Lupa w telefonie – szkło powiększające

Problemy ze wzrokiem a szczególnie krótkowzrocznością potrafią uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Odczytywanie etykiet na jogurtach czy innych produktach spożywczych, mały druk na umowach, szczegółowe zdjęcia i wiele innych miejsc wymagających powiększenia skłaniają nas do sprawdzenia czy istnieje lupa w telefonie i mamy dobrą wiadomość, tak masz możliwość używania szkła powiększającego w telefonie. W tym artykule pokażemy systemowe rozwiązania, bardzo wygodne i łatwe w zaaplikowaniu oraz sprawdzone sposoby polegające na wykorzystaniu zewnętrznych szkieł powiększających.

Zewnętrzne szkła powiększające na telefon

Zacznijmy od opisania bardzo ciekawego rozwiązania jakim jest zewnętrzy ekran działający jak szkło powiększające do telefonu i tabletu, a prezentuje się ono tak jak na zdjęciu poniżej.

szkło powiększające do telefonu

Prezentowana lupa ekranowa to doskonałe rozwiązanie dla osób ze słabym wzrokiem, które nie chcą jeszcze go pogarszać patrząc w małe ekrany telefonów. Zasada działania takiego ekranu powiększającego jest bardzo prosta i wszystko opiera się na metodzie refrakcji. Efekt refrakcji można doskonale dostrzec wkładając przedmiot do przezroczystej szklanki wypełnionej wodą. Podczas gdy jego wystający element będzie wyglądał normalnie, jego zanurzona część będzie wyglądać jak byśmy patrzyli na nią z wykorzystaniem lupy.

Telefon umieszczany jest w pewnej niewielkiej odległości od ekranu powiększającego, następnie uruchamiamy film na telefonie i wszystko zostaje powiększone do rozmiarów dwa/trzy razy większych. Oczywiście ekran działa od razu i nie trzeba uruchamiać filmu, menu w telefonie czy wiadomości sms też będą powiększone, jednak w takim wypadku jest to dość niewygodne rozwiązanie.

Oczywiście do powiększenia ekranu można wykorzystać również standardową lupę, ale zakładam, że to rozwiązanie nikogo nie interesuje.

Lupa w telefonie

Należy rozróżnić lupę ułatwiającą poruszanie się po telefonie, oraz lupę powiększającą zewnętrzny obraz widziany z wykorzystaniem aparatu w telefonie. Zacznijmy od tego jak powiększyć obraz widziany w telefonie.

Android – powiększenie ekranu telefonu

Nie, każdy telefon będzie posiadał taką funkcję niemniej jest ona standardem w telefonach obsługujących nowe wersje Androida.

 1. Wejdź w ustawienia
 2. Wejdź w Funkcje ułatwień dostępu
 3. Wejdź w Ułatwienia dostępu
 4. Przejdź do zakładki wizualne i wybierz opcję Powiększenie
 5. Przesuń suwak w celu włączenia funkcji
 6. Gotowe! teraz możesz powiększać ekran aby to zrobić szybko stuknij 3 razy w ekran, ten automatycznie powiększy widziany pole.
 7. W celu opuszczenia szkła powiększającego, ponownie kliknij 3 razy w ekran.

Uruchomienie tej funkcji może mieć wpływ na działanie niektórych aplikacji. Ten sposób nie powiększa klawiatury i paska nawigacji.

Aparat jako szkło powiększające

Została nam do omówienia funkcja lupy z wykorzystaniem aparatu. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu będziesz w stanie przeczytać etykiet produktów czy drobny druczek na umowie. Pamiętaj, że każdy obecnie instalowany aparat w telefonie posiada funkcję przybliżenia obrazu, problemem jest jednak jakość jaką otrzymujemy, obraz często jest nieczytelny.

Jak włączyć lupę w Iphone

 1. Uruchom Ustawienia z ekranu głównego.
 2. Kliknij Dostępność.
 3. Kliknij Lupa.
 4. Stuknij przełącznik obok Lupa.
 5. Stuknij przełącznik obok opcji Automatyczna jasność, jeśli chcesz, aby Lupa dostosowywała jasność i kontrast na podstawie ustawień oświetlenia otoczenia.
 6. Po włączeniu wystarczy trzykrotnie nacisnąć przycisk boczny lub przycisk Home (jeśli Twój iPhone ma taki), aby go uruchomić. Może być konieczne wybranie Lupy, jeśli masz włączonych wiele opcji ułatwień dostępu.

Jakość lupy oferowanej przez Apple jest bardzo dobra i pozwala faktycznie powiększać obrazy przy zachowaniu dobrej jakości.

Jak włączyć lupę w telefonach z Andriod

Niestety będziemy potrzebować zewnętrznej aplikacji, chociaż to i tak najmniejszy problem bo są w większości darmowe. Niestety działają one w oparciu o aparaty montowane w telefonach i jakość powiększenia nie różni się praktycznie niczym od zoomu jaki mamy dostępny w aparcie. Niemniej można sprawdzić kilka popularnych aplikacji:

 • Best Magnifier
 • Magnifying Glass
 • Lupa
 • Szkło powiększające

Aplikacji jest od groma i większość posiada dodatkowe funkcje pozwalające na nieco lepsze przyjrzenie się danemu obrazowi niż za pomocą aparatu.

Jeden komentarz do “Lupa w telefonie – szkło powiększające

 • 29 marca 2022 o 17:16
  Bezpośredni odnośnik

  Jeśli o lupę na androida chodzi, mogę polecić weZoom. Nie dość, że aplikacja daje dobre powiększenie, to jeszcze ma filtry kolorów ułatwiające czytanie, na przykład biały tekst na czarnym tle, żółty tekst na niebieskim tle itd. Jeżeli wzrokowe rozróżnienei przycisków sprawia problem, można włączyć zaawansowane gesty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *