Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

List polecony priorytetowy i ekonomiczny – ile idzie?

Posted by

list polecony

Poczta Polska jaka jest, każdy doskonale wie. Jednak wciąż jest największym operatorem listów, a jedną z częściej wybieranych opcji jest list polecony priorytetowy lub ekonomiczny. Wbrew pozorom w Polsce czas doręczenia takiego listu jest bardzo szybki, ale o tym, ile idzie list polecony w dalszej części artykuły. Zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje o liście priorytetowym, jego wymiarach czy cenie podpowiadamy również jak sprawdzić, gdzie jest list polecony oraz jak wysłać list polecony.

List polecony

Formalnie nazwa list polecony nie występuje i jest jedynie określeniem przesyłki listowej rejestrowanej, ale z racji popularności wyrażenia każdy mówi o liście poleconym. Jest to najbardziej pewna forma wysyłki listu, na każdym etapie od momentu zarejestrowania go przez pracownika poczty po dostarczenie listu do adresata.

Nadawca na poczcie otrzymuje potwierdzenie nadania listu, które posiada moc prawną, a odbiorca podczas otrzymywania listu poleconego musi potwierdzić jego odebranie. Dlatego w wielu sytuacjach w Twoich skrzynkach jest awizo (pomijając sytuacje, w których listonosz był zbyt leniwy, żeby wejść na 3 piętro). Awizo informuje, że adresat listu poleconego nie był w dniu dostarczenia przesyłki obecny pod danym adresem.

Jeżeli korespondencja, którą wysyłasz listownie jest dla Ciebie ważna, bo jest to np. PIT, dokument do sądu czy dowolny inny istotny dokument wybierz list polecony. Jest to Twoje zabezpieczenie, że w razie zgubienia listu, nie będziesz odpowiadać karnie za ewentualne opóźnienia. Co istotne listy polecone w zdecydowanej większości trafiają do adresatów, więc możesz spać spokojnie. W przypadku zagubionej przesyłki możesz domagać się odszkodowania.

List polecony dzielimy na ekonomiczny i priorytetowy, jak nie trudno się domyślić różnią się one ceną, ale również datą dostarczenia i kilkoma innymi niuansami.

List polecony priorytetowy

List polecony priorytetowy to bardzo popularna forma wysyłania listów. Gwarantuje wysokie bezpieczeństwo dostarczenia przesyłki, a w razie problemów odszkodowanie od Poczty Polskiej. Istotną zaletą listy priorytetowego jest również jego krótki czas dostarczenia zarówno w kraju jak i za granicą. Oczywiście wpływ to na koszt i różnica pomiędzy wysłaniem listu priorytetowego a zwykłego jest wyraźna, ale nie na tyle by nie było to warte rozważenia rozwiązanie. Zwłaszcza, że list priorytetowy wykorzystywany jest głównie w przypadku ważnych dokumentów wymagających szybkiego dostarczenia jak PIT czy inne sprawy finansowe.

List polecony ekonomiczny

List polecony ekonomiczny działa na takich samych zasadach jak list priorytetowy. Jest tak samo umocowany w prawie pocztowym, jedyna różnica polega na koszcie wysłania listu i czasie jego dostarczenia. Ten jest wyraźnie dłuższy, ale i koszt istotnie mniejszy, dlatego list polecony ekonomiczny to rozwiązanie dla osób, którym nie zależy na czasie dostarczenia przesyłki, a bardziej interesuje ich potwierdzenie nadania przesyłki.

Czytaj również  Sprite Zero gdzie kupić

Ile idzie list polecony priorytetowy?

W przypadku listów poleconych jednym z najczęściej zadawanych pytań jest jak długo idzie list polecony. Jest to zrozumiałe, w końcu często wysyłany jest na ostatnią chwilę, należy pamiętać, że w przypadku spraw związanych z PIT czy spraw sądowych liczy się dzień nadania listu a nie jego dostarczenia. Jeżeli więc masz obawy związane z tym tematem to nie bój się, natomiast jeżeli zależy Ci na czasie z innych względów to mamy dobre wiadomości list polecony priorytetowy dociera w Polsce do adresata szybciej niż w wielu krajach:

 • List polecony priorytetowy nadany przed 15:00 idzie 1 dzień roboczy
 • List polecony priorytetowy nadany po 15:00 idzie 2 dni robocze

Jak widzisz priorytet pozwala na istotne skrócenie czasu dostarczenia przesyłki. List polecony priorytetowy nadany do godziny 15 w poniedziałek dotrze do adresata we wtorek. Gdy jednak spóźnimy się z wysłaniem listu poleconego i nadamy go po godzinie 15 w poniedziałek, list dotrze w środę co i tak nie jest złym wynikiem. Pamiętaj, że za dzień roboczy uznajemy normalne dni pracujące od poniedziałku do piątku z wyłączeniem świąt.

Jednak, jeżeli zależy Ci głównie na daniu wysyłki rejestrowanej, a na dostarczenie możesz poczekać nieco dłużej i chcesz zaoszczędzić warto zainteresować się listem poleconym ekonomicznym.

Ile idzie list polecony ekonomiczny?

Jak długo idzie list polecony ekonomiczny? To kolejne pytanie, z którym się rozprawimy. Istotna różnica w cenie pomiędzy listem poleconym priorytetowym i ekonomicznym wpływa negatywnie na czas dostarczenia tego drugiego. Choć prawdopodobnie nie robiłoby to wielkiej różnicy Poczcie Polskiej to czas dostarczenie listu poleconego ekonomicznego jest wyraźnie dłuższy, niemniej tutaj również dostajesz potwierdzenie nadania i obowiązują takie zasady jak w przypadku priorytetu.

 • List polecony ekonomiczny nadany przed 15:00 idzie 3 dni robocze
 • List polecony ekonomiczny nadany po 15:00 idzie 4 dni robocze

Analogicznie do przykładów przedstawionych powyżej, list polecony ekonomiczny nadany w poniedziałek przed godziną 15:00 dotrze do adresata w czwartek. List nadany po 15:00 dotrze do adresata dopiero w piątek co oznacza, że jeżeli chcemy aby list dotarł w tym samym tygodniu musimy wysłać go do godziny 15:00 we wtorek.

Ile idzie list polecony za granicę?

Podobnie jak w przypadku przesyłek krajowych tak samo występuje różnica w tym ile idzie list polecony za granicę. Jeżeli planujesz wysłać list na święta do rodziny mieszkającej za granicą, istotną rolę odgrywa to o jakim kontynencie mówimy. Należy pamiętać, że mamy do wyboru również list zwykły, ale w tym artykule skupiamy się na listach poleconych.

Poczta Polska gwarantuje, że list polecony idzie za granicę w Europie wliczając Rosję, Cypr i Izrael do 3 dni roboczych ora.

List polecony wysłany na inny kontynent znajdzie się u adresata do 5 dni roboczych od nadania przesyłki. Tutaj również występuje zasada godziny 15, czyli listy wysłane przed tą godziną, objęte są powyższymi terminami, a te wysłane po 15 liczone są jako listy nadane dzień później.

Istnieje również istotna różnica w czasie dostarczenia listu poleconego priorytetowego i ekonomicznego, ten drugi idzie do krajów europejskich nawet 6 dni!

Czytaj również  Jak zachować się w sądzie?

Jak wypełnić list polecony?

Wiesz już niemal wszystko o listach poleconych, ale dla osób, które nie bywają często na poczcie, nieco stresujące może się wydawać wypełnienie listu poleconego, ale nie ma obaw to prosta procedura. Zacznijmy od tego, że list polecony na kopercie wypełnia się dokładnie tak samo jak każdy inny list. Jeżeli nie wiesz, jak zaadresować list zachęcam do przeczytania osobnego artykułu na ten temat.

potwierdzenie nadania

Skoro ten temat mam z głowy to przejdźmy do tego jak wypełnić potwierdzenie nadania:

 1. Od pracownika poczty otrzymasz „Potwierdzenie nadania” druk jest dostępny również do pobrania na końcu artykułu.
 2. Wypełniasz tylko lewą stronę oznaczoną linią przerywaną i tytułem „wypełnia nadawca”.
 3. Podajesz dane nadawcy
 4. Podajesz dane adresata
 5. Przekazujesz wypełniony druk pracownikowi poczty.
 6. Pracownik oddać Ci potwierdzenie nadania odpowiednio oznaczone.
 7. Gotowe, wypełniłeś potwierdzenie nadania, list polecony jest gotowy do wysyłki.

Znaczek na list polecony

Znaczek na list polecony to powoli przeszłość od 1.05.2021 roku znaczki nie będą stosowane na listach poleconych. Zostaną zastąpione naklejkami z kodem pocztowy. Znaczki wciąż zostają w użyciu, ale nie będą dotyczyć listów poleconych. Do zmian miało dojść już w roku 2020, ale Poczta Polska uznała, że da czas klientom do wykorzystania już zakupionych znaczków na listy polecone. Zmiana dotyczy zarówno przesyłek krajowych jak i zagranicznych.

Ile kosztuje list polecony?

Cena listu poleconego zależy od jego wagi, wielkości i zadeklarowanej wartości, choć to ostatnie tyczy się bardziej przesyłek poleconych a nie listów.

Cennik przesyłek poleconych ekonomicznych:

 • Format S do 500g – 5,90 zł
 • Format M do 1000g – 6,30 zł
 • Format L do 2000g – 15,60 zł

Cennik przesyłek poleconych priorytetowych:

 • Format S od 500g do 1kg – 8,40 zł
 • Format M do 1000g – 8,70 zł
 • Format S do 2000g – 18,30 zł

Tyle kosztują listy polecone w Polsce, ceny wysyłki za granicę są większe.

List polecony wymiary

Jak widzisz list polecony określany jest nie tylko wagą, ale również wymiarami, więc warto wiedzieć jakie list polecony ma wymiary:

Format S listy poleconego to wymiary:

 • MINIMUM – wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm,
 • MAKSIMUM – żaden z wymiarów nie może przekroczyć: wysokość 20 mm, długość 230 mm, szerokość 160 mm.

Format M listy poleconego to wymiary:

 • MINIMUM wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm,
 • MAKSIMUM – żaden z wymiarów nie może przekroczyć: wysokość 20 mm, długość 325 mm, szerokość 230 mm.

Format L listy poleconego to wymiary:

 • MINIMUM – wymiary strony adresowej nie mogą być mniejsze niż 90 x 140 mm,
 • MAKSIMUM – suma długości, szerokości i wysokości 900 mm, przy czym największy z tych wymiarów (długość) nie może przekroczyć 600 mm.

Wszystkie wymiary przyjmuje się z tolerancją +/- 2 mm.

Kto może odebrać list polecony?

Nie zawsze jesteśmy w domu, gdy przychodzi do nasz listonosz z listem poleconym. Jeżeli nie zastanie nikogo w domu zostanie pozostawione awizo do odbioru w placówce poczty. Jednak, jeżeli iw domu znajduje się pełnoletnia osoba posiadająca taki sam adres zameldowania będzie mogła ona odebrać list polecony. Co istotne zgodnie z prawem pocztowym osób zameldowanych pod tym samym adresem nie muszą łączyć relacje rodzinne. Odbiór listu należy podpisać własnym imieniem i nazwiskiem.

Czytaj również  Serwatka gdzie kupić

Również na poczcie nie powinno być problemów z odbiorem listu przez innego domownika. Tylko należy pamiętać, że pracownik poczty nie ma pojęcia kim jesteś i będziesz musisz potwierdzić to samo miejsce zamieszkania dowodem osobistym, albo innym dokumentem jak np. prawo jazdy. Niestety w wielu przypadkach adresy zameldowania nie są takie same i wtedy odebranie listu poleconego bez pełnomocnictwa jest niemożliwe. Pełnomocnictwo pocztowe jest udzielana w placówce poczty i upoważnia wskazane osoby do odbierania przesyłek listownych.

Jak sprawdzić skąd nadano list polecony?

Jednym z ostatnich pytań jest jak sprawdzić skąd nadano list polecony. Niestety nie mamy dobrych informacji gdyż nie ma takiej możliwości istnieją jedynie pewne metod, które mogą nam podpowiedzieć kto jest nadawcą. Oczywiście zakładamy, że nie odebrałeś listu i jedyne co masz to awizo, w innym wypadku pytanie byłoby bezzasadne. Na awizo masz informację o numerze listu, który możesz wpisać na stronie głównej Poczty Polskiej w niewielkim okienku „znajdź przesyłkę”. Po przepisaniu numeru i zaakceptowaniu dostaniemy informację z jakiego urzędu list został nadany, a później możemy sobie ten urząd wyszukać w Google. Lokalizacja powinna w pewnym stopniu zidentyfikować nadawcę listu poleconego.

Jak sprawdzić list polecony, gdzie jest?

Gdy czekamy na istotny list polecony chcemy wiedzieć, gdzie jest. Nasz brak cierpliwości może znaleźć na stronie Poczty Polskiej, gdy pozwala ona sprawdzić, gdzie jest list polecony. Poniżej przedstawiamy instrukcje krok po kroku jak sprawdzić, gdzie jest list polecony:

 1. Wejdź na stronę Poczty Polskiej emonitoring.poczta-polska.pl
 2. Znajdź numer przesyłki na potwierdzeniu nadania, jeżeli to ty jesteś nadawcą.
 3. Znajdź numer przesłany przez nadawcę w mailu/sms
 4. Wprowadź numer do okienka
 5. Wybierz opcję szukaj
 6. Wpisanie prawidłowego identyfikatora pokaże, gdzie obecnie znajduje się list polecony.

Jak widzisz śledzenie listów poleconych jest bardzo proste. W ten sposób możesz sprawdzić, gdzie jest list polecony w kraju, ale istnieje również możliwość sprawdzenia lokalizacji listów i paczek poza granicami Polski. Spis linków do śledzenia przesyłek zagranicznych znajduje się na tej samej stronie. Pamiętaj, że informacje nie są wprowadzone z automatu i system może je rejestrować z kilkugodzinnym opóźnieniem. Mamy nadzieję, że wiesz już jak sprawdzić list polecony po numerze.

Nieodebrany list polecony

Wiele osób zadaje sobie pytanie co zrobić jak nie odebrało się listu poleconego? Po pierwsze nie panikować, jeżeli zorientujesz się szybko, że masz w skrzynce awizo to jesteś w stanie odebrać nieodebrany list polecony. Znajduje się on w placówce pocztowej przez 14 dni, jeżeli nie odbierzesz przesyłki po drugim awizo uznaje się, że list został dostarczony. Wyjątek stanowi zastrzeżenie nadane przez nadawcę „do rąk własnych”, które jasno informuje, że list może odebrać tylko osoba wskazana jako adresat.

List polecony może zostać nieodebrany również w pełni świadomie, ale musisz się liczyć z tym, że uchylając się od odbioru takiego listu, osoba doręczającego wskazuje osobę, która odmówiła przyjęcia listu. Taki list pomimo iż niedostarczony również zostaje za dostarczony z datą wpisaną przez osobę doręczającą.

Jedna odpowiedź

 1. Awatar Janusz
  Janusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *