Kto może być świadkiem bierzmowania – rodzic?

Zastanawiasz się kto może być świadkiem bierzmowania i czy może być nim rodzic? Jak się okazuje odpowiedź na to pytanie jest dość klarowna i wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego. Pomimo na różnych stronach stronach można znaleźć błędne interpretacje przepisów. Bierzmowanie to jeden z częściej udzielanych sakramentów, najczęściej kandydaci do bierzmowania nie mają ukończonych 18 lat, choć są wyjątki. Dla młodej osoby ważne jest, aby wszystko przebiegło zgodnie z przepisami prawa kościelnego, dlatego śpieszymy z odpowiedzią na pytanie kto może być świadkiem bierzmowania.

Kto może być świadkiem bierzmowania?

Kodeks Prawa Kanonicznego dokładnie opisuje wszystkie aspekty formalne procesu bierzmowania. Nas najbardziej interesuje kan. 874, który tyczy się rodziców chrzestnych, ale zgodnie z kan.893:

Ten może spełniać zadanie świadka. kto wypełnia warunki określone w kan. 874.

Warunki z kan. 874 mówią nam, że świadkiem bierzmowania może zostać:

  • Osoba, która ukończyła 16 lat chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
  • Jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
  • Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
  • nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Na tym etapie wiesz, że Twoim świadkiem bierzmowania może zostać osoba, która posiada już bierzmowanie, ma ukończone 16 lat i nie jest Twoim rodzicem. Pozostaje jeszcze kilka pytań, na które warto znać odpowiedź.

Czy rodzic chrzestny może być świadkiem bierzmowania?

Wybór rodzica ojca lub matki chrzestnej na świadka bierzmowania wydaje się być w pełni naturalny i faktycznie kościół do tego zachęca.

Nieprawdą są tezy mówiące o tym, że powinny być to różne osoby, aby mogły w pełni skupić się na pełnionej przez siebie funkcji w życiu osoby przystępującej do bierzmowania.

Kościół otwarcie zachęca, aby budować jeszcze mocniejszą więź pomiędzy rodzicami chrzestnymi a bierzmowaną osobą. Aby nie być gołosłownymi należy ponownie odwołać się do Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Kan. 893 § 2. Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.

Jednak nie zawsze nasz kontakt z rodzicami chrzestnymi jest na tyle dobry, aby prosić taką osobę, aby została naszym świadkiem na bierzmowaniu. Co robić w takim wypadku?

Kto może być świadkiem bierzmowania u chłopaka a kto u dziewczyny?

Przyjęło się, że dla chłopców świadkiem powinien być ojciec chrzestny albo inna osoba płci męskiej spełniająca przytoczone we wstępie warunki prawa kanonicznego. Adekwatnie dla dziewczynek zaleca się aby świadkiem była matka chrzestna lub inna kobieta.

Mówimy tutaj o tradycji a nie bezpośrednim artykule z KPK, nie jest to wymóg a jedynie sugestia, do której można acz nie trzeba się dostosować.

Kan. 892 – Wedle możności bierzmowanemu powinien towarzyszyć świadek, który ma troszczyć się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.

Kto zatem może być takim świadkiem? Osoby z rodziny jak brat/siostra/kuzyn/kuzynka czy nawet przyjaciele rodziny.

Jeśli pomimo to nie możesz znaleźć odpowiedniej osoby, pamiętaj, że możesz poprosić o to katechetę czy kapłana, który będzie celebrował msze.

Czy rodzic może być świadkiem bierzmowania?

Wedle prawa kanonicznego rodzic nie może być świadkiem bierzmowania. Nie ma tutaj odstępstw, zadaniem rodzica jest pomoc w znalezieniu najbardziej odpowiedniego kandydata na świadka bierzmowania dla swojego dziecka.

Czy świadkiem bierzmowania może być osoba rozwiedziona?

Jeśli jesteś osobą rozwiedzioną i poproszono Cię o zostanie świadkiem bierzmowania to możesz takim być, o ile nie jesteś obecnie w nowym związku małżeńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.