Dom i ogród

Kiedy właściciel nieruchomości potrzebuje świadectwa charakterystyki energetycznej?

Ostatnia aktualizacja 7 kwietnia 2024 przez Redakcja

Uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości jest niezbędne w wybranych sytuacjach. Kiedy konieczne jest otrzymanie takiego właśnie dokumentu? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!

Sprzedaż nieruchomości

W wielu krajach właściciele nieruchomości przy sprzedaży nieruchomości mają obowiązek uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej. Dotyczy to również Polski, w przypadku której wymogi te wynikają z unijnej dyrektywy.

Certyfikat ten dostarcza informacji na temat efektywności energetycznej budynku i pomaga potencjalnym nabywcom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zakupu nieruchomości. Jako że świadectwo energetyczne Poznań – https://energov.pl/swiadectwo-energetyczne-poznan informuje o obecnej ocenie energetycznej i kosztach utrzymania, można oszacować, ile będzie kosztowało korzystanie z niej po zakupie.

Wynajem nieruchomości

W przypadku wynajmu nieruchomości polskie przepisy również wymagają dostarczenia najemcom świadectwa charakterystyki energetycznej. Pomaga to najemcom w zrozumieniu oczekiwanych kosztów energii związanych z nieruchomością.

Gdy zatem planuje się wynajem mieszkania czy domu, świadectwo energetyczne będzie niezbędnym dokumentem do uzyskania w tym procesie.

Nowe konstrukcje

W przypadku nowo wznoszonych budynków właściciele nieruchomości są zobowiązani do uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej w ramach procesu budowy. Ma to na celu zapewnienie zgodności z normami efektywności energetycznej.

Większe remonty lub zmiany

W niektórych przypadkach właściciele nieruchomości przeprowadzający większe remonty lub przebudowy, które znacząco wpływają na charakterystykę energetyczną budynku, mogą być zobowiązani do uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej.

Programy rządowe

Niektóre rządy lub gminy mogą wymagać od właścicieli nieruchomości uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej jako warunku udziału w programach motywacyjnych w zakresie efektywności energetycznej lub zakwalifikowania się do określonych świadczeń.

Wygaśnięcie poprzedniego certyfikatu

Jeśli nieruchomość posiada już świadectwo charakterystyki energetycznej, właściciele nieruchomości powinni pamiętać o jego dacie ważności. Zasadniczo świadectwo energetyczne jest ważne przez okres 10 lat. Gdy okres ten upłynie, pojawia się potrzeba odnowienia certyfikatu, aby zaktualizować znajdujące się w nim informacje.

Czytaj również  Jakie drewno na schody wybrać?

Wobec tego na gruncie polskiego prawa świadectwo energetyczne wymagane jest w przypadku różnych sytuacji – od sprzedaży i najmu, poprzez budowę nowych nieruchomości, a kończąc na prowadzonych remontach i renowacjach.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *