Mercedes logo

Jaka jest historia logo Mercedesa?

Czy wiesz co oznacza napis Mercedes? Nowoczesny emblemat modelu Mercedesa składa się tak naprawdę z obrazu. Logo Mercedesa uważane jest za jedno z tak naprawdę najstarszych.

Mercedes logo – początki?

Gwiazda trójramienna opatentowana została w dniu 26 marca 1901 roku. Została przyjęta jako logo Daimler Motoren Gesellschaft w roku 1909. Firma ta następnie produkowała silniki. Jednak nie były to jedynie silniki do samochodów, ale także do lotnictwa oraz statków morskich. Dlatego trzy końce gwiazdy są symbolami władzy nad dokładnie trzema żywiołami – morzem, ziemią oraz powietrzem.

Jednak uważa się, że pomysł na samą gwiazdę już powstał w roku 1880, kiedy to założyciel firmy Daimler Gottlieb narysował ją w liście do żony, zaznaczając dokładną lokalizację ich domu w Deutz. Wierzył doskonale, że w niedalekiej przyszłości ta gwiazda trójramienna przedstawiona zostanie na dachu jego fabryki samochodów, symbolizując dobrobyt.

Okazuje się, że Gottlieb miał jak najbardziej rację. Firma świetnie prosperowała i robi to do dnia dzisiejszego.

Poza tym, według jednej z wersji, trzy końce tejże gwiazdy to trzy osoby, które odegrały rolę główną w powstaniu samochodu tejże marki. Maybach Wilhelm to wynalazca spalinowych silników, a z kolei Emil Jellinek to konsul austriacki oraz zawodnik, które zainwestował oraz sfinansował wiele wysiłków w rozwój tego przedsiębiorstwa. Mercedes to córka Jellinka, po której został nazwany samochód.

Mercedes-Benz-logo

Okazuje się, że jest jeszcze jednak wersja bardzo ciekawa wygląda gwiazdy trójramiennej. Promienie gwiazdy to po prostu laski Wilhelma Maybacha, Gottlieba Daimlera oraz Emila Jellinka, które to skrzyżowali podczas kłótni. Następnie każdy wygiął swoją własną linię o nie mógł się zgodzić, jakie logo będzie miała firma.

Tę sytuację rozwiązał Mercedes, który namawiał mężczyzn do zaprzestania przeklinania, ponieważ ich los firmy jest właśnie w ich rękach. W rękach dosłownie były laski, które stworzyły gwiazdę trójramienną. Wśród konsumentów także istnieje wersja, w której gwiazda trójramienna to symbol kobiet z wyciągniętymi rękami oraz rozstawionymi nogami.

Rejestracja logo Mercedes

Razem z Mercedesem w roku 1903 swoje logo zarejestrował także Karl Benz. Była to kierownica z napisem stylizowanym BENZ, a w roku 1909 zmienił koło na laurowy wieniec, który miał symbolizować zwycięstwo w samochodowych wyścigach.

Nieco później, bo w roku 1926 Karl Benz oraz Gottlieb Daimler się połączyli i stworzyli Daimler-Benz AG, a logotypy „połączone” zostały. Gwiazda trójramienna opleciona została wspomnianym już wieńcem laurowym. W roku 1937 zostało znacznie uproszczone logo. Po prostu wieniec został usunięty. Obecnie gwiazda opisana została w kółku. Od tego czasu sam emblemat się nie zmienił, z wyjątkiem różnić niewielkich w samym kolorze.

 

Mercedes pierwsze logo

 

Nawet dzieci potrafią sobie doskonale wyobrazić, jak wygląda sama ikona samochodów Mercedesa. Już słynna trójramienna gwiazda zmieniła się niewiele w okresie rozwoju firmy oraz dzisiaj jest to już jedno z rozpoznawalnych najbardziej logotypów na świecie.

Jednak pomimo swojej dużej popularności tegoż emblematu niewiele osób wie, jakie konkretnie znacznie ma sam znaczek Mercedesa. Odpowiedz na pytanie to jest niejednoznaczna i ma kilka dosyć przekonujących teorii, a więc emblemat Mercedesa zasłonięty jest pewną zasłoną małej tajemnicy.

Musimy przyznać, że logo Mercedesa jest bardzo znane oraz łatwe w zapamiętaniu. Jest to już legenda i nie mamy z nim żadnego. Możemy logo Mercedesa namalować z zasłoniętymi oczami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *