Karczochy gdzie kupić

Estimated read time 3 min czytania

Karczochy to warzywa, charakteryzujące się zielono-fioletowymi zamkniętymi pąkami z łuskowatymi liśćmi o mięsistych nasadach. Roślina ta należy do rodziny astrowatych i spokrewniona jest między innymi z ostem. W Europie karczochy w znanej nam obecnie formie pojawiły się w średniowieczu i zostały wyhodowane przez arabskich ogrodników, którzy przywieźli je do Hiszpanii oraz Włoch. Czym jest to ciekawe warzywo, jakie ma właściwości i gdzie można kupić świeże karczochy?

Karczochy – dlaczego warto kupić?

Karczochy znane są ze swojej wysokiej wartości odżywczej. Cenną substancją, znajdującą się w ich składzie jest składnik o nazwie cynaryna, który, według niektórych badaczy, ma wpływ na hamowanie syntezy cholesterolu w wątrobie, a jednocześnie przyspiesza usuwanie trójglicerydów i cholesterolu.

Oznacza to, że karczochy pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi i chyba z tej właściwości są najbardziej znane. Rośliny te stanowią jednak także całkiem pokaźne źródło witamin i minerałów, takich jak:

  • witaminy: A, E, K, C z grupy B;
  • minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

Dodatkowo w karczochach znajdziemy sporo błonnika oraz antyoksydantów.

Wiele osób zastanawia się także, gdzie kupić wyciąg z karczochów. Substancja ta wykorzystywana jest między innymi w kosmetyce jako składnik preparatów do pielęgnacji cery trądzikowej.

Wspomniana wcześniej cynaryna wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a witaminy z grupy B ograniczają produkcję łoju.

gdzie kupic karczochy

Karczochy – gdzie kupić stacjonarnie?

Najwięcej osób zainteresowanych jest informacją na temat tego, gdzie można kupić świeże karczochy. Warto wiedzieć, że warzywa te są bardzo wrażliwe na mróz, a ich szczyt sezonu przypada na wczesne lato i późną jesień.

I to właśnie w tym okresie najpewniej znajdziemy karczochy w pobliskim warzywniaku lub na stoiskach warzywnych w lokalnych marketach.

  • Sklepy warzywnicze
  • Carrefour
  • Makro
  • Auchan

W polskich delikatesach najczęściej spotkać można karczochy włoskie. W sieciowych marketach dyskontowych znaleźć można także karczochy mrożone, które można wykorzystać np. do przyrządzenia zupy.

Czytaj również  Pasta pistacjowa gdzie kupić

Karczochy – gdzie kupić przez internet?

W sklepach online karczochy dostępne są w różnej postaci. Znajdziemy tu zarówno karczochy świeże, jak i ekstrakt z karczochów. Poszukując tego typu produktów, najlepiej jest odwiedzić internetowe sklepy z żywnością ekologiczną albo warzywniaki online, gdyż takich też jest już sporo.

Oczywiście warzywa te znajdziemy również na witrynach popularnych marek sieciowych, takich jak Makro czy Leclerc. Ofert nie zabraknie na popularnym portalu allegro. Cena za naturalny sok z karczocha wynosi ok. 20-25 złotych za 1 litr.

  • Megasam24
  • Hurtownia-spozywcza.pl
  • Allegro
  • Ceneo

Świeże warzywa zazwyczaj dostępne są w opakowaniach po 100 lub 250 g, a ich cena wynosi od ok. 6 złotych za mniejsze opakowanie do ok. 12-15 złotych za większe.

Już wiemy, gdzie kupić karczochy. Są to warzywa szeroko dostępne, które warto wykorzystać do urozmaicenia codziennego jadłospisu. Karczochy w postaci ekstraktu można stosować także w celach kosmetycznych.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój