Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem

Posted by

kiedy pić olej lniany

Olej lniany bardzo szybko urósł do miana leku niemal na wszystko, często jest tak, że moda potrafi wypaczać prawdziwy sens danej rzeczy. Zdrowotne aspekty picia oleju lnianego są potwierdzone, ale wciąż je odkrywamy i coraz lepiej rozumiemy jego wpływ na ludzki organizm. W związku ze spożywaniem tego naturalnego produktu, pojawia się pytanie, kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem? W tym artykule skupimy się właśnie na odpowiedzi na to pytanie, czy olej lniany pito na czczo daje lepsze efekty niż taki wypity po kolacji?

Olej lniany – zalety pica?

Żeby zrozumieć, kiedy pić olej lniany musimy zrozumieć czym tak właściwie ten olej jest co pomoże nam określić, kiedy jest najlepiej trawiony. Olej lniany wytwarzany jest ze specjalnie wyselekcjonowanych ziaren, który zawierają nawet do około 50% kwasu alfa-linolenowego i do około 25 kwasu linolowego. Nienasycone kwasy tłuszczowe to ten rodzaj tłuszczu, którego spożywanie jest zalecane, nazywa się go zdrowym tłuszczem, ale wiadomo, trzeba znać umiar.

Olej lniany to prawdziwa bomba kwasu Omega-3, na którego niedobór cierpi większość Polaków. Omega-3 nie jest kwasem dostępnych w tradycyjnej polskiej kuchni, przynajmniej nie w ilościach, jakie powinny spożywać dorosłe osoby. Zastępując tłuszcze nasycone na nienasycone wyświadczamy naszemu organizmowi dużą przysługę. Olej lniany to:

  • Kwasy tłuszczowe Omega-3
  • Minerały
  • Błonnik
  • Zdrowe białka

Jak pić olej lniany?

Olej lniany dostępny jest w różnych formach od kapsułek po produkt w szklanych butelkach do przechowywania w lodówce. Nie występuje coś takiego jak zalecane dawkowanie, każdy producent sam je określa. Trzeba przestrzegać zasad zdrowego rozsądku i dawka do 30 ml dziennie wydaje się być optymalną. Większość osób spożywa około 1 łyżki stołowej czyli 15ml oleju lnianego pitych na czczo.

Czytaj również  Karta MyLife

Należy pamiętać, żeby olej lniany był spożywany zawsze na zimno, jego podgrzewanie może prowadzić do wytworzenia się szkodliwych związków.

Olej lniany może być spożywany zarówno w sałatkach czy innych daniach na zimno jak i bezpośrednio pit z butelki czy jedzony w kapsułkach.

Kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem?

Przejdźmy do najważniejszego pytania, czyli kiedy pić olej lniany rano czy wieczorem. Takie pytanie pojawia się w odniesieniu do wielu produktów, olej lniany nie jest tu wyjątkiem. Na stan obecnej wiedzy, specjaliści od dietetyki zalecają spożywać olej lniany rano zaraz po przebudzeniu na czczo. Niemniej nie jest to w żadnym razie obowiązkiem, olej lniany może być z powodzeniem spożywany o każdej porze nawet wieczorem.

Ciekawym pomysłem jest picie oleju lnianego rano i wieczorem, w końcu organizm trawi pokarmy i czerpie z nich wartości odżywcze przez cały dzień. Tak samo jak dostarczasz swojemu ciału przez cały dzień węglowodanów i białka, tak samo równomierne rozłożenie tłuszczy może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Lekarze potwierdzają, że godzina spożywania oleju lnianego nie ma większego znaczenia i jeżeli jego smak z rana Cię odrzuca, to spożywaj olej lniany, kiedy będziesz mieć na to ochotę.

Mit o tym, że coś spożywane na czczo daje dużo lepsze efekty „albo organizm skupia się na przyswojeniu oleju lnianego, bo masz pusty żołądek” można odłożyć do lamusa. Wartości odżywcze zostaną tak samo przyswojone jak zjesz olej lniany z sałatką, jak i podczas spożywania go na czczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *