Milenium ile to lat i co to znaczy?

Estimated read time 2 min czytania

Żeby łatwiej odnaleźć się w czasie stosujemy różne przedziały, które pozwalają nam lepiej się orientować o jakich wielkościach mówimy, a jedną z poza układową jednostką miary czasy jest milenium, czyli tysiąc lat. Co to znaczy, że milenium jest jednostką miary poza układową? Tylko tyle, że nie funkcjonuje ona jako miara czasu stosowana w nauce. W tym krótkim artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania na temat milenium. Polecamy również artykuł na temat tego ile lat ma dekada.

Milenium ile to lat?

Milenium to dokładnie tysiąc lat w kalendarzy gregoriańskim, liczone jest od roku kończącego się na 001, czyli np. 2001. W przypadku kalendarzy z rokiem zerowym milenium liczone jest od roku kończącego się na 000, czyli np. 1000. Teoretycznie milenium określa 1000 lat, ale będąc w roku 2451 nie powiemy, że rozpoczynamy nowe milenium, pomimo iż od roku 1450 minęło tysiąc lat. Podsumowując milenium to miara czasu obejmująca 1000 lat.

Które mamy milenium?

W związku z tym drugim najpopularniejszym pytaniem jest, które mamy milenium? Zgodnie z wyżej opisaną wyżej zasadą wraz z rokiem 2001 rozpoczęliśmy już 3 milenium tudzież trzecie tysiąclecie. Drugie milenium trwało od roku 1001 do roku 2000, a pierwsze od roku 1 do roku 1000.

Odpowiedzmy jeszcze na popularne krzyżówkowe pytanie: Tysiąc lat to inaczej – milenium.

Czytaj również  Od jakiej średniej jest 6?

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój