Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Linijka i miarka w telefonie

Posted by

miarka w telefonie

Coraz mniej osób posiada linijki na wyposażeniu domu o ile miarki jeszcze się przytrafią to linijka bywa rzadkością, a przydaje się nie tylko w domu, ale i szkole. Jeżeli potrzebujesz zmierzyć wymiary jakiegoś przedmiotu albo odległość, miarka staje się obowiązkowym przyrządem. Na ratunek przychodzą nowoczesne technologie i możliwość skorzystania z linijki w telefonie. Jak uruchomić linijkę w telefonie i co na to rozszerzona rzeczywistość?

Linijka w Telefonie

Nikt linijki w kieszeni nie nosi, a telefon tak. Zastąpił on nam nie tylko aparat, kamerę, mapy, ale również tradycyjną miarkę. Korzystając z telefonów z systemem Android mamy możliwość skorzystania z wielu darmowych aplikacji pozwalających uruchomić linijkę na ekranie naszego telefonu.

 1. Uruchom „Sklep Play” na telefonach z systemem Android
 2. W oknie wyszukiwarki wpisz frazę „inteligentna linijka”
 3. Z opcji dostępnych aplikacji wybierz „Linijka: Smart Ruler”, ale równie dobrze może to być każda inna aplikacja z dużą ilością pobrać i oceną powyżej 4 gwiazdek.
 4. Po wybraniu aplikacji w nowym oknie kliknij przycisk „zainstaluj”
 5. W menu aplikacji wprowadź dokładny wymiar ekranu
 6. Mierzenie przedmiotów odbywa się przez przesuwanie linij na koniec mierzonego obiektu.

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji symulujących linijkę w telefonie, warto sprawdzić kilka i wybrać tą, która najlepiej nam pasuje. Oczywiście owe aplikacje posiadają absolutną dokładność w dokonywanych pomiarach centymetr na telefonie to centymetr w rzeczywistości.Większość dobrze ocenianych linijek posiada możliwość zmiany jednostki pomiarowej z cm na amerykański odpowiednik cali.

Problemem tego rozwiązania jest wielkość telefonu, przy pomocy aplikacji nie zmierzymy przedmiotów dłuższych niż kilka cm. Co wtedy robić? Skorzystać z rzeczywistości rozszerzonej, tej samej dzięki, której łapiesz pokemony w Pokemon: Go.

Miarka w telefonie

Rozszerzona rzeczywistość to okazja na zmianę otaczającego nas świata z wykorzystaniem telefonu. Za pośrednictwem aparatu wyświetlany jest nam zmodyfikowany obraz, którego modyfikacja zależy od funkcjonalności aplikacji. Aplikacje AR służące jako miarka w telefonie opierają się na możliwości rysowania linii które są widoczne na ekranie telefonu w czasie rzeczywistym. Owe linie wyznaczają odcinek pomiaru, i podają jego długość.

Czytaj również  Jak odblokować kogoś na FB

Miarka w telefonie na Androida

Miarka w telefonie oparta o AR stosowana jest zarówno na Androidzie jak i iOS. Obaj giganci wprowadzili elektroniczne miarki w podobnym czasie i obie mają podobne możliwości oraz mankamenty. Problem w przypadku Andrioda jest taki, że rozszerzona rzeczywistość jest dostępna tylko do określonych modeli telefonów, posiadacze starych smatfonów nie mają co liczyć na wykorzystanie tej opcji. Google podaje, że ich aplikacja ma margines błędu 0,5 cm co w rzadko kiedy odgrywa rolę w domowych pomiarach, ale opinie użytkowników wskazują, na większe błędy.

Istnieje wiele aplikacji pozwalających odtworzyć linijkę AR bez konieczności korzystania z Googlowskiego rozwiązania. Wystarczy wpisać w sklepie Google „AR Ruler” albo „AR linijka” i bez problemu znajdziemy wiele funkcjonalnych aplikacji mogących służyć jako miarka w telefonie. Pamiętaj, że pomiaru możesz dokonywać na płaskich powierzchniach.

Miarka w telefonie iOS

Wraz z pojawieniem się na rynku systemem iOS 12 Apple wprowadził aplikację miarki, ale nie zwykłej linijki a właśnie miarki AR. Aplikacja w swoim działaniu praktycznie nie różni się od tych dostępnych na Androida.

 1. Uruchom aplikacje linijki
 2. Aplikacja poprosi Cię o odpowiednie ustawienie telefonu w celu dokonania pomiaru.
 3. Wyceluj telefon w mierzony obiekt, gdy aplikacja załapie o jaki chodzi zobaczysz białe kółko z kropką w środku
 4. Wyrównaj białą kropkę rogiem na elemencie, który chcesz zmierzyć, a następnie naciśnij biały przycisk ze  znakiem + pośrodku.
 5. Po naciśnięciu przycisku pomiaru przejdź powoli do miejsca, w którym chcesz zakończyć pomiar. Tam ponownie naciśnij przycisk pomiaru.
 6. Kliknięcie w ikonę migawki doprowadzi do zapisania pomiaru.

Jak widzisz aplikacja jest prosta w użyciu i na pewno dasz sobie z nią radę.

Powyższe metody mają dość poważny problem, a mianowicie dokładność pomiarową. Producenci swoich aplikacji jednoznacznie dają do zrozumienia, że ich aplikacje nie są w 100% dokładne, a w wielu wypadkach różnica centymetra ma znaczenie, a te mogą być nawet większe. Zatem czy takie rozwiązanie ma sens? Jedynie w przypadku gdy pomiar orientacyjny jest dla nas wystarczający. Jeżeli aplikacja pokazuje Ci, odległość na poziomie 1 metra, a chcesz kupić biurko o szerokości 90 to spokojnie możesz z tego korzystać, ale jeżeli wnęka w ścianie wedle pomiarów miarki z telefonu ma metr, a biurko w sklepie 99 cm to już ryzykowna gra.

Czytaj również  eSIM Plus – jak działa?

Podsumowując temat, jeżeli mierzysz niewielkie przedmioty spokojnie korzystaj z linijki w telefonie, która ma dokładne wskazania. Jeżeli potrzebujesz zmierzyć obiekty, bądź przestrzeń wykorzystaj miarkę w telefonie o rozszerzonej rzeczywistości, ale pamiętaj o błędzie pomiarowym. Polecam również zapoznać się z artykułem na temat poziomicy w telefonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *