Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Kontrola rodzicielska android – jakie aplikacje wybrać?

Posted by

kontrola rodzicielska android

Smartfony towarzyszą dziś dzieciom od najmłodszych lat. Właściwe użycie takiego telefonu pomaga w rozwoju dziecka, jednakże warto pamiętać, iż smartfony i internet mają także swoją mroczną stronę. Dlatego też tak ważna jest aplikacja do kontroli rodzicielskiej, która pozwala dokładnie filtrować treści, które docierają do dziecka. Co więcej kontrola rodzicielska android może być skutecznie używana nie tylko na telefonie, ale także na tablecie. Jaka jest najlepsza aplikacja do kontroli rodzicielskiej i jakie funkcje ma kontrola rodzicielska na android za darmo, a jakie znajdziemy w płatnych wersjach takiego oprogramowania?

Kontrola rodzicielska android

Internet jest dziś naszym środowiskiem naturalnym. Z tego powodu nie dziwi fakt, iż coraz młodsze dzieci szybko uczą się używania smartfonów, tabletów i komputerów oraz korzystania z internetu. Sieć ma wiele wychowawczych zastosowań, ponieważ w internecie możemy znaleźć edukacyjne i interesujące bajki dla dzieci oraz rozwijające aplikacje na smartfony oraz tablety.

Co więcej, dzięki sieci starsze dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać horyzonty, kształtować swój światopogląd oraz być w stałym kontakcie ze swoimi rówieśnikami.

Nie mniej jednak, internet ma także swoją mroczną i niebezpieczną stronę, która stanowi dla dzieci bardzo duże zagrożenie. Blokada rodzicielska android pozwala na skuteczne filtrowanie treści, które może znajdować dziecko w internecie.

Warto w tym miejscu wyjątkowo mocno zaznaczyć, iż treści niebezpieczne dla dzieci, nie są tylko i wyłącznie domeną stron dla dorosłych, ponieważ wśród dzieci i młodzieży coraz popularniejsze zaczynają być tak zwane „pato-streamy”.

Jak sama nazwa wskazuje, na tego rodzaju transmisjach na żywo prezentowane są zachowania patologiczne, w których może dominować przemoc, alkohol, wulgarny język i skrajnie agresywne zachowania. Warto podkreślić, że tego typu transmisje dostępne są także w serwisie YouTube, czyli najpopularniejszym miejscu z nagraniami wideo w internecie.

Czytaj również  Okres rozliczeniowy Plus

Jak wyłączyć kontrolę rodzicielską android

System android posiada „wbudowany” system kontroli rodzicielskiej, który możemy włączać i wyłączać w dowolnym momencie. Ochrona rodzicielska android pozwala na dość ogólne opcje kontroli rodzicielskiej – zablokowanie konkretnych aplikacji czy określenie ile czasu dziecko może spędzać przed smartfonem lub tabletem. Nie mniej jednak, jest to początek wyrabiania dobrych nawyków tak zwanej równowagi cyfrowej.

Urządzenia elektroniczne są bardzo mocno uzależniające, dlatego już najmłodsi muszą uczyć się właściwego korzystania z urządzeń z dostępem do internetu. W celu wyłączenia kontroli rodzicielskiej lub modyfikacji jej elementów należy:

 1. wejść w ustawienia,
 2. wybrać konkretnego użytkownika (dziecko),
 3. wpisać kod PIN,
 4. dokonać modyfikacji ustawień lub całkowicie wyłączyć ten tryb, np. w przypadku kiedy dziecko nie będzie już więcej korzystało z tego urządzenia.

Aplikacja do kontroli rodzicielskiej

Kontrola rodzicielska android jest dość ograniczona w oferowanych opcjach i możliwościach, dlatego rodzice często decydują się na specjalne oprogramowania dające dużo większe możliwości ochrony rodzicielskiej. Jeśli chodzi o konkretne aplikacje do kontroli rodzicielskiej, to dziś jest ich na rynku całkiem sporo, zaś zakres ich cen także jest szeroki. Warto w tym miejscu przytoczyć 3 najpopularniejsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej, które dają rodzicom duże możliwości kontroli:

 1. Kaspersky Safe Kids – aplikacja ta dostępna jest w wersji darmowej i płatnej, która nosi nazwę premium. Darmowe oprogramowanie pozwala na zarządzanie internetową aktywnością dziecka – można założyć filtr, który będzie blokował określone rodzaje stron. Co więcej, można także kontrolować zainstalowane na smartfonie aplikacje, a także blokować wyszukiwania konkretnych fraz na YouTube, takich jak np. pato-streamy. Możliwe jest także wyznaczanie czasu, w którym dziecko może korzystać z urządzenia.Wersja premium pozwala także monitorować aktywność dziecka na portalach społecznościowych, a także śledzenie smsów i połączeń przychodzących oraz wychodzących. Aplikacja wysyła także powiadomienia i alerty administratorowi aplikacji, w razie podejrzanych czynności. Kolejną bardzo przydatną opcją jest monitorowanie stanu naładowania baterii, aby zapobiec sytuacji utraty kontaktu z dzieckiem.
  Cena wersji premium wynosi 369zł za 12 miesięcy.
 2. Norton Family – aplikacja jest częścią pakietu Norton Security Premium, która zabezpiecza komputery z systemem Windows oraz smartrfony i tablety z Androidem. Aplikacja Norton Family pozwala na dużą kontrolę rodzicielską włączając w to blokowanie konkretnych stron, monitoring wyników wyszukiwania, wprowadzanie limitów czasowych na urządzenie oraz szczegółową kontrolę portali społecznościowych. Na uwagę zasługuje również opcja, która uniemożliwia udostępnianie dziecku swoich danych wrażliwych, takich jak adres zamieszkania, szkoła lub numer telefonu.
  Cena pakietu wynosi 364,99zł rocznie.
 3. Qustodio – jedna z częściej polecanych aplikacji, która posiada szereg opcji pozwalających na skuteczną kontrolę rodzicielską. Z aplikacją Qustodio możemy blokować konkretne strony internetowe nawet w trybie prywatnym (incognito), kontrolować wyniki wyszukiwania w YouTube. Co więcej, aplikacja pozwala na śledzenie lokalizacji, zaś opcja SOS pozwala dziecku na natychmiastowe przekazanie informacji o swojej lokalizacji w razie sytuacji awaryjnej. Aplikacja zabezpiecza także dziecko przed atakami cyberprzestępców. Tak jak pozostałe aplikacje, Qustodio pozwala oczywiście na filtrowanie i kontrolowanie połączeń oraz wiadomości SMS.
  Cena aplikacji to około 300 zł rocznie.
Czytaj również  Aplikacja Lewiatan

Kontrola rodzicielska, czyli skuteczna ochrona dziecka przed zagrożeniami internetu

Internet jest dziś nieodzowną częścią współczesnego życia, dlatego skuteczna ochrona dzieci przed ciemną stroną cyberprzestrzeni jest niezwykle istotna. Aplikacja do kontroli rodzicielskiej ułatwia zarządzanie treściami, które docierają do dziecka, co realnie przekłada się na większe bezpieczeństwo.

Warto podkreślić także, iż najlepiej sprawdza się połączenie blokady rodzicielskiej android z regularnymi rozmowami z dzieckiem na temat zagrożeń, które spotkać można w cyberprzestrzeni.

Zabranianie i mówienie „nie, bo nie” jest bardzo krótkowzroczne, ponieważ dziecko będzie wówczas próbowało za wszelką cenę dosięgnąć zakazanego owocu. Aplikacje do kontroli rodzicielskiej powinny być narzędziem, które wraz z rozmowami z dzieckiem pozwolą na uświadomienie młodego pokolenia, że sieć to nie tylko rozrywka i świetna zabawa, ale także miejsce, w którym po prostu trzeba uważać. Wychowanie pokolenia internetowego leży w naszych rękach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *