Na jaki profil trzeba iść żeby być psychologiem?
Ostatnia aktualizacja 9 kwietnia 2024 przez Redakcja
Marzysz o karierze psychologa, ale nie wiesz, na jaki profil szkoły średniej warto się zapisać? Wybór odpowiedniego profilu edukacyjnego może mieć istotne znaczenie dla Twojej przyszłej ścieżki zawodowej. W tym artykule przyjrzymy się, do jakiego typu liceum czy technikum warto się udać, aby przygotować się do studiów psychologicznych i w końcu stać się psychologiem. Znalezienie właściwej drogi edukacyjnej jest kluczowe dla osiągnięcia Twoich zawodowych celów w dziedzinie psychologii.
Czy trzeba iść do konkretnego liceum żeby zostać psychologiem?
Wybór profilu w szkole średniej nie jest kluczowy dla kariery jako psycholog. Bardziej istotne są studia na poziomie wyższym, które zapewnią niezbędne przygotowanie w tej dziedzinie.
Psychologia to kierunek studiów na uczelniach wyższych, a ścieżka kariery jako psycholog jest bardziej uzależniona od uzyskanych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego niż od profilu szkoły średniej.
Na jaki kierunek warto iść aby zostać psychologiem?
Jeśli nie chcesz wybierać liceum ogólnokształcącego, a zależy ci na przygotowaniu do studiów psychologicznych, warto rozważyć profil humanistyczny lub biologiczno-chemiczny.
Profil humanistyczny może zapewnić lepsze przygotowanie w zakresie nauk społecznych, co może być pomocne w zrozumieniu aspektów związanych z psychologią społeczną, rozwojem jednostki i relacjami międzyludzkimi.
Z kolei profil biologiczno-chemiczny może być przydatny w zrozumieniu podstawowych procesów fizjologicznych i neurologicznych, które również mają znaczenie w psychologii, zwłaszcza w dziedzinie neuropsychologii.
Ostatecznie jednak, kluczowe będą studia na poziomie wyższym, gdzie można będzie specjalizować się w psychologii.
Na jaki profil studiów trzeba iść aby zostać psychologiem?
Aby zostać psychologiem, konieczne jest ukończenie pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia.
Studia te są podstawą do zgłębiania różnych nurtów psychologii oraz do rozwijania umiejętności i wiedzy potrzebnych do pracy w różnych obszarach psychologicznych.
Po ukończeniu studiów istnieje również możliwość podjęcia specjalizacji podyplomowej w wybranej dziedzinie psychologii, co pozwala na pogłębienie wiedzy i umiejętności w konkretnym obszarze zainteresowań, takim jak:
- psychologia kliniczna
- neuropsychologia
- psychologia sądowa
- psychologia reklamy
- psychologia pracy
- psychologia rozwojowa
- psychologia dziecięca
- psychologia biznesu
- psychologia społeczna
- psychologia sportu
- psychologia zdrowia
- psychoonkologia.
Ostatecznie, wielu psychologów decyduje się na uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty, co pozwala na pracę w dziedzinie terapii psychoanalitycznej, behawioralnej, czy poznawczo-behawioralnej, potwierdzając tym samym ich kwalifikacje i umiejętności.
Co zdawać na maturze aby dostać się na psychologię?
Aby dostać się na psychologię na studia licencjackie, kandydaci muszą zdać maturę i spełnić określone wymagania rekrutacyjne, które mogą się różnić w zależności od uczelni.
Na większości uczelni publicznych punktowane są język polski, język obcy oraz jeden dodatkowy przedmiot, który może być wybrany spośród puli przedmiotów maturalnych sugerowanych przez uczelnie.
Przykładowe przedmioty to:
- matematyka,
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- historia,
- informatyka,
- geografia.
Ważne jest również osiągnięcie odpowiedniego poziomu na egzaminie maturalnym, gdyż różnice w przelicznikach mogą mieć decydujący wpływ na ostateczną liczbę punktów.
Na przykład na Uniwersytecie Warszawskim obowiązują cztery przedmioty: język polski, matematyka, język obcy oraz jeden do wyboru spośród:
- inny język obcy,
- język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, ukraiński, niemiecki),
- język mniejszości etnicznej – łemkowski,
- język regionalny – kaszubski,
- język łaciński i kultura antyczna,
- język grecki i kultura antyczna,
- biologia,
- chemia,
- filozofia,
- fizyka/ fizyka i astronomia,
- geografia,
- historia,
- informatyka,
- wiedza o społeczeństwie.
Poziom podstawowy przeliczany jest z wagą 0,6, poziom rozszerzony – 1.
Podobnie, na Uniwersytecie Szczecińskim punktowane są: język polski (mnożnik 0,25 lub 0,5), język obcy (mnożnik 0,15 lub 0.3) oraz przedmiot do wyboru spośród (mnożnik 0,1 lub 0,2):
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- geografia,
- historia,
- matematyka.
Takie zasady rekrutacji obowiązują także na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych uczelni oraz w regulaminach rekrutacji.
Gdzie pracuje psycholog?
Psycholodzy pracują w różnych miejscach i branżach, w zależności od swoich zainteresowań i specjalizacji. Spektrum możliwości zawodowych po psychologii jest bardzo szerokie.
- Szpitale i ośrodki zdrowia – Pracując w takim miejscu, psycholog może zajmować się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z różnymi problemami emocjonalnymi i psychicznymi.
- Poradnie psychologiczne i gabinety terapeutyczne – Psycholodzy często otwierają własne gabinety, gdzie oferują terapię indywidualną, terapię par i rodzin, oraz prowadzą poradnictwo psychologiczne.
- Firmy i korporacje – W dziale HR, marketingu, reklamie, public relations, oraz jako coachowie, psycholodzy mogą pomagać firmom w zarządzaniu personelem, analizie rynku, oraz tworzeniu strategii marketingowych.
- Edukacja – W szkołach, uczelniach oraz ośrodkach edukacyjnych, psycholodzy mogą pracować jako doradcy zawodowi, pedagodzy szkolni, czy konsultanci edukacyjni.
- Służba zdrowia publiczna – Psycholodzy mogą pracować w instytucjach służby zdrowia publicznej, zajmując się profilaktyką zdrowia psychicznego, oraz edukacją społeczną w zakresie zdrowia psychicznego.
- Służby mundurowe – W wojsku, policji, oraz więzieniach, psycholodzy mogą pełnić funkcje doradcze, terapeutyczne, oraz diagnostyczne, pomagając w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i traumami.
- Badania naukowe i edukacja akademicka – W instytucjach badawczych, uczelniach i ośrodkach naukowych, psycholodzy mogą prowadzić badania naukowe, oraz uczyć studentów.
To tylko kilka przykładów miejsc pracy dla psychologów. Ich umiejętności i wiedza są bardzo cenione i poszukiwane w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.