Kokos to owoc, warzywo a może orzech? W przypadku wielu roślin występuje zgoda pomiędzy klasyfikacją botaniczną i kulinarną, w przypadku kokosu problemem jest już sama nazwa orzech kokosowy. Mocno sugeruje z czym mamy do czynienia i jak się okazuje wprowadza w błąd, przynajmniej z punktu widzenia botaniki. W tym artykule dokładnie omówimy czym jest kokos i jak należy go poprawnie klasyfikować.
Różnica między owocem a warzywem
Potocznie większość jadalnych roślin klasyfikujemy jako warzywa lub owoce. W przypadku kokosu dochodzi jeszcze określenie „orzech”, ale nim zajmiemy się w dalszej części.
Na wstępie wytłumaczmy czym są warzywa. Są to jadalne części rośliny od korzeni przez łodygi po liście. Dostarczają wartości odżywczych i mogą być źródłem pożywienia dla ludzi oraz zwierząt.
Owocem nazywamy rozwinięcie kwiatu rośliny powstające w dolnej części słupka kwiatowe, które zawiera nasiona.
Istnieje również klasyfikacja kulinarna roślin, która może znacząco się różnic od botanicznej. Tutaj głównym czynnikiem określającym czy coś jest owocem jest sposób spożywania oraz to do jakich potraw się daną roślinę dodaję.
Efektem klasyfikacji kulinarnej jest np. uważanie pomidora za warzywo podczas gdy z botanicznego punktu widzenia jest owocem.
Dlaczego kokos jest owocem?
Choć mówimy o orzechy kokosowym to prawidłowym nazewnictwem jest owoc kokosa. Botanika klasyfikuje go jako pestkowca, czyli owoc z nasionami o twardej okrywie. Przykładem pestkowca, jest brzoskwinia, w której nasiona otoczone są twardą niejadalną łupiną.
Owoc pestkowca składa się z:
- Warstwy zewnętrznej,
- Zewnętrznej warstwy mięsistej (koko ma łuskę),
- Warstwy chroniącej nasiona.
Kokos spełnia wszystkie wyżej opisane warunki, ale to tylko jeden z argumentów świadczących o tym, że kokos jest owocem.
Jak zapewne kojarzysz z wielu filmów kokos jest przedziurawiany i wkłada się do niego słomkę, przez którą można pić mleko kokosowe. Do podziurawienia dochodzi zawsze w miejscu sporowacenia, które w naturze pozwala przebić się ze środka pędom kokosa i rozpocząć jego wzrost. Mamy tu zatem do czynienia z owocem, dzięki, któremu roślina może się rozmnażać.
Dlaczego kokos nie jest warzywem?
Botanika nie definiuje pojęcia warzywa, jest to luźna koncepcja jaką określamy jadalne części rośliny.
Teoretycznie pod tę definicję można podciągnąć wszystkie owoce, gdyby nie fakty, że owoc jest szczególną częścią rośliny dojrzewającą z jajnika rośliny.
Dlaczego kokos jest orzechem i owocem?
Orzech kokosowy to jakże wiele mówiąca nazwa, która sugeruje nam, że kokos jest orzechem i że nie należy do owoców. Problem w tym, że orzechy z botanicznego punktu widzenia są uważane za suchy owoc.
Ponieważ kokos rośnie na drzewach może być klasyfikowany jako orzech, co przyprawia jeszcze więcej problemów.
Niemniej, konsensus jest taki – botanicznie kokos traktuje się jako pestkowca, czyli owoc.
Różnica między prawdziwym orzechem (np. orzech włoski) a orzechem kokosa jest taka, że kokos kiełkuje z wnętrza swojej skorupa, a orzech do uwolnienia nasion musi poczekać, aż jego skorupa zgnije.
Nieco inaczej do tego zagadnienia podchodzi Amerykańska Agencja ds. Żywności i leków, która wymaga zaznaczenia, że produkty zawierające kokos mają w sobie „orzech kokosa”. Jest to informacja, dla osób mających alergię żywieniową na orzechy.
Czy kokos jest nasionem?
Kokos to bardzo ciekawa roślina, która przysparza wiele problemów z klasyfikacją. Jak się okazuje jest on klasyfikowany również jako nasiono czy roślina embrionalna, służąca do reprodukcji drzewa kokosowego.
Czy kokos jest zdrowym owocem?
Kokos jest zdrowym owocem bogatym w składniki odżywcze. Należy jednak pamiętać, że mleko koksowe jest bardziej ubogie a przeważnie to ono znajduje się w produktach żywieniowych.
Kokos jest źródłem:
- Witamin C, E, K,
- Wapnia,
- Magnezy,
- Potasu,
- Fosforu,
- Cynku,
- Sody,
- Kwasu foliowego,
- Tiaminy,
Zawarte w kokosie mikroelementy mają pozytywny wpływ na:
- Poprawę pracy układu pokarmowego,
- Zdrowszą skórę,
- Obniżenie cholesterolu,
- Obniżeniu ciśnienia,
- Wzmocnienie układu immunologicznego.
Pomimo wielu zalet, kokos należy do jednych z najbardziej kalorycznych owoców. Wystarczy powiedzieć, że w 100g kokosa znajduje się 354 kcal. Są to wartości bardzo wysokie wywołane przez dużą zawartości tłuszczów nasyconych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na wiórki kokosowe, które w 100g mają aż 698 kcal. O ile w niewielkich ilościach jest to produkt prozdrowotny, o tyle nadmierne spożywanie może być trudne do wpisania w dietę.
Kokos owoc czy warzywo? – ostateczny werdykt
Kokos owoc czy warzywo? Jak widzisz odpowiedź na to pytani nie stanowiło problemu, kokos jest owocem. Zdecydowanie więcej podobieństw ma do orzecha a technicznie rzecz biorąc jest nim, tylko należy pamiętać, że orzech również zaliczany jest do owoców.
Dodaj komentarz