Kamień winny gdzie kupić

Estimated read time 3 min czytania

Winian potasu, tartarus, czy po prostu kamień winny to sól kwasu winowego, będąca produktem ubocznym procesu fermentacji winogron. Produkt dostępny jest w postaci białego proszku i jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym i piekarniczym. Jakie są właściwości winianu potasu i gdzie można kupić kamień winny?

Kamień winny – dlaczego warto kupić?

Kamień winny powstaje w procesie fermentacji podczas leżakowania wina, gdzie osadza się w kadziach czy beczkach. Substancja ta tworzy się zarówno w młodszych, jak i starszych rocznikach trunku.

Przybiera postać niewielkich kryształów, które swoim wyglądem przypominają nieco kryształy cukru.

W przemyśle spożywczym kamień winny wykorzystywany jest w sproszkowanej formie między innymi jako składnik proszku do pieczenia.

Jest jednak używany także do usztywniania piany z białek oraz produkcji:

 • cukierków;
 • lizaków;
 • bez;
 • lukru;
 • słodkich kremów.

Winian potasu ma jednak także inne właściwości. Szacuje się, że pomaga oczyścić organizm z toksyn. Dodatkowo stanowi źródło magnezu i może stabilizować pH moczu, dzięki czemu łagodzi objawy infekcji pęcherza moczowego.

Przy niedoborze potasu, picie kamienia winnego rozcieńczonego w wodzie, może pomóc w uregulowaniu tego pierwiastka w organizmie.

gdzie kupic kamien winny

Kamień winny – gdzie kupić stacjonarnie?

Kamień winny dostępny jest w sprzedaży stacjonarnej. Być może nie znajdziemy go w czystej postaci w każdym sklepie spożywczym.

Jednak odwiedzając większe markety, warto zajrzeć na półkę, na której ustawione są soda oczyszczona, proszki do pieczenia i inne produkty do wypieków, i sprawdzić, czy nie ma tam winianu potasu w proszku.

 • Sklepy z produktami ekologicznymi
 • Hurtownie cukiernicze
 • Niektóre cukiernie

Jeżeli się pojawia, zazwyczaj dostępny jest w podobnych opakowaniach jak proszek do pieczenia. Kamień winny może pojawiać się także na regałach ze zdrową żywnością oraz w sklepach z produktami ekologicznymi.

Produkt ma dość szerokie zastosowanie w cukiernictwie, a więc na pewno można go znaleźć również w hurtowniach cukierniczych. Koszt jednego opakowania kamienia winnego 5 g to ok. 2-3 złote.

Czytaj również  Czy Yeti istnieje i jak wygląda?

Kamień winny – gdzie kupić przez internet?

W sieci znajdziemy sporo ofert zakupu kamienia winnego i to w różnych ilościach. Internetowe sklepy spożywcze, podobnie jak popularne markety, sprzedają winian potasu w opakowaniach podobnych do tych, w których oferowany jest proszek do pieczenia, często jednak możemy znaleźć także zestawy np. 6 opakowań.

Również na portalu aukcyjnym Allegro bez problemu wyszukamy propozycje zakupu kamienia winnego w różnych ilościach.

 • Ceneo
 • Allegro
 • ekogram
 • gastronomia.pl

Z pewnością uda nam się znaleźć nie tylko takie małe paczuszki, jak w markecie, ale i większe opakowania, które mogą przydać się w przypadku, gdy potrzebne jest więcej tego produktu, np. w piekarni.

Kamień winny nie rzadko pojawia się także na portalach internetowych, oferujących naturalną, ekologiczną żywność.

Kamień winny, czyli winian potasu lub tartarus to produkt, powstały w wyniku fermentacji wina.

Substancja ta znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, a ze względu na jej właściwości zdrowotne, może być stosowana także w pewien sposób do łagodzenia niektórych dolegliwości. Gdzie można kupić kamień winny? Oferta jest dosyć szeroka, zarówno stacjonarnie, jak i w sklepach online.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój