Siedzący tryb życia jest zmorą naszych czasów. Siedzimy w pracy, w domu, w aucie i wielu innych miejscach, a nasze ciała nie zostały stworzone z myślą o takim funkcjonowaniu. Napięty grafik powoduje, że często nie mamy wiele wolnego czasu i zazwyczaj rezygnujemy w pierwszej kolejności ze sportu, co odbija się negatywnie na naszym zdrowiu.
Pewnego rodzaju sposobem na walkę z przyzwyczajeniami, otyłością i brakiem ruchu jest liczenie kroków z wykorzystaniem krokomierza. Urządzenie to jest głównie kojarzone ze smartwatchami, czy opaskami na rękę, ale wiele telefonów może również spełniać taką funkcję: Samsung, Xiaomi, Huawei czy każda inna marka może stać się krokomierzem. Jaka jest dokładność krokomierza w telefonie, jak działa i jak go zainstalować? Na te wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym artykule, poznajmy bliżej liczniki kroków w telefonach.
Jak działa krokomierz w telefonie
Nie ma prostszej formy ruchu od chodzenia, każda zdrowa osoba dziennie wykonuje określoną liczbę kroków, nawet zaliczając poruszanie się po mieszkaniu. Krokomierz w telefonie pozwala zliczać przemierzone kroki, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować naszą dobową aktywność fizyczną. Startując z bardzo niskiego pułapu wyznaczamy sobie próg poniżej, którego staramy się nie schodzić np. 10 tysięcy kroków dziennie co wbrew pozorom nie jest wynikiem nieosiągalnym. Zastanawiając się nad pytaniem „jak działa licznik kroków w telefonie”, musisz na początku poznać nieco lepiej zasadę działania niektórych czujników skrywanych pod obudową telefonu.
Akcelerometr to niezmiernie ważny czujnik, który ma wpływ na dokładność wielu innych urządzeń zamontowanych w telefonie, ma również wpływ na funkcjonowanie aplikacji krokomierza. Większość aplikacji związanych z ruchem nie może obyć się bez masy czujników, podobnie jest z krokomierzem. Pozwól, że pominiemy tutaj rozpisywanie się na temat dokładnej zasady akcelerometru o tym możesz przeczytać w osobnym artykule, jeżeli chcesz wiedzieć jak działa krokomierz wystarczy Ci informacja, że akcelerometr mierzy właściwości przyśpieszenia. Pomaga wykrywać orientacje np. w kompasach w telefonie czy to pod jakim kontem znajduje się telefon. Należy pamiętać, że akcelerometr nie jest urządzeniem dostępnych w starszych modelach telefonów jego powszechne stosowanie przypada mniej więcej na okres iPhone 5s.
Dane z akcelerometru są zbierane i przetwarzane przez aplikację krokomierza zainstalowaną na telefonie. Akcelerometr doskonale współgra z GPS oraz żyroskopem, o których również można poczytać szerzej w innych naszych publikacjach.
Jak zainstalować krokomierz w telefonie
Wszystko sprowadza się do wybrania odpowiedniej aplikacji ze sklepu play albo apple i zainstalowania jej na telefonie. Wyróżniamy dwie podstawowe aplikacje, które są sprawdzone i dobrze opisane (co nie znaczy, że najlepsze).
Jak ustawić krokomierz w telefonie
Na podstawie 2 najpopularniejszych aplikacji pokażemy Ci jak ustawić krokomierz w telefonie, aby był gotowy do działania:
Google Fit
Google Fit to aplikacja dedykowana telefonom z Androidem czyli większości obecnie sprzedawanych smartfonów w naszym kraju. Aplikacja działa nawet na starszych telefonach, ale jej dokładność jest słaba i instalowanie jej na telefonie 10 letnim nie ma większego sensu.
- Wejdź w sklep Google
- Wpisz Google Fit
- Kliknij instaluj
- Gdy pobieranie i instalacja dobiegnie końca, skrót do aplikacji utworzy się na ekranie oraz będzie dostępny ze sklepu.
- Uruchom aplikacje.
- Połącz aplikację ze swoim kontem google
- Wprowadź wagę i wzrost
- Nadaj uprawnienia aplikacji do śledzenia Twojej aktywności.
- Zacznij chodzić!
Apple Health
Chociaż pierwszą omówioną aplikacją jest Google Fit, to jest ona kopią Apple Health. Aplikacja jest dostępna od razu, nie musimy nic robić wystarczy ją uruchomić. Aplikacja jest bardzo przyjazna i pozwala na mierzenie wielu innych elementów, ale pomiary są w dużej mierze możliwe tylko dzięki Apple watch.
Jak oszukać krokomierz w telefonie
Nie wiem dlaczego chciałbyś bądź chciałabyś oszukiwać krokomierz w telefonie, ale uznajmy, że jest Ci to potrzebne w ramach testu dokładności urządzenia. Niestety czujniki znajdujące się w telefonach można oszukać w prosty sposób. Telefony nigdy nie będą tak dokładne jak urządzenia dedykowane mierzeniu kroków.
Najprostszą metodą jest wprowadzenie telefonu w ruch wahadłowy imitujący chód, można to zrobić nie ruszając się z fotela. Wystarczy, że uruchomisz dowolną aplikację, chwycisz telefon w dłoni i zrobisz z ręki wahadło, a zobaczysz jak kroki same się naliczają.
Innym sposobem jest zamocowanie telefonu na urządzeniu, które się porusza, może być nim np. samojezdny robot.
Krokomierz w telefonie posiada swoje wady i zalety, które powinny mieć wpływ na decyzję o tym czy warto go używać. Zacznijmy od tego, że co prawda większość z nas nosi telefon przy sobie niemal przez cały dzień, ale jednak nie zawsze tak jest, podczas gdy opaska czy smartwatch jest ubierana rano i zdejmowana dopiero przed snem. Pojawia się również błąd pomiarowy, ale tego nie uniknie się w żadnym z urządzeń. Plusem jest na pewno fakt, że sporo aplikacji jest darmowych i pobiera opłaty tylko za dodatkowe funkcjonalności. Kolejny minus to zużycie baterii w telefonie, aplikacje tego typu pod tym względem okazują się nie praktyczne i rozsądne jest tylko czasowe ich wykorzystywanie np. gdy wiemy, że będziemy iść na spacer.
Krokomierz w telefonie to fajna motywacja do ruchu, nawet pomimo swoich wad jest wart przetestowania, w końcu zachęca do dbania o zdrowie a trudno uznać taką aplikację za bezwartościową. Polecamy zainstalować krokomierz w telefonie i podzielić się w komentarzach wrażeniami.
+ Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj swój