Kolumbaria co to jest
Kolumbaria znane są od czasów wczesnochrześcijańskich i po długim okresie mniejszego zainteresowania tego typu rozwiązaniami powoli ponownie wracają do łask. W czasach cesarza Augusta będącego pierwszym cesarzem Rzymu, powstają kolumbaria budowane w podziemiach. Obecnie kolumbarium jest widoczne na coraz większej liczbie polskich cmentarzy i wynika to z praktyczności tego rozwiązania. Zmieniły się pewne zasady w jakich kolumbaria są tworzone, ale ich przeznaczenie jest takie same. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego co najważniejsze odnośnie Kolumbariów.
Kolumbaria co to jest?
Krótki wstęp historyczny z początku tekstu nie tłumaczy czym są kolumbaria, więc zajmijmy się tym teraz. Jest to nic innego jak miejsce pochówku pod postacią budowli sepulkralnej. Jej nazwa pochodzi z języka łacińskiego, gdzie „columba” oznacza gołębnik, choć kolumbaria swoich wyglądem przypominały to miejsce, pełniły zupełnie inną funkcję. Niegdyś kolumbaria znajdowały się w katakumbach, obecnie wystawione są na światło dzienne podobnie jak płyty nagrobne i pomniki.
Kolumbaria mają stanowić godne miejsce na pochówek skremowanych zwłok. Dlatego do ich projekty często są przemyślane i tworzone są przez doświadczone firmy kamieniarskie.
Okres, w którym musimy pożegnać bliską osobę jest obdarzony dużą dozą emocji, w tym smutku i stresu. Jedną z decyzji, którą musimy podjąć w tym okresie jest wybór formy pochówku. Większość Polaków wciąż decyduje się na tradycyjny pochówek, ale te tendencje powoli się zmieniają. Drugą akceptowalną formą pogrzebu jest kremacja. Obecnie krematoria znajdują się w większości polskich miast.
Wedle obowiązujących przepisów mamy ściśle określone miejsce, w których można umieścić urnę z prochami, określone są one w Art. 12 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. nr 118, poz. 687 z późn. zm.). W dokumencie możemy przeczytać, że ciało zmarłego można pochować w:
- Grobach ziemnych
- Grobach murowanych
- Katakumbach
- Kolumbariach
Papież Franciszek zatwierdził „Ad resurgendum cum Christo”, w którym jest mowa o sposobie przechowywania prochów zmarłej osoby. Jest tam zawarta jasna informacja, że te nie mogą być rozrzucane czy dodawane do biżuterii.
Jak wyglądają współczesne kolumbaria w Polsce?
Współczesne kolumbaria na polskich cmentarzach są czymś stosunkowo nowym. Naturalnie pojedyncze obiekty tego typu znajdowały się na niektórych cmentarzach, ale obecnie przybywa ich w szybkim tempie. Ich wygląd wszędzie jest praktycznie identyczny, jest to dość wąska i niska ściana, która zawiera w sobie wnęki na urny z prochami bliskich osób.
Dokładna szerokość i wysokość kolumbarium nie są ściśle określone a wszystko zależy od projektu. Warto zaznaczyć, że każda nisza jest w stanie pomieścić kilka urn więc może służyć niejako za rodzinny grobowiec.
Urny zabudowywane są ścianami upamiętniającym zmarłą osobę, pełnią rolę nagrobka. We wnęce jest wystarczająco miejsca na złożenie kwiatów i zapalenie znaczy.
Ceremonia pogrzebowa niczym nie różni się od tradycyjnego pochówku, zarówno tego związanego z umieszczeniem w grobie trumny jak i urny z prochami. Urna umieszczania jest w jednej z nisz kolumbarium a następnie dokonywane jest jej zamurowanie.
Warto wspomnieć o bardziej unikatowych kolumbariach, które tworzone są jako specjalne budowle cmentarne w formie grobowca. Są to co prawda bardziej obiekty historyczne, ale niektóre cmentarze decydują się na takie rozwiązania. Jednak najczęściej kolumbaria powstają przy cmentarnych kaplicach albo tworzą swoistego rodzaju mur wokół cmentarza.
Dlaczego stosuje się kolumbaria?
Powód, dla którego stosuje się kolumbaria jest bardzo prozaiczny i nie ma nic związanego z religią, chodzi po prostu o powierzchnię. Często powierzchnia 3-4 grobowców odpowiada wymiarom jednej kolumbarium, która jest w stanie być miejscem spoczynku ponad 100 osób. Polskie cmentarze mają ograniczoną powierzchnię a powstawanie nowych rzadko kiedy jest uzasadnione i najczęściej odbywa się w mało dostępnych miejscach.
Co istotne kolumbaria mogą powstawać wyłącznie na terenach cmentarzy, nie można ich wybudować na terenie prywatnym.
Kolumbaria cena
Pogrzeb to nie tylko smutna uroczystość, ale i kosztowna a z każdym rokiem coraz bardziej. Kolumbaria są istotnie tańszą alternatywą dla tradycyjnej formy pochówku. Zależnie od miasta wykup pojedynczej niszy na 20 lat to koszt około 4000 zł, w miastach typu Wrocław, Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków czy Łódź można spodziewać się kosztów na poziomie 5000 zł, podczas gdy całościowy koszy parceli z nagrobkiem może przekraczać nawet 10 tys. złotych.
Kolumbaria tworzone są z kamienia albo betonu strukturalnego, nie należy obawiać się o ich żywotność.