Monobrew – zrośnięte brwi

Zrośnięte brwi nazywane również monobrwią (pojedyncza brew) mogą stanowić dla wielu osób powód kompleksów, do tego stopnia, że niektóre osoby zastanawiają się czy monobrew jest chorobą. Na to pytanie odpowiemy już we wstępie, monobrew nie jest żadną chorobą i powodem do zmartwień, nie jest również związana z zaniedbaniem higieny osobistej. Tak naprawdę mówiąc o zrośniętych brwiach mówimy o połączeniu brwi nad grzbietem nosa.

Co to jest monobrew – fakty nie mity

Samo określenie monobrew nie jest do końca poprawne, powinno używać się określenia Synophrys, ale ze zrozumiałych względów, pojęcie monobrwi jest łatwiejsze do zapamiętania i wymówienia. Zrośnięcie brwi jest bardzo niewielką cechą dysmorficzną, która powinna być w pełni akceptowalna.

Niestety współczesne kanony piękna nakładają na osoby z monobrwią wyrywanie włosów z połączenia znajdującego się nad grzbietem nosa. Nieco inaczej wygląda to w krajach Bliskiego Wschodu, gdzie monobrew może być odbierana jako symbol dziewictwa.

W zdecydowanej większości przypadków monobrew nie jest powiązana z żadną chorobą i występuje u zdrowych ludzi. Jednak należy mieć na uwadze, że jest uznawana za kliniczną cechę zaburzeń genetycznych powiązanych z zespołem Cornelii De Lange.

Zespół ten charakteryzuje się problemami w uczeniu się (ale mamy tu na myśli poważne problemy, pomimo chęci nauki, a nie olewanie lekcji), mniejszymi niż normalnie palcami czy nieprawidłowościami w strukturze twarzy

Monobrew wywoływana jest czynniki genetyczne związane z genem PAX3. Tak samo ja plackowate łysienie, czy zakola wynikają z genów, tak samo problem tyczy się monobrwi. Zarówno Twój ojciec jak i matka przekazują Ci w genach PAX3 i to jaką kopię genu otrzymasz determinuje fakty, czy będziesz posiadać monobrew. W innych genach jest natomiast zapisana grubość brwi, ich gęstość, kolor i wiele innych czynników.

Monobrew a kanony piękna

Wracając jeszcze na chwilę do kanonów piękna, w takich krajach jak Oman czy Tadżykistan monobrew odbierana jest jako coś pożądanego. Kobiety specjalne malują linie łączące brwi by bardziej podobać się mężczyzną. Jednak my żyjemy w „świecie zachodu” gdzie zrośnięte brwi są cechą niepożądaną.

Jeszcze kilka tysięcy lat temu w starożytnej Grecji, monobrew kojarzyła się z pięknymi i inteligentnymi kobietami. W okresie średniowiecza kobietą zależało na dużym czole i wręcz pozbywały się brwi, a obecnie żyjemy w czasach, gdy za standard uznaje się dwie wyraźne oddzielone brwi. Standardy piękna się zmieniają i jak widać brwi odgrywają w nich istotną rolę.

Zgodnie z obecnie posiadaną wiedzą brwi ewoluowały wraz z nami. Podstawową rolą tego niewielkiego elementu naszego organizmu jest tworzenie barwiery przed potem, deszczem czy łupieżem, wpadającym do naszych oczu.

W takim wypadku monobrew jest w stanie zaoferować zdecydowanie lepszą ochronę, co za tym idzie możliwe, że to właśnie dlatego część ludzi wciąż posiada zapisaną w genach cechę zrośniętych brwi.

Jak usunąć monobrew?

Monobrew jest naprawdę małą przypadłością, ale znajdującą się na twarzy, czyli najbardziej wyeksponowanej części ciała. Wiele osób, głównie Pań decyduje się usuwać monobrew przy użyciu pęsety.

Za nim przejdziemy do omówienia konkretnych sposobów jak usunąć monobrew, należy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie jej usunąć na stałe. Włosy będą rosły w tym miejscu i tylko regularne zabiegi, będą skutecznie niwelować syndrom zrośniętych brwi.

Depilacja monobrwi pęsetą

Czy pęsetą to dobry sposób na pozbycie się monobrwi? Na pewno jeden z prostszych i bardziej przystępnych sposobów na pozbycie się problemów związanych ze zrośniętymi brwiami. Przy pierwszych próbach wyrywania włosów, warto nakreślić delikatnie linie brwi, poza które nie będziesz wychodzić.

Z czasem nabierzesz wprawy i może okazać się to nie być konieczne. Skórę przed depilacją najlepiej zdezynfekować spirytusem salicylowym, a już na pewno umyć np. mydłem. Włosy należy mocno chwycić u nasady i dynamicznym ruchem wyrwać ze skóry.

Inne metody pozbycia się monobrwi

Golenie to metoda, która nie jest zalecana, włosy po goleniu bardzo szybko odrastają i trzeba ponawiać proces co kilka tygodni.

Istnieją również sposoby bardziej profesjonalne jak wypalanie laserem. Jednak jest to zabieg kosztowny a jego wykonanie wymaga wizyty w salonie urody. Warto wspomnieć również o elektrolizie, która polega na zabijaniu cebulek włosów przy użyciu prądu elektrycznego.

W temacie monobrwi to by było na tyle. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na najczęstsze pytania odnośnie tematu zrośniętych brwi. Jeżeli jednak masz pytania koniecznie zostaw je w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *