Życie biologiczne ma określony czas, każdy z nas doświadczy śmierci, ale zanim to nastąpi musimy radzić sobie ze śmiercią rodziny i bliskich osób. W takich wypadkach oczekujemy wsparcia, słów pokazujących, że nie jesteśmy w żałobie sami. Takimi słowami są kondolencje i to o nich w tym artykule pomówimy, ale bardziej o kondolencjach na fb i o tym jak nie napisać. Jeżeli interesuje cię temat kondolencji sms, taki wątek poruszyliśmy we wcześniejszym wpisie.
Komu wysyłać kondolencje?
Kondolencje wysyła się osobą które straciły bliskie osoby, najczęściej członków rodziny. W pierwszej kolejności są to żona/mąż/dzieci/wnuki, ale gdy wiemy o silnych relacjach łączących osobę zmarłą z innymi członkami rodziny również warto wysłać do nich kondolencje.
Utrata przyjaciela potrafi również mocno zaboleć, złożenie kondolencji w takim przypadku jest mile widziane.
Jeżeli ktoś z naszego otoczenia stracił osobę, której kompletnie nie znaliśmy może wydawać się, że składanie kondolencji jest zbędne, ale w kondolencja chodzi o pokazanie wsparcia w trudnych chwilach więc jak najbardziej warto takie złożyć.
Gdy znaliśmy tylko zmarłego, a z pozostałymi członkami rodziny nie mieliśmy kontaktu, zależnie od stopnia zażyłości warto pojawić się na pogrzebie i złożyć kondolencje osobiście, albo złożyć je przez portal społecznościowy np. Facebook gdyż nie ma się innego kontaktu do rodziny zmarłej osoby.
Jak napisać kondolencje na FB
Zacznijmy może od kondolencji, dla osób których totalnie nie znasz personalnie np. artystów. W takim wypadku pisanie prywatnej wiadomość, mija się z celem, gdyż większość profili jest prowadzonych przez firmy marketingowe, a wiadomości nie dotrą do rodziny. Jest to jedyny przypadek, w którym pisanie kondolencji, albo wirtualnych zniczy „[*]” nie będzie wpadką.
Gdy stopień spowinowacenia jest wyższy np. kolega, znajomy, ale nie przyjaciel to absolutnie nie wypada składać kondolencji na tablicy, nawet jeżeli osoba była aktywna na FB. W takim wypadku piszemy wiadomość prywatną.
Gdy umiera nasz przyjaciel, należy już dotrzeć do rodziny i złożyć kondolencje osobiście, ewentualnie na piśmie bądź telefonicznie. Obecność na pogrzebie jest zalecana. Składanie kondolencji na FB nawet przez wiadomość prywatną nie będzie najszczęśliwszym rozwiązaniem.
Jeżeli umiera przyjaciel naszego przyjaciela, to oczywiście kondolencje składamy osobiście podczas pierwszego spotkania.
- Kondolencje na FB pisz wyłącznie w wiadomościach prywatnych.
- Facebook nie jest miejscem, do rozwiązłych kondolencji, te muszą być krótkie i treściwe.
- Postaraj się zapewnić o wsparciu (o ile możesz takie zapewnić) i modlitwie za zmarłą osobę (o ile jesteś osobą wierząca).
- Nie wysyłaj kilku wiadomości i nie domagaj się odpowiedzi.
Gdy umiera członek rodziny bliskiej nam osoby, kondolencje na FB nie wchodzą w grę.
Do powyższych zmiennych musisz dodać wiek osób którym chcesz składać kondolencje, im starsza osoba tym milej widziane będą tradycyjne metody.
Odnośnie spraw technicznych, czyli tego jak napisać kondolencje na FB, przede wszystkim pod żadnym pozorem nie korzystaj z gotowych schematów. To nie jest wierszyk urodzinowy, skorzystanie z gotowca może być odebrane gorzej niż niezłożenie kondolencji. Napisz to co naprawdę czujesz i połącz się z rodziną w bólu po stracie.
Pamiętaj, że Facebook nie jest najlepszym miejscem na pisanie referatów, trzy-cztery zdania powinny w zupełności wystarczyć. Jeśli rodzina jest wierząca, niech jedno zdanie będzie tyczyło się tego, żeby Bóg miał zmarłego w opiece, drugie zdanie niech tyczy się łączenia w bólu, a trzecie tego, że można na ciebie liczyć jeżeli będzie potrzebna rozmowa albo jakaś inna forma pomocy.
Kondolencje na FB
Przyszło nam żyć w czasach w których wiele spraw załatwiamy przez internet. Z jednej strony cierpią na tym nasze bezpośrednie relacje międzyludzkie z drugiej zaś mamy ułatwiony kontakt, przez co ten jest częstszy choć zazwyczaj bardziej powierzchowny.
Portale społecznościowe takie jak Facebook stały się miejscem, w którym mamy możliwość kontaktu ze znajomymi przez jedno kliknięcie. Wiemy również o tym co dzieje się w ich życiu, często podają informacje o ślubach, narodzinach dzieci itd. Zdarzają się również momenty smutne, w których za pośrednictwem fb podaje się informacje o śmierci bliskiej osoby.
Zapewne kojarzysz klepsydry umieszczane na drzwiach do domu/bramy budynku informujące o śmierci mieszkańca. Ten zwyczaj jest nadal praktykowany, choć w większości przez osoby starsze. Rolę współczesnej klepsydry przejął FB w którym rodzina podaje informacje o śmierci i datę pogrzebu.
Skoro niektóre osoby decydują się na taki krok to nie ma nic złego w kondolencjach na FB, prawda?
Wszystko zależy od stopnia zażyłości, im większa znajomość osoby zmarłej oraz rodziny tym bardziej wypada pojawić się na pogrzebie. Nic nie zastąpi osobistego udziału w ceremonii pogrzebowej i krótkiej rozmowy kondolencyjnej z rodziną. Jest to najbardziej taktowne rozwiązanie, pokazujące stopień zaangażowania.
Oczywiście omawiana sytuacja jest pożądana gdy jesteś mile widziany na pogrzebie, jeżeli z jakiś względów stosunki z bliskimi zmarłego nie są najlepsze ogranicz się do kondolencji na FB.
Jeżeli chcemy pokusić się o stworzenie hierarchii ważności kondolencji to na drugim miejscu znajdzie się rozmowa telefoniczna. Z różnych względów pojawienie się na pogrzebie może być niemożliwe, wtedy warto wybrać rozmowę telefoniczną. Nawet minutowa rozmowa będzie lepiej odebrana niż kondolencje na FB czy kondolencje SMS.
Osoby, które tracą matkę czy ojca, przez najbliższe dni czują się bardziej samotne na świecie. Telefon i możliwość rozmowy z inną osobą podbudowuje drugą osobę i pokazuje, że może na ciebie liczyć.
To jak powinna przebiegać taka rozmowa zależy od charakteru osoby z którą rozmawiasz. Niektórym wystarczy krótka formułka z kondolencjami, inni chętnie porozmawiają dłużej. Nieważne jaką formę obierzesz, na końcu warto zawsze dodać „pamiętaj, że jak chcesz możesz do mnie dzwonić o każdej porze”.
Trzecim rozwiązaniem jest napisanie kondolencji w formie listu/kartki, dość archaiczne w dzisiejszych czasach, ale w przypadku starszych osób jak najbardziej na miejscu.
Na czwartym miejscu znajdziemy kondolencje przez Facebooka. Bez wątpienia nie jest to zalecana metoda i powinno się ją stosować tylko gdy nie czujemy dużej więzi ze zmarłym, albo jego rodziną, ale mimo wszystko uważamy, że powinniśmy złożyć kondolencje.
Jeżeli nie masz telefonu do rodziny, nie znasz daty pogrzebu to FB wydaje się być optymalnym miejscem. Odnajdziesz tam dość sprawnie osoby, do których chcesz wysłać kondolencje. Pozostaje pytanie jak powinny wyglądać kondolencje na FB.
Informacja o pogrzebie na Facebooku – zawiadomienie o śmierci
Chcąc poinformować o pogrzebie i śmierci bliskiej osoby możemy skorzystać ze specjalnej funkcji „In memoriam”. Po przesłaniu skanu aktu zgonu do Facebooka, ten w sposób wyraźny informuje o śmierci właściciela konta. Wszelkie informacje na koncie pozostają widoczne.
Jeśli chcesz zamieścić wyłącznie wiadomość o pogrzebie i zależy Ci na czasie, a nie masz dostępów do konta osoby zmarłej, możesz umieścić je pod ostatnim postem tej osoby albo na swoim koncie.
Zawiadomienie o śmierci może przyjąć charakter nekrologu albo zwykłej, krótkiej informacji zawierającej dane zmarłej osoby oraz informacje o pogrzebie. Zalecamy rozbudować post informujący o śmierci o takie rzeczy jak:
- Formuła otwierająca „Z nieskrywanym żalem zawiadamiamy, że w dniu X odeszła ukochana matka/ojciec/siostra/.,.”
- Informację o dacie śmierci i wieku jakiego dożyła osoba zmarła
- Informację o miejscu i dacie pogrzebu
- Prośbę o nieskładanie kondolencji, jeśli nie chcesz ich otrzymywać.
- Cytat o charakterze religijnym/cywilnym
Informacja o śmierci na Facebooku, powinna być zwięzła i napisana w formie normalnego postu, ewentualnie białych liter na czarnym tle.
Dodaj komentarz