Technologia

Magnet link

Ostatnia aktualizacja 30 marca 2024 przez Redakcja

Magnet link I generator linków magnetycznych to pojęcia dobrze znane wśród osób zaznajomionych z torrentami. Jak zapewne wiesz torrent to sposób na udostępnianie plików metodą peer to peer, w której wszystkie komputery mają podobne uprawnienia. Tworzenie torrentów pozwala przekazywać pomiędzy zainteresowanymi osobami pliki audio, muzyczne, pdf i wiele innych. W tym artykule nie będziemy jednak skupiać się na torrentach, a Magnet link, czyli linkach magnetycznych. Jeżeli jesteś ciekaw co to jest magnet link, jak działa i gdzie znaleźć generator magnet link to zapraszamy do lektury.

Co to jest magnet link – link magnetyczny?

Magnet link to forma dzielenia się plikami, która zastępuje pliki torrent. Bądźmy szczerzy, spore grono osób wykorzystuje torrenty do dzielenia się nielegalnymi plikami. Co prawda sytuacje, w których osoby udostępniające pliki są ścigane przez organy prawa należą do rzadkości, ale jednak takie ryzyko istnieje. Magne link niwelują ryzyko dodarcia do takiej osoby, ale co istotniejsze, zmniejszają koszty utrzymania serwerów. Jest to bardzo wygodna forma wymiany plików zarówno dla hosta jak i użytkownika końcowego.

Link magnet zabezpieczony jest losowo wygenerowaną sygnaturą (haszem), który uniemożliwia identyfikację źródła udostępniania pliku, a przynajmniej znacząco to utrudnia. Podobnie jak pliki torrent tak i magnet link otwierane są za pomocą specjalnych programów, nie można z nich korzystać w przeglądarkach internetowych. Ściągając program do odczytywania magnet link, wyszukiwana jest pierwotna lokalizacja pliku i rozpoczyna się jego pobieranie na komputer. Wykorzystanie tej metody sprawia, że nie musisz pobierać plików .torrent z serwera.

Czytaj również  Jak sprawdzić numer IMEI telefonu?

Cały proces dzieje się za pomocą protokołu DHT (distributed hash table), który działa na zasadzie przesyłania linku pomiędzy „sąsiednimi” adresami IP do czasu znalezienia oryginalnego pliku. Osoba udostępniająca magnet link nazywana jest seederem. Magnet link sam w sobie posiada wszystkie informacje niezbędne do pobrania pliku z sieci P2P. To rozwiązanie działa bezserwerowo w przeciwieństwie do tradycyjnych plików .torrent.

Fakt, że linki magnetyczne wykorzystywane są do rozpowszechniania nielegalnych plików nie oznacza, że nie można stosować ich w propagacji normalnych plików, do których mamy prawa. Same w sobie manget link są w pełni legalne jest to po prostu kolejny sposób na przesyłanie danych. Problemy z prawem mogą pojawić się dopiero, gdy przesyłasz nielegalne pliki, ale metoda przesyłu nie ma tu znaczenia.

Jaka jest różnica między magnet link a torrentem?

Pobierając plik .torrent pobierasz na swój komputer niewielki plik, który zawiera w sobie informacje o pliku docelowym, który chcesz pobrać. Uruchomiony plik torrent informuje klienta torrent o nazwach udostępnianych plików, adresie URL modułu śledzącego i innych istotnych elementach. Następnie klient, którego używasz do pobrania torrenta oblicza unikalny kod do znalezienia plików, które ma zamiar pobrać.

W przypadku magnet lin eliminuje się pośrednika, gdyż klient pobiera plik od razu od osób udostępniających plik.

Generatory linków magnet

Tak samo jak istnieją strony skracające linki, tak samo funkcjonują generatory linków magnet. Dzięki takim generatorom jesteś w stanie w łatwy sposób zamieścić odnośnik na swojej stronie, w mediach społecznościowych czy dowolnym innym miejscu. Dzieląc się linkiem wygenerowanym w generatorze, osoby będą mogły bez przeszkód pobierać dane udostępnionego pliku.

 • hardrisk.github.io/magnet
 • pood.re/magnet
 • centrump2p.com/magnet
 • generator.xlx.pl.
 • https://magnetlinkgenerator.com/

Jak pobierać przez magnet link?

Linki magnetyczne są bardzo proste do otwarcia, wiele domen z torrentami oferuje obecnie opcję skorzystania z magnet link. Dzięki temu nie musisz już pobierać pliku torrent na dysk a możesz od razu rozpocząć pobieranie. Jeżeli taka opcja nie jest dostępna postępuj zgodnie z krokami:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na odnośnik
 2. Kopiuj adres odnośnika
 3. W swoim kliencie do t0rrentów wybierz Plik -> Otwórz plik
 4. Wybierz miejsce zapisu
 5. Skopiuj link
 6. Rozpocznij pobieranie
Czytaj również  Jak zastrzec numer Heyah

Ten artykuł miał ci uzmysłowić czym są magnet linki i jak działa generator linków magnet, mam nadzieję, że tak się stało. Jeżeli jednak temat magnet link dalej wzbudza w tobie wątpliwości to zachęcamy do komentowania i w miarę możliwości będziemy udzielać odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *