Kapsuła czasu – co włożyć?

Estimated read time 15 min czytania

Kapsuła czasu to efekt pomysłowości człowieka i nieodpartej chęci pozostawienia po sobie śladu. Kapsuły czasu są historycznym przechowaniem przedmiotów i informacji z danego okresu w ziemi, fundamentach, budynkach czy skałach wszędzie tam, gdzie jest szansa na ich przetrwanie. Celem tego zabiegu jest odnalezienie ich przez archeologów, antropologów, historyków czy nawet zwykłych ludzi, którzy poinformują o znalezisku odpowiednie instytucje.

Zwyczaj ten z jednej strony jest bardzo stary, jeżeli uznamy, że jedną z jego form było przechowywanie świętych relikwii. W przypadku gdy będziemy rozważać, formę, o której większość z nas myśli obrazując sobie kapsułę czasu jako pojemnik zawierający rzeczy z życia codziennego, zabawki itd. to okaże się, że zwyczaj jest sporo młodszy.

Najpopularniejsze kapsuły czasu zakopuje się na eventach, targach i otwarciach placówek np. bibliotek, ale ogromna ilość kapsuł o których nie ma pojęcia większość z nas jest zakopywana w przydomowych ogródkach czy łąkach w lesie przez zwykłych ludzi. Z tego artykułu dowiesz się co to jest kapsuła czasu, co włożyć do kapsuły czasu oraz gdzie kupić kapsułę czasu.

Kto wymyślił kapsułę czasu?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest ciężkie, wszystko zależy od tego jak będziemy definiować kapsułę czasu. Termin kapsuła czasu został użyty w roku 1938, ale pierwsze ukryte elementy z przeszłości zostały odnalezione w wiatrowskazie umieszczonym na szczycie Faneuil Hall w Bostonie (1761).

Jednym z bardziej znanych i całkiem świeżych odkryć kapsuł czasu jest to z Burgos w Hiszpanii. Archeologowie w roku 2017 odkryli drewniany posąg Jezusa Chrystusa wewnątrz którego znajdowały się dokumenty opisujące elemnt gospodarcze, polityczne i kulturalne z tamtego okres. Zostały one spisane i umieszczone w posągu przez Joaquína Míngueza kapelana katedry Burgo de Osma.
Etymologię słowa przypisuje się Goerge Edward Pendray amerykańskiemu publicyście.

Kapsuły czasu z XX wieku

Co prawda kapsuły czasu znajdowane są we wszystkich rejonach świata, ale największa ilość pochodzie z obecnych terenów Stanów Zjednoczonych. Dzięki popularyzacji tej metody tworzenia historii stosuje się ją obecnie przy wielu okazjach.

Jest 31 grudzień roku 1900, burmistrz Detroit William C. Maybury tworzy kapsułę, w której umieszczono pudełka wykonane z miedzi przechowujące zdjęcia i listy od 56 wybitnych postaci miasta opisujących rzeczywistość tamtych lat. W kapsule czasu znajdowała się również wizja przyszłości Detroit, snuta przez wspomnianego burmistrza.

Zakładał, że miasto może osiągnąć liczę mieszkańców na poziomie 4 milionów, obecnie Detroit zamieszkuje podobna liczba ludzi co Wrocław, ale w szczytowym momencie było to 1,8 miliona osób.
Kolejna niesprawdzona wizja dotyczyła tego, że Ontario będzie należeć do Stanów Zjednoczonych.

Jednak najciekawsze jest ostatnie przewidywanie mówiące o tym, że więźniowie nie będą przewożeni do posterunków policji w wagonach patrolowych, a rurkami pneumatycznymi albo maszynami latającymi. Więźniowie faktycznie są czasem transportowani samolotami (rok 1900 samolot jest nie istnieje) a rurki pneumatyczne mogą kojarzyć się z wizją hyperloop, czyżby burmistrz Detroit przewidział plany Elona Muska?

Krypta czasu

krypta czasuBardzo ciekawie wypada kapsuła czasu będąca równocześnie kryptą czasu. Mowa o Krypcie Cywilizacji, hermetycznej komorze zbudowanej w latach 1937-1940 na Uniwersytecie Oglethorpe w Bookhaven. Jest to sporu pokój około 57 metrów sześciennych, zawierający liczne artefakty i dokumenty, ma zostać otwarty w roku 8113 naszej ery.

O ile termin kapsuła czasu jest autorstwa Pendray’a o tyle za ojca współczesnych kapsuł uznaje się Thornwell’a Jacobs’a. Inspiracją dla jego krypty, były liczne znaleziska pochodzące z Egiptu, szczególnie piramidy ze swoimi otworami grobowymi.

Krypta została wykonana na granitowej skale Appalachów, pokój pierwotnie służący jako basen zaadaptowano do celów historycznych. Wejścia do komory strzegą spawane drzwi ze stali nierdzewnej.
Najbardziej delikatne artefakty są przechowywane w pojemnikach ze stali nierdzewnej, wyłożonych szkłem i wypełnionych gazem obojętnym mającym na celu zapobieganie procesom starzenia. Wśród artefaktów znajdują się mikrofilmy zawierające 800 dzieł literatury jak Biblia czy dzieła Homera.

Czytaj również  Ziemniak to owoc czy warzywo?

Z innych ciekawych przedmiotów znajdują się tam nagrania głosów Hitlera, Stalina czy Roosevelta. Pomyślano o wszystkim, aby tylko odtworzenie tych materiałów było możliwe, lupy mikrofony i głośniki mają pomóc naszym przodkom poznać historię.

Wśród jednych z ostatnich przedmiotów dołożonych do krypty znajdują się relacje z drugiej wojny światowej, a z bardziej przyziemnych rzeczy ludzie przyszłości będą mogli zapoznać się z Kaczorem Donaldem, maszyną do pisania, smoczkiem czy tosterem.

Wystawa światowa w Nomy Jorku

Prawdopodobnie najbardziej kojarzonym wydarzeniem, podczas którego odbyło się zakopanie kapsuły czasu była wystawa światowa w Nowym Jork, na niedługo przed wybuchem wojny.
Kapsuła czasu stworzona przez Westinghouse jest długa na 2,3 metra i ma średnicę 16 cm, wykonano ją z stopu srebra. Znajdują się w niej przedmioty codziennego użytku nici, lalki ale i bardziej istotne elementy jak nasiona roślin czy szpule filmowe.

Obecnie obok siebie spoczywają 2 kapsuły czasu które rozdziela 30 lat. Obie mają zostać otwarte w roku 6939.

Kosmiczne kapsuły czasu

voyager złoty dyskKapsuły czasu stały się tak popularne, że wraz z rozwojem technologii postanowiono je wystrzeliwać w kosmos. Obecnie w przestrzeni kosmicznej znajdują się 4 takie obiekty podróżujące na sondach Pionier 10 i 11 oraz Voyager 1 i Voyager 2. W przypadku pierwszy sond, czyli Pionierów umieszczono na nich obrazowe wiadomości o postaci mężczyzny i kobiety, układzie słonecznym oraz przejętym przejściu neutralnego wodoru. Obie sondy były pierwszymi obiektami zbudowanymi przez człowieka mogącymi osiągnąć prędkość ucieczki z układu słonecznego.

O Pionierach mało kto już pamięta, zdecydowanie większy rozgłos miały złote dyski gramofonowe umieszczone na sondach Voyager. Zawarto na nich dźwięki i obrazy przedstawiające to co dzieje się na ziemi. Voyager 1 to obecnie sonda która pokonała największą odległość od ziemi, znajduje się w miejscu pomiędzy gwiazdami.

Najistotniejsza jest oczywiście zawartość złotej płyty na której znalazły się dźwięki wiatru, fal i zwierząt. Na płycie są również utwory muzyczne z różnych kultur i śmiech ludzi.
Dla obcych cywilizacji zdecydowanie ciekawsze będą jednak informacje o naszym DNA, anatomii i układzie słonecznym.

Kiedy zostaną odczytane? Prawdopodobnie na długo po naszej zagładzie albo przynajmniej zagładzie ziemi. Kosmos jest bardzo niebezpiecznym miejscem i pomimo setek tysięcy galaktyk, bardzo pustym i martwym. Prawdopodobieństwo odnalezienia naszych kosmicznych kapsuł czasu jest mniejsze niż znalezienie tego jednego konkretnego ziarenka piasku na największej plaży na świecie.

Polskie kapsuły czasu

No dobrze, sporo zostało napisane o USA, a co Polska gorsza? Po pierwsze w Polsce zwyczaj zyskał popularność w 21 wieku za sprawą filmów, seriali i internetu. Nasz kraj ma zdecydowanie dłuższą historię, ale pod względem kapsuł nie mamy za bardzo czym się chwalić.

Najstarszą kapsułę odkryto w Strzegomiu, pochodziła z roku 1179-1783 zawierała dokumenty i kilka monet.

Wśród znalezisk znajdują się również kapsuły czas z okresu drugiej wojny światowej. W roku 2016 odnaleziono kapsułę, która znajdowała się pod dawnym ośrodkiem szkoleniowym w Złocieńcu. Zawierała zdjęcia, gazety, monety i dwie kopie Mein Kampf Hitlera. Szkoda, że tak bezwartościowe znaleziska nadające się do miejskich szaletów również znajdują się w takich kapsułach.

Innym przykładem jest kapsuła czasów więźniów z Auschwitz zawierająca szkice i pisma.

Kapsuła czasu Tczew

Jedną z kapsuł odnalezionych ostatnimi czasy jest kapsuła czasu znaleziona w remontowanym przyczółku Mostu Tczewskiego. Kapsuła pochodziła z roku 1851 i zawierała 10 monet oraz dwa skórzane pergaminy. Zawartość trochę rozczarowała archeologów, ale z drugiej strony czego można było się spodziewać po kapsule czasu wykonanej przez robotników tamtego czasu?

Kapsuła czasu polski 2020

Co zawierała by kapsuła naszych czasów? Artykuł został napisany w roku 2020 w czasach popularności facebooka, gier wideo, instagrama, życia fit, seriali, ale przede wszystkim wirusa ogarniającego cały świat. O ile rok wcześniej, nie za bardzo byłoby co opisywać, tak myślę, że kapsuły z tego roku mogą być bardzo ciekawym opisem tego jak radzono sobie z zarazą.

Czytaj również  Popcorn w piekarniku - czy można i jak zrobić?

Pomyśl, że odkopujesz kapsułę z okresu czarnej śmierci, która wybiła 1/3 ludzkości Europy. Poznajesz świat z relacji zwykłych ludzi, tego jak radzili sobie z śmiercią i strachem. Problem w tym, że wtedy większość z nich była analfabetami, ale pomarzyć można.

Wracając do tematu, moja kapsuła czasu zawierałaby właśnie informacje o przebiegu kwarantanny, dzień po dniu tego jakie zaostrzenia wchodziły w życie i jak wszystko wracało do normy o ile wróciło. Kapsułę prawdopodobnie zakopałbym na podwórku pomiędzy kamienicami, mogła by zostać odkopana podczas prac nad nowym podwórkiem albo budowy nowego bloku.

Jak zrobić kapsułę czasu?

kapsuła czasu polskaPierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę przy robieniu własnej kapsuły czasu jest to do kogo ma być adresowana. Powinieneś się zastanowić jakie informacje chcesz przekazać i komu.
Dobrym pomysłem będzie zrobienie listy z rzeczami jakie chciałbyś tam umieścić i odhaczanie tym mniej sensownych, do momentu aż zostanie kilka najbardziej wartościowych.

Podobnie jest z treściami które stworzysz, pamiętaj żeby były o czymś, niech opisują twój jeden dzień z życia, będą bogate w aspekty społeczne, opisują to jak się ubierają ludzie, czego słuchają i jak się zachowują. Możliwe, że jesteś ekonomistą, albo znasz się na rynkach chcesz opisać sytuacje panujące na rynkach, takie wiadomości są naprawdę ciekawe.

Najprościej będzie umieścić wycinki z aktualnych gazet, zebrać samą esencję i umieścić w plastikowej torebce.

Równie ważną kwestią co zawartość jest wytrzymałość obiektów umieszczonych w kapsule czasu. Wybierz rzeczy, które nie ulegną degradacji, nie umieszczaj tam jedzenia (nawet konserw) i elementów podlegających procesom gnilnym.

Zabezpieczenie poszczególnych produktów jest bardzo ważne, ale najważniejszą kwestią jest budowa kapsuły czasu. Jeżeli zależy ci na tym aby przetrwała do pokolenia twoich wnuków, nie musisz aż tak bardzo gimnastykować się nad opakowaniem. W przypadku gdy ma zostać otwarta dopiero za kilka pokoleń wybierz plastik albo stal nierdzewną.

Przychodzi czas na wybór lokalizacji, zapewne w głowie kilka pomysłów się pojawiło. Najlepiej wybrać lokalizację która daje szanse na odnalezienie kapsuły, więc najlepiej nadadzą się tereny zabudowane, albo podmiejskie, które kiedyś będą zabudowane.

Pozostaje jeszcze oznakować wybrane miejsce, nie rób tego w sposób perfidny, ale jakiś duży głaz nie wyglądający podejrzanie w danym miejscu, będący tam od zawsze z wygrawerowaną pod osłoną nocy u dołu informacją to nie najgorszy pomysł.

Warto rozważyć sposób przypominania o kapsule, żeby po twojej śmierci informacja o niej dalej istniała, można to zrobić np. przy użyciu testamentu.

Kapsuła czasu pojemnik

Powiedzmy sobie jeszcze trochę o samym pojemniku na kapsułę czasu. Najlepiej jest wybrać pojemnik ze stali nierdzewnej, znaczenie ma również jego grubość. O ile nie musimy obawiać się korozji o tyle różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne mogą prowadzić do rozszczelnienia i wdarcia się wilgoci do środka. W internecie znajdziemy wiele typów pojemników na kapsułę czas, co do których producent określa żywotność pojemnika.

Na Amazon znajdziemy pojemnik na kapsułę czasu, który wytrzyma do 200 lat, problem w tym, że raczej nie będziemy w stanie sprawdzić czy producent nie kłamał i po 100 lat, wciąż pojemnik będzie w całości. Cena takiego pojemnika oscyluje w okolicach 300 zł.

Kapsuły czasu dostępne na Allegro w kwotach 30 zł może i wyglądają dobrze, ale wygląd ma tu marginalne znaczenie. Niestety chcąc kupić pewny pojemnik na kapsułę czasu należy liczyć się z większymi wydatkami.

Kapsuła czasu dla dzieci co włożyć?

Wiesz już jak zrobić kapsułę czasu, a co z kapsułami czasu dla dzieci? Zasada jest niemal identyczna, ale należy zamienić przedmioty, które chowamy. Niech będą to zabawki z danego okresu, gry, karty i inne elementy które dawały frajdę dzieciakom.

Czytaj również  Temperatura topnienia mosiądzu - ile wynosi?

W obecnie odnajdywanych kapsułach czasu znajdujemy drewniane zabawki, które dobrze znoszą próbę czasu i jeżeli są odpowiednio zapakowane mogą przetrwać w kapsule wiele lat. Współczesne dzieci do kapsuły czasu mogą włożyć plastikowe zabawki, które jak wiemy przetrwają tysiące lat.

Do kapsuły czasu dla dzieci włóż:

 • Zabawki które nie ulegną degradacji
 • List od dziecka opisujący świat jego oczami
 • Dobrze zabezpieczone zdjęcia, albo zdjęcia wykonane na metalu czy innych bardziej wytrzymałych materiałach niż papier
 • Figurki z aktualnie popularnymi bohaterami

Jeżeli robisz kapsułę czasu dla dziecka, którą ma otworzyć to włóż do niej:

 • Wiadomość od siebie, babci czy innych członków rodziny, których może zabraknąć gdy otworzy kapsułę czasu
 • Zdjęcia z ciąży miesiąc po miesiącu
 • Zdjęcia z miejscami pracy, samochodem, z codziennością
 • Gazetę z dnia zakopania kapsuły
 • Paragon z ulubionymi rzeczami kupowanymi przez rodziców (pamiętaj aby go przepisać bo nie przetrwa wielu lat)
 • Pieniądze wydrukowane w dniu urodzenia dziecka

Nie warto natomiast w dziecięcych kapsułach czasu umieszczać elektroniki, bo ta nie przetrwa i nie wniesie wielkiej wartości, dla osoby która taką kapsułę odkopie.

Krytyka kapsuł czasu

Kapsuła czasu może wydawać się bardzo fajnym i oddolnym rozwiązaniem pokazującym historię ludzi. Historycy podnoszą fakt, że wiele z nich nie zawiera wartościowych przedmiotów z punktu widzenia antropologii. Często określają przedmioty jak bezużyteczne śmieci, zdecydowanie bardziej od wkładania zabawek polecają składać zdjęcia i opis historii.

Podnoszona jest również kwestia słabej roli historycznej dla pokoleń następujących po zakopaniu kapsuły czasu. Muzea są otwarte przez wiele dni w ciągu roku, przedmioty historyczne są na wyciągnięcie ręki w przypadku kapsuł czasu wielu ludzi określa kiedy mają być otwarte, osoby prywatne zakopują kapsuły w anonimowych miejscach, jeżeli sami ich nie odkopią to możliwe, że nigdy nich ich nie odkopie.

W tym rozwiązaniu to co miało być podstawową zaletą kapsuł czasu staje się ich wadą i pod tym względem trudno się nie zgodzić.

Kolejną wątpliwość stanowią kapsuły zawierające nośniki danych, elektroniczne i magnetyczne nośniki nie zachowają danych przez dłuższy czas, a trudno zakładać, że za nawet 100 lat będą stosowane karty sd. Wystarczy spojrzeć na dyskietki, które istniały tak na dobrą sprawę 20-30 lat, płyty CD o jeszcze krótszej żywotności, płyty DVD nie tak dawno podstawowy nośnik danych dzisiaj używany w ostateczności. W roku 2100 prawdopodobnie dane z karty sd i pendrive będą do odtworzenia tylko w muzeach technologii.

Z tego względu lepiej sprawdzają się tradycyjne metody przekazywania wiedzy, które odpowiednio zabezpieczone przetrwają tysiąclecia, wystarczy spojrzeć na historię, którą znamy.

Kapsuła czasu gdzie kupić?

Kapsuła czasu jest jednym z tych przedmiotów, które możemy wykonać sami, ale można również skorzystać z gotowych pojemników do kupienia. Niestety nie kupimy stricte kapsuły czasu w pierwszym lepszym sklepie stacjonarnym, chociaż pojemniki, które się do tego nadadzą już jak najbardziej tak. Wiesz już czym charakteryzuje się pojemnik na kapsułę czasu i jakie cechy musi posiadać aby ta przetrwała dekady czy wieki. Jeżeli nie masz czasu albo nie jesteś w stanie wykonać takiego pojemnika samodzielnie, to kapsułę czasu kupisz w:

 • Kapsulyczasu.pl
 • Allegro
 • Art-papier.pl
 • Amazon

Kapsuła czasu – podsumowanie

Kapsuła czasu to wspaniały pomysł na zostawienia swojej osobistej historii w niewielkie puszcze która odnaleziona przez kolejne pokolenia przywróci o nas pamięć. Zrobienie kapsuły czasu jest procesem relatywnie łatwym, projektując taką kapsułę z myślą o dziecku, które ma kilka lat, i odkopując ją po 30 latach będzie to niesamowite przeżycie. Po odkopaniu można dodać kolejną notkę „odkopałem kapsułę czasu po 30 latach, poniżej opiszę kilka zmian jakie zaszły u mnie i na świecie…”

Świadectwo minionej epoki zamknięte w niewielkim opakowaniu i zawierające ledwie kilka przedmiotów, odkrywane dzisiaj jest wiadomością, która trafia na pierwsze łamy gazet. Nawet kapsuły czasu z 1970 roku potrafią być nagłaśnianie jako niesamowite odkrycia. Ludzie kochają takie znaleziska i jeżeli nic się nie zmieni w naszej psychice to twoja kapsuła czasu odkryta w roku 3255, podczas budowy 7 lotniska dla statków kosmicznych pod Pruszczem będzie cieszyć się sławą przez jakiś czas.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój