Mikrofon w telefonie
Ostatnia aktualizacja 18 grudnia 2021 przez Redakcja
Telefon posiada niemal każdy z nas, dlatego warto jest wiedzieć na jego temat jak najwięcej. Faktem, który się regularnie pomija jest ten, że mikrofony w telefonach potrafią się różnić i są one różnego rodzaju, co ma wpływ nie tylko na jakość połączenia, ale również to, jak czuły dany mikrofon jest i co potrafi wyłapać. Dlatego dobrze jest wiedzieć jakie rodzaje mikrofonów w telefonie się spotyka. Ta wiedza może znacznie wpłynąć na nasze postrzeganie smartfonów.
Jakie rodzaje mikrofonów w telefonie się spotyka?
We współczesnych telefonach komórkowych tzw. smartfonach, używa się dwóch głównych rodzajów mikrofonów. Pierwszym z nich jest tzw. mikrofon pojemnościowy, który bardzo dobrze sprawuje się w smartfonach ze względu na jego kompaktowy rozmiar oraz bardzo niewielką ilość energii, której potrzebuje do działania. Jest on zamieszczony w spolaryzowanej kapsułce, z dwoma płytami równoległymi.
Gdy dźwięk dochodzi do mikrofonu płyty zaczynają drgać i poruszać w tył i przód. To natomiast tworzy napięcie, które następnie wysyła sygnał mikrofonu. Ze względu na tanie materiały, związane z tym, że mikrofon nie potrzebuje wiele energii do działania. Sam mikrofon jest więc tani, dlatego tak często korzysta się z niego w wielu urządzeniach.
Drugim rodzajem mikrofonu, który możemy znaleźć w naszym telefonie są tzw. mikrofony MEMS, które są bardzo zaawansowanymi urządzeniami, gdyż nie wyglądają już jak zwyczajny mikrofon, lecz ich konstrukcja przypomina raczej mały procesor.
Są one znacznie lepsze i posiadają szeroki zakres dynamiczny, co przekłada się na jakość dźwięku zarówno w nagraniach, jak i podczas rozmowy telefonicznej. Bez wątpliwości taki mikrofon dobrze będzie sprawował się jako dyktafon.
Wybiera się go coraz częściej przy nowych smartfonach, natomiast jego konstrukcja przekłada się jednocześnie na jakość. Sensor mikrofonu jest kondensatorem i jest on wykonany w krzemie. Posiada dwie powierzchnie, które są najważniejsze w całym urządzeniu.
Pierwsza z nich jest nieruchoma, druga zaś elastyczna, by fale akustyczne mogły ją poruszać i generować ładunek. W powierzchni nieruchomej zamontowana jest membrana, by silne wiązki akustyczne nie zniszczyły mikrofonu. Następnie proces wygląda podobnie jak w przypadku wcześniejszego mikrofonu.
Gdzie jest mikrofon w telefonie?
Myślę że ta informacja jest bardzo ważna ze względu na to, że kiedy mikrofon się zepsuje, trudno będzie wiedzieć, gdzie można go znaleźć. Warto również pamiętać, że dzisiejsze telefony robione są w taki sposób, że nie ma możliwości ich otwarcia w prosty sposób, co było możliwe przez wiele lat, gdy telefony miały prostą, możliwą do ściągnięcia w każdej chwili klapkę.
Mikrofon w telefonach znajduje się na samym dole obudowy, obok wejścia USB oraz głośniczka (nie mylić z głośniczkiem górnym). To tam jest zamontowany i umożliwia korzystanie z telefonu w taki sposób, jak obecnie to robimy, przyciskając go do ucha. Jeśli więc nie słychać nas, najlepiej będzie zbliżyć usta do mikrofonu, który znajduje się na dole obudowy, zaraz przy złączu USB, czyli tam, gdzie podpinamy telefon do ładowania.
Jak wyłączyć mikrofon w telefonie?
Niestety obecne telefony w większości nie posiadają możliwości całkowitego wyłączenia mikrofonu tak, by nie działał. Można natomiast mikrofon wyciszyć podczas rozmowy. Wówczas na ekranie powinno pojawić się kilka ikon, a jedna z nich to symbol mikrofonu.
Dotykając tegoż właśnie symbolu, spowodujemy, że rozmówca nie będzie nas słyszał. Wystarczy raz dotknąć symbol i zobaczymy, że stanie się on przekreślony, a w niektórych przypadkach jego kolor zmieni się na czerwony.
Jak włączyć i podgłośnić mikrofon w telefonie?
Mikrofon w telefonie zawsze jest włączony jeśli chodzi o połączenia telefoniczne. Sprawa może wyglądać nieco inaczej w przypadku, kiedy korzystamy z różnego rodzaju aplikacji. Wówczas aplikacja może automatycznie wyciszać mikrofon wchodząc w konkretne spotkanie.
Dzieje się tak np. w aplikacji Teams, która ostatnimi czasy jest bardzo popularna, gdyż w niej prowadzi się znaczną część lekcji i spotkań online. Ze względu na to, musimy znaleźć ikonkę mikrofonu i jeśli jest przekreślona – kliknąć w nią, by ją odciszyć. P
roces ten można powtórzyć by znów wyciszyć mikrofon. Podgłośnić mikrofon można natomiast poprzez kliknięcie w telefonie przycisku do podgłaśniania. Wówczas pokaże się panel, który pokaże co możemy podgłośnić. Nie we wszystkich telefonach można bowiem podgłośnić mikrofon, dlatego warto zobaczyć, czy istnieje taka możliwość. Następnie wystarczy przesunąć słupek do góry, by głośność mikrofonu była zwiększona.
Jak sprawdzić mikrofon w telefonie?
Najłatwiejszym sposobem będzie zadzwonienie do kogoś i zobaczenie, czy ta osoba nas słyszy i jeśli tak, to w jakim stopniu. W aplikacjach typu teams jest natomiast możliwość sprawdzenia swojego mikrofonu z systemem, który nagrywa naszą krótką wypowiedź i nam ją odtwarza.
Nie działa mikrofon w telefonie, jak naprawić?
Dzisiejsze telefony są szczelnie zamknięte, więc trudno będzie jednoznacznie zrobić coś samemu. Najlepiej spróbować przedmuchać miejsce, w którym znajduje się mikrofon, a następnie jeśli to nie podziała – wyłączyć i włączyć telefon, gdyż często taki zabieg wystarcza.
Zalany mikrofon w telefonie – co robić?
Można spotkać się z opinią, że wystarczy włożyć telefon do ryżu i samo przejdzie. W niektórych przypadkach rzeczywiście może to pomóc, jednak najlepiej będzie udać się do specjalisty, który potrafi naprawić lub wymienić mikrofon w telefonie. Odradzamy robić takie operacje na własną rękę, gdyż może to poskutkować zepsuciem telefonu na stałe.