

Rów Mariański to najgłębsze miejsce w Oceanie Spokojnym co za tym idzie najgłębsze miejsce na świecie. Od wielu lat fascynuje badaczy z całego świata, ze względu na panujące tam ciśnienie, mało kto był w stanie odkrywać te niezbadane wody. Światło nie dociera tak głęboko, na dnie Rowu Mariańskiego panuje całkowity mrok a pomimo tego istnieją tam zwierzęta, które sobie radzą. Z każdym rokiem zwiększamy swoją wiedzę na temat najgłębszego miejsca w Oceanie, ale znamy wciąż tylko ułamek tajemnic tego miejsca.

Rów Mariański położony jest w zachodniej części Oceanu spokojnego a jago głębokość sięga do 10 984 lub 11 034 metrów (są różne opracowania). Wyobraź sobie górę wyższą od Mont Everest o 2 km, właśnie taką odległość trzeba pokonać, aby dotrzeć na dno najgłębszego miejsca w oceanie. Co istotne Rów Mariański nie jest jakąś tam niewielką dziurą w ziemi jego długość to 2542 km. Przez wiele osób określany jest blizną na ziemskiej powierzchni.

Najgłębsze miejsce na Ziemi jest bardzo nieprzyjazne, poza wspomnianym ciśnieniem i brakiem światła, dochodzi niska temperatura. Pomimo tego specjalnie zaprojektowane łodzie głębinowe pozwalają nam dotrzeć na dno. Często przytacza się informację, że na dni Rowu Mariańskiego było mniej ludzi niż na Księżycu i jest to faktem, ale pewnie z biegiem czasu te proporcje będą się odwracać. Choć w loty kosmiczne inwestuje wielu miliarderów, a powierzchnia naszej planety nie wydaje się im tak interesująca.

Oceany od najgłębszego do najpłytszego

Na koniec jeszcze posegregujmy oceany wedle głębokości, zaczynając od najgłębszego:

  • Ocean spokojny – średnia głębokość 4280 metrów
  • Ocean Indyjski – średnia głębokość 3741 metrów
  • Ocean Atlantycki – średnia głębokość 3646 metrów
  • Ocean Południowy – średnia głębokość 3270 metrów
  • Ocean Arktyczny – średnia głębokość 1204 metrów

Mam nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na pytanie który ocean jest najgłębszy na świecie i jaki jest najgłębszy punkt w oceanie. Zapraszamy również do sprawdzenia artykułu na temat tego jaki ocean jest największy na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *