Rozrywka

Kto to jest Senior?

Kto to jest Senior i od jakiego wieku można nazywać się seniorem? Ten temat nie jest prosty, gdyż jak zaraz się przekonasz w polskim prawie nie ma jasno określonej terminologii definiującej poszczególne grupy wiekowe. Jest to również delikatna sprawa ze względu na dyskryminację i marketing. Słowo senior jest wykorzystywane wedle uznania różnych firm, co skutkuje tym, że raz senior ma 50 lat a innym razem 70. Postarajmy się usystematyzować obecną wiedzę na temat tego kim jest senior i od jakiego wieku wypada tak nazywać inne osoby.

Wiek senioralny definicja

Zacznijmy może od definicji słowa „senior” … problem w tym, że taka definicja nie istnieje. Senior w dawnej Polsce mianem seniora określało się feudała albo najstarszego męskiego przedstawiciela rodu.

Obecnie seniorem nazywa się osoby starsze o niejasno zdefiniowanym wieku. Dla większości osób żyjących w Polsce wiek senioralny zaczyna się po 60 roku życia. Dlaczego zaznaczamy, że chodzi o Polskę?

Wynika to ze średniej wieku w różnych krajach. Państwa dobrze rozwinięte posiadają wyższą średnią wieku co ma swoje przełożenie na definicje wieku senioralnego. Podczas gdy w wielu afrykańskich krajach mianem seniora można określać osoby w wieku 50 lat, tak w Polsce zazwyczaj ta granica zaczyna się od 60 lat.

Kto to jest senior?

Jak widzisz udzielenie odpowiedzi na pytania kim jest senior, nie jest łatwe. Jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekty biologiczne, to występuje w nich pojęcie „starości”, które jest kojarzone z wiekiem senioralnym.

Granica starości jak i jej długość powiększa się w niemal każdym kraju. Jeszcze w starożytności za osobę starą uważano uwaga 35-40 latków, podczas gdy obecnie jest to niewyobrażalne. Rozwój medycyny i warunków życia sprawił, że przesunęliśmy tę granicę do około 60-65 roku życia.

Czytaj również  Towaroteka Biedronka

Jak widzisz ponownie pojawia się liczba „60” co jeszcze o niczym nie świadczy, ale warto jest mieć ją w pamięci, bo jeszcze nie raz się pojawi.

Wróćmy do medycyny, gdzie starość oznacza spadek zdolność odbudowywania komórek organizmu, spada aktywność układu nerwowego i pojawia się obniżona odporność.

Bariera 100 lat wciąż budzi uznanie i jak na skalę 8 miliardów ludzi takich osób jest niewiele, bo około 455 tys. ale do 2050 roku będzie to nawet milion osób.

Żyjemy coraz dłużej i to jest fakt, ale jak to wpływa na to kogo nazywamy seniorem?

Wedle wiedeńskiego International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA) seniorem można nazwać osobę, której został średnio około 15 lat życia.

Wiek senioralny jest również inaczej interpretowany na drodze dorastania. Dla nastolatków 60 lat to wiek osoby sędziwej, dla 30 latka ten wiek średnio przesuwa się o kilka lat do przodu, a wielu 50-latków za seniorów uważa osoby w okolicy 70 lat.

Bycie seniorem a należenie do Generacji X

Ciekawy sposób określania generacji przyjmuje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie występują różne generacje:

  • Generacja X – osoby urodzone w latach 1960-79
  • Generacja Y – osoby urodzone w latach 1980-99
  • Generacja Z – osoby urodzone w latach 2000-20

Naturalnie wyróżnia się również osoby starsze, które dzielą się na generacje związane z konkretnymi wydarzeniami jak wielki kryzys czy boom na urodzenia.

Taki podział jest istotne ze względu na działania marketingowe. Problem polega na tym, że o ile w przypadku osób 25 – 35 potrzeby i możliwości takich osób są na podobnym poziomie, tak 10 lat różnicy w wieku seniora robi ogromną różnicę.

Do seniorów w wieku 60 lat, którzy nie są jeszcze na emeryturze można śmiało kierować reklamy z ofertami pracy, podczas gdy osoby 70 letnie, raczej nie myślą o dodatkowej pracy. Osoby jeszcze starsze mają również zupełnie inny styl życia i przywiązują wagę do innych aspektów życia.

Czytaj również  Straszne postaci z bajek

Czy 50 lat to senior?

Tak twierdzą instytucje finansowe, ale już dla funduszy z odwróconą hipoteką ta granica zaczyna się od 60 lat. Nazwanie osoby 50-letnim seniorem we współczesnym świecie jest nietrafione.

Takie osoby często są bardzo aktywne zawodowo i z racji swojego doświadczenia pełnią role zarządzające w różnych firmach. Wydajność osób 50 letnich w pracach fizycznych może być niższa, ale nadrabiają to wiedzą i opanowaniem w wielu sytuacjach. Wiedza o tym jak dobrze się prowadzić jest coraz bardziej powszechna dzięki czemu współcześni 50-latkowie mają dobry stan zdrowia i z powodzeniem rozwijają swoje kariery zawodowe.

Odpowiadając na pytanie zawarte w nagłówku, osób 50 letnich nie powinno nazywać się seniorami.

Wiek seniora od ilu lat?

W tym artykule zadaliśmy wiele pytań, poruszyliśmy wiele kwestii i podparliśmy się różnymi interpretacjami słowa „senior”. Zebrane informacje pozwalają nam skonstruować nieformalną definicję wieku senioralnego.

  • Seniorem w Polsce można nazwać osoby od 60-65 roku życia.

Pracodawcy doskonale rozumieją zmiany społeczne i starzenie się społeczeństw. Dostrzegają fakt, że osoby w wieku 50 lat wciąż są bardzo efektywne i mają atuty, których próżno szukać u osób młodych.

Większość benefitów dla seniorów dotyczy osób, które ukończyły 60 rok życia. Zazwyczaj wraz z 60 urodzinami możemy liczyć na tańsze bilety do różnych atrakcji czy specjalne programy kierowane do seniorów.

Jak widzisz nie ma jasnej bariery, która określa czy jest się seniorem, jest zbyt wiele zmiennych by móc podać definicję, która zadowoli wszystkich. Dopóki wiek seniora nie zostanie określony prawnie, dopóty jego interpretacja będzie dowolna. Jedno jest pewne, z każdą dekadą będziemy coraz bardzie przesuwać wiek senioralny, wciąż nie wiem jaka jest granica wieku życia człowieka i dopóki tego nie odkryjemy, ciężko będzie podać jednoznaczną a nie umowną definicję tego kim jest senior.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *