Kompas w telefonie – jak posługiwać się kompasem w telefonie?
Nasze telefony komórkowe to prawdziwe kombajny wyposażone w ogromną ilość czujników odpowiedzialnych za kontrolę stanu telefonu oraz funkcjonalne aspekty. Bez postępującej miniaturyzacji i możliwości instalowania czujników w niewielkich przestrzeniach nie byłoby możliwe posiadaniu kompasu w telefonie. Obok aparatu czy czujnika temperatury, mamy w telefonie akcelerometr oraz magnetometr, bez których dokładnego poznania nie będziesz wiedzieć jak działa kompas w telefonie oraz jak go ustawić.
Jak działa kompas w telefonie
Myślę, że to podstawowe pytanie, które pozwoli nam zrozumieć dlaczego nasze czujniki w telefonach są tak potrzebne. Jak wiesz tradycyjny kompas składa się z prostej igły magnetycznej, która określa kierunki świata, ale czy wiesz dlaczego ta igła się obraca? Wszystko za sprawą pola magnetycznego ziemi. Nasza planeta posiada dwa bieguny magnetyczne południowy i północny igła obraca się tak, ze jednym końcem wskazuje północ a drugim południe.
Warto jednak wiedzieć, że kompas nie zawsze pokazuje kierunek zgodny z geografią. Bieguny magnetyczne nie są usytuowane w tych samych miejscach co bieguny geograficzne, tylko biorąc poprawkę w tym elemencie masz pewność, że prawidłowo wytyczasz trasę.
Jak ustawić kompas w telefonie
Wiemy już jak działa tradycyjny kompas, czy zatem nasze telefony potrafią wykrywać pole magnetyczne? Tak, ale nie wszystkie. Tutaj na scenę wchodzi magnetometr będący elektronicznym urządzeniem do analizy pola magnetycznego i przesyłania odpowiednich informacji do aplikacji kompasu zainstalowanych w telefonie. To nie GPS jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie kompasu, a właśnie magnetometr. Z powodu swojego działania, ten czujnik często nazywany jest cyfrowym kompasem.
Tutaj ważna uwaga odnośnie GPS, nie jest on w stanie określić kierunku w jakim jesteśmy zwróceni, po prostu pokazuje naszą lokalizację, ale jednocześnie na bazie ciągłego strumienia lokalizacyjnego, oprogramowanie na telefonie może obliczyć kierunek podróżowania, na bazie prostych obliczeń. Jednak stojąc nieruchomo, należy polegać na kompasie.
Magnetometr wspomagany jest przez akcelerometr, który służy do wykrywania wielkości i kierunku przyśpieszenia jako wielkości wektorowej. Ta funkcja wykorzystywana jest przy wykrywaniu orientacji. W całym procesie wykorzystywany jest efekt Halla, o którym dowiesz się więcej z artykułu poświęconego czujnikowi Halla. Większość czujników w telefonie opiera się na wzajemnej współpracy, tylko dzięki temu ich wskazania są w miarę rzeczywiste.
Zaopatrzeni w tę wiedzę możemy przystąpić do ustawienia kompasu w telefonie. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana operacja a większość aplikacji posiada jasno opisane krok po po kroku czynności, które należy wykonać.
Iphone
- Uruchom aplikację Comapss znajdującą się na ekranie głównym.
- Trzymaj telefon płasko w dłoni i podążaj za instrukcjami pojawiającymi się na ekranie. Aplikacja będzie chciała, abyś przechylił telefon w taki sposób aby czerwony punkt odbył drogę po okręgu.
- Po wykonaniu 360 stopni kalibracja zostanie zakończona.
Android
Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż Android nie posiada dedykowanej aplikacji. Musisz pobrać taką ze sklepu google, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że sposób kalibracji będzie identyczny.
Pamiętaj, aby kalibrując kompas nie znajdować się w sąsiedztwie urządzeń zaburzających pole magnetyczne.
Czy mój telefon ma kompas?
Jeżeli chcesz ustawić kompas w telefonie, najpierw musisz sprawdzić czy telefon ma magnetometr. Obecnie czujnik instalowany jest w praktycznie wszystkich telefonach z Androidem i iOS. Jeżeli Twój telefon nie jest starszy niż 5-8 lat zapewne będzie posiadał możliwość kalibracji kompasu.
Niektórzy producenci telefonów umieszczają kompas jako systemową aplikację gotową do skalibrowania. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy Twój telefon ma kompas jest sprawdzenia, czy taka aplikacja bądź widżet jest zainstalowany już na telefonie. Inną opcją jest wpisanie w google modelu telefonu i sprawdzeniu w specyfikacji czy posiada magnetometr.
Jak posługiwać się kompasem w telefonie
Zasada posługiwania się kompasem w telefonie oraz klasycznym jest praktycznie taka sama.
- Nie używaj kompasu w telefonie w pobliżu obiektów wpływających na odczyt wyników: magnesy, stal czy inne urządzenia elektroniczne w tym inne telefony.
- Aplikacja nie będzie działać poprawnie w samochodach i innych środkach lokomocji.
- Przed uruchomieniem aplikacji przystąp do skalibrowania urządzenia.
- Wyznacz kierunek w którym chcesz podążać.
- Nakieruj kompas w odpowiednią stronę i zacznij iść kontrolując przez cały czas kierunek i pamiętaj o odchyle.
Aplikacja kompas na telefon
Wbrew pozorom aplikacja kompas aplikacji nie równa. Chodzi głównie o funkcję stosowania odchyleń do otrzymywanego odczytu. Jak już wiesz jest to istotny element, na bazie którego można wskazać prawdziwą północ, a nie geograficzną.
Iphone posiada wbudowaną aplikację Compass, wśród propozycji na Androida znajdziemy:
- Smart Compass
- Just a Compass
- Compass by R. Apps
Na koniec pamiętaj, że cyfrowe kompasy w naszych telefonach nie mogą być wykorzystywane do pomiarów naukowych. Stopień ich dokładności jest zbyt niski, ale do poruszania się w lasach, górach czy innych aktywnościach wymagających użycia kompasu sprawdzą się należycie.