Zdrowie

Lek na pamięć

Ostatnia aktualizacja 4 września 2024 przez Redakcja

Problemy z pamięcią wpływają na codzienne funkcjonowanie. Osoba, która się z nimi zmaga, może czuć się zawstydzona, a tym samym unikać kontaktów z innymi ludźmi i stracić pewność siebie. Jak sobie z tym radzić? Jednym ze sposobów jest lek na pamięć z lecytyną i witaminami z grupy B.

Co może być przyczyną problemów z pamięcią?

Problemy z pamięcią mogą być spowodowane różnymi czynnikami – od niezdrowego stylu życia, przez stres, po choroby przewlekłe. Dla uproszczenia można podzielić je na 4 grupy: fizjologiczne, psychologiczne, związane z trybem życia i inne.

  • Fizjologiczne: proces starzenia, urazy mózgu, choroby neurologiczne (np. demencja, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona).
  • Psychologiczne: długotrwałe narażenie na stres, stany depresyjne i lękowe.
  • Związane z trybem życia: niedostateczna ilość snu, niezdrowa dieta uboga w składniki odżywcze (m.in. wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, magnez, witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego), siedzący tryb życia, sięganie po używki czy odwodnienie.
  • Inne: przyjmowanie niektórych leków.

Znalezienie przyczyny jest niezbędne do tego, aby podjąć właściwe kroki. Jeśli problemy z pamięcią są spowodowane niezdrowym stylem życia, warto pomyśleć nad jego modyfikacją. Zadbać o regularną aktywność fizyczną, unikanie stresu i używek oraz stosowanie urozmaiconej diety. Z kolei, gdy u podłoża problemu leżą choroby przewlekłe, należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednią diagnostykę i leczenie. 

W przypadku tego typu problemów można wspomóc się również lekiem na pamięć. Czym kierować się przy jego wyborze?

Lek na pamięć – jakie składniki zawiera?

Kupując lek, który może pomóc przy problemach z pamięcią, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na skład. Powinny znaleźć się w nim składniki, które wspomagają funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Należą do nich m.in. witaminy z grupy B (B2, B6, B12) i lecytyna.

Czytaj również  Czy szampan ma datę ważności?

Wspomniane witaminy są potrzebne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, które dostarczają energię do mózgu, wspomagają produkcję i funkcjonowanie neurotransmiterów, a także są potrzebne do efektywnego przekazywania impulsów nerwowych między neuronami. Z kolei lecytyna jest składnikiem błon komórkowych neuronów, dostarcza choliny niezbędnej do syntezy neuroprzekaźników, a także wykazuje właściwości antyoksydacyjne. 

Lek na pamięć wspomaga czynność układu nerwowego, a tym samym pamięć i koncentrację. Przy czym nie można zapominać o tym, że ważny jest zdrowy styl życia. Osoby, które mają problemy z pamięcią, powinny zadbać również o dietę bogatą w witaminy z grupy B, magnez i wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a także regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, unikanie stresu i używek.

Osłabienie pamięci może zostać łatwo zlekceważone, ponieważ każdemu zdarza się coś zapomnieć. Jednak jeśli problem pojawia się często, warto przyjrzeć się mu bliżej. Poszukać przyczyny i zadbać o dodatkowe wzmocnienie układu nerwowego np. lekiem na pamięć, który można kupić w aptece bez recepty.

Artykuł sponsorowany – Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *