Najnowsze

Najbardziej znienawidzone zawody w Polsce

Ostatnia aktualizacja 4 października 2022 przez Redakcja

Bez trudu możesz znaleźć artykuły mówiące o tym jakie zawody w Polsce są najbardziej znienawidzone. Problem z nimi jest taki, że nie pokrywają się z badaniami odnośnie tego jakie zawody są poważane. Samo sformułowanie „znienawidzone zawody” można odebrać jako naturalna niechęć do zawodu albo strach jaki dana praca wykonuje np. bojaźń przed wizytą u stomatologa. Czy to oznacza, że stomatolog jest znienawidzonym zawodem? Oczywiście nie, większość zawodów medycznych jest bardzo poważanych. Jednak są profesje jak urzędnik czy polityk, które nie kojarzą się z niczym dobrym i spokojnie można takie zawody zaliczyć do znienawidzonych.

Najbardziej znienawidzone zawody w Polsce

W tym artykule przedstawimy Ci listę zawodów, które faktycznie są znienawidzone a nie po prostu kojarzą się z czymś złym. Podpierać będziemy się wynikami raportu CBOS z roku 2019. Dane w tego typu rankingach nie ulegają istotnym zmianom na przestrzeni lat, zapewne w roku 2022 wciąż są aktualne.

najbardziej znienawidzone zawody w polsce
źródło: https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_157_19.PDF

Dodamy również kilka zawodów, które nie zostały wspomniane w raporcie a zapewne również nie cieszą się dobrą opinią.

Działacz polityczny – najbardziej znienawidzony zawód w Polsce

polityk znienawidzony zawod

Bez zaskoczenia od wielu lat w rankingach i raportach to działacz polityczny jest najgorzej ocenianym zawodem w Polsce. Politycy w niemal wszystkich krajach nie są darzeni sympatią. Ich działania są na świeczniku, a liczne afery, brak dotrzymywania słowa, obsadzanie posad w państwowych spółkach ludźmi z rodziny i masa innych zarzutów sprawiają, że polityków ciężko lubić.

W badaniu CEBOS zawód polityka został rozbity ze względu na pełnione role i co ciekawe to minister cieszył się największym poważaniem.

Osoby związane z polityką są bardziej poważane przez osoby z niższym wykształceniem i z mniejszych miejscowości. Ostatnie lata nie przynoszą zmian, które dają nadzieję na to, że najbardziej znienawidzony zawód w Polsce zostanie zepchnięty z piedestału.

Czytaj również  Bershka karta podarunkowa

Ksiądz

polacy nienawidza ksiezy

Czy fakt, że ksiądz ma bardzo małe poważanie w oczach wielu osób jest dziwny? W kraju tak katolickim jak Polska zapewne może to zaskakiwać. Z drugiej strony, cały kościół katolicki kojarzony jest z tuszowaniem pedofilii i licznymi aferami.

Księżą nie pomaga również pewien duchowny jeżdżący Maybachem podarowanym od bezdomnego.

Księdzem nie zostaje się po to, aby być poważanym, choć każdy chce czuć, że jest dobrze traktowany. Ciężko też patrzeć na księdza jak na zawód, mimo to warto podkreślić, że obecnie rola duchownego nie jest najlepiej oceniania.

Makler giełdowy

Zaskoczeniem w rankingu może być pozycja maklera giełdowego. Nie jest to zawód, który jako pierwszy czy nawet drugi przychodzi do głowy, gdy mowa o znienawidzonych zawodach.

Wiele osób nawet nie rozumie pracy maklerów giełdowych co również mogło mieć przełożenie na niewielkie poszanowanie do tej pracy. Obecnie trwający kryzys, wzrosty ceny i wizerunek maklera jako bogacza z Wall Street nie pomagają mu w tego typu rankingach.

Urzędnik

Obraz urzędnika jako niemiłej osoby, która traktuje petentów z góry i ma ślimacze tempo pracy wciąż się utrzymuje. Jednak zmiana pokoleniowa nieco poprawia ten obraz, urzędnicy są bardziej pomocni i mniej pretensjonalni. Niestety, nie tyczy się to wszystkich urzędów i wciąż nie jest to standardem.

Osoby pracujące w urzędach nie mają łatwego życia przez wzgląd na prawo, które jest bardzo zawiłe i wielu ludzi go nie rozumie. Konieczność wypełniania masy formularzy, posiadania różnych zgód i oświadczeń, pomimo iż nie jest winą urzędnika wpływa na jego konto.

Sędzia

W zestawieniu nie mogło zabraknąć zawodu sędziego. Choć większość osób docenia drogę jaką trzeba przejść, aby zostać sędzią, fakt mocnego upolitycznienia tej instytucji bardzo negatywnie odbił się na całej profesji.

Czytaj również  Guilty Pleasures - Co to jest? - 24 przykłady

Sędziowie znajdują się na liście najbardziej znienawidzonych zawodów również za sprawą tego, że kojarzą się ze stresem. Dodatkowo to on jest ostatecznym organem oświadczającym winę lub jej brak. To decyzja sędziego może mieć kluczowy wpływ na nasze życie a my nie lubimy oddawać takiej władzy innym osobom.

Choć sędzia jest nastawiony do nas naturalnie i opiera się na dowodach oraz przepisach prawa, nie może liczyć na dużą miłość.

Dziennikarz

Dziennikarz to bardzo ogólne ujęcie wszystkich rodzajów dziennikarstwa. Jak porównać zaufanie do dziennikarza sportowego do dziennikarza śledczego czy osób pracujących w TVP?

Nie bez powodu, w ostatnim zdaniu nie pojawiło się słowo „dziennikarz” ciężko o osobach pracujących w propagandowej telewizji mówić w taki sposób. Dla równowagi należy przyznać, że żadna telewizja nie jest obiektywna, ale jednak każdy wie jak wygląda obecnie telewizja publiczna.

Zapewne to właśnie ten fakt przeważył nad tym, że dziennikarza należy umieścić na liście zawodów znienawidzonych. Również dziennikarze pracujący w wielu gazetach wyrażając swoje poglądy nie pomagają w poprawie zaufania do ich zawodu. Dziennikarz powinien być bezstronny, jego zadaniem jest opisywać pewne sytuacje, szukać prawdy i zadawać niewygodne pytania. W ostatnim czasie coraz mniej jest takich dziennikarzy.

Komornik

Komornik sądowy tylko wykonuje swoją pracę, ale bez dwóch zdań to jeden z najbardziej znienawidzonych zawodów w Polsce. To, że aktualnie dwóch silnych mężczyzn wynosi Ci telewizor nie jest winą komornika, on wykonuje jedynie swoje obowiązki.

Praca komornika jest bardzo niewdzięczna i wymaga specyficznych cech charakteru. Wynoszenie sprzętu, gdy w mieszkaniu jest samotna matka z dziećmi czy osoba starsza nie mogą robić na nim wrażenia. To dodatkowo potęguje niechęć do komorników, którzy kojarzą się z osobami bez uczuć.

Czytaj również  Stopa ile to cm - m

Kierowca taksówki

Odskakując zupełnie w inne rejony trafiamy na zawód taksówkarza, czyli popularnej „złotówy”. Na złą opinię taksówkarze pracowali latami, przewożąc osoby dłuższymi trasami, naciągając turystów czy wylewając fekalia na samochodu kierowców Ubera.

Zwód taksówkarza mocno oberwał wizerunkowo w ostatnich latach i ciężko będzie mu odbudować pozycję z przed 20 lat. Co prawda taksówkarz, nigdy nie był szczególnie poważanym zawodem, ale na pewno nie zaliczał się do najbardziej znienawidzonych. Wiele negatywnych spotkań z taksówkarzami opisywanych w internecie sprawia, że na takiej liście się znajduje.

Kontroler biletów

Kolejny zawód, który nie jest lubiany przez wzgląd na własne błędy jakie popełniamy to kontroler biletów, czyli popularny „kanar”. Bycie kanarem nie przynosi chluby i jest dobrze odbierane. Podobnie jak w przypadku komornika, aby być kontrolerem biletów należy zostawić emocje z boku i nie reagować na tłumaczenia pasażerów na gapę.

Telemarketer

Wśród znienawidzonych zawodów znajdzie się również miejsce dla telemarketera, który w najmniej odpowiednim czasie dzwoni do nas i próbuje sprzedać fotowoltaikę albo promocję w sieci komórkowej.

Legendy głoszą, że ktoś faktycznie był zainteresowany ofertą telemarketera i podjął z nim dialog. Prawda jest taka, że w większości są to osoby, które nadają się naciągnąć, bo nie chcą być niemiłe, mają swoje lata, albo nie do końca rozumieją na co się zgadzają.

Połączenie wszystkich wymienionych czynników odbija się na negatywnej opinii o telemarketerach.

Policjant

policja nielubiany zawod

Czy fakt, że w zestawieniu najbardziej znienawidzonych zawodów znalazło się miejsce dla policjanta może dziwić?

Kontakt z policją najczęściej kojarzy się z czymś złym, a gdy są potrzebni nigdy ich nie ma. Zupełnie na drugim biegunie do policji są strażacy, którzy od wielu lat piastują pierwsze miejsce wśród najbardziej cenionych zawodów.

Jeśli myślisz o pracy w mundurówce, wybierz pracę strażaka, a nie policjanta, wtedy czeka Cię o wiele więcej dobrych słów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *