Jakub a Kuba – czy to jest to samo imię?

Estimated read time 3 min czytania

W Polsce mamy wiele imion, które są zdrobnieniem imienia właściwego. Jednym z najczęstszych zdrobnień od imienia Jakub jest Kuba i to jest fakt. Faktem jest również to, że zgodnie z polskim prawem są to dwa zupełnie odrębne imiona, choć nie zawsze tak było. Czy Kuba i Jakub to te same imiona oraz jak wygląda to w świetle prawa? Sprawdźmy!

Jakub imieniem urzędowym a Kuba zdrobnieniem?

W powszechnie panującej opinii Jakub jest imieniem oficjalnym/urzędowym, podczas gdy Kuba to zdrobnienie używane na co dzień przez znajomych i rodzinę.

Ta opinie jest prawdziwa, ale może prowadzić do mylnych wniosków, że Kuba nie jest samoistnym imieniem.

Jednak imię Kuba może być wykorzystywane zarówno w formie zdrobnienia imienia Jakub jak i imię stosowane w dokumentach. Istotne jest to, że Jakub nie może posługiwać się imieniem Kuba w oficjalnej dokumentacji, to dwa odrębne imiona.

Jakub jest imieniem wywodzącym się z języka hebrajskiego oznaczającym „niech Bóg ma w opiece”.

Czy Kuba to imię?

Przez lata rodzice chcący nazwać swoje dziecko Jakub lub Kuba nie mieli wyboru, jedynym akceptowalnym imieniem było Jakub. Od roku 2006 uległo to zmianie i zgodnie z decyzją Rady Języka Polskiego Kuba zyskał własną odrębność.  Uzasadnienie brzmiało:

„Rada Języka Polskiego na posiedzeniu plenarnym 15 maja br. pozytywnie zaopiniowała tę formę jako formę oficjalną imienia. W uzasadnieniu podkreślono, że imię w takiej formie jest notowane w dokumentach polskich od czasu średniowiecza”

Co to oznacza w praktyce? Udając się do urzędu stanu cywilnego w celu nadania imienia dziecku, możemy w dokumentach w rubryce imię wpisać Kuba.

Pomimo już kilkunastu lat obowiązywania nowych zapisów urzędnicy nie zawsze są pewni tego czy Kuba jest imieniem zgodnym z prawem. Jednak posiadają listę imion akceptowalnych i wśród nich znajduje się imię Kuba.

Czytaj również  H&M zwroty towaru

Jakub a Kuba – podsumowanie

Podsumowując ten krótki artykuł należy stwierdzić, że Jakub i Kuba to obecnie dwa różne imiona. To co musisz zapamiętać z tego artykułu to:

  • Jakub to imię,
  • Kuba to imię,
  • Kuba jest również zdrobnieniem od Jakuba,
  • Jakub nie może w oficjalnych dokumentach posługiwać się imieniem Kuba,
  • Kuba nie może w sprawach urzędowych używać imienia Jakub,
  • Jakub i Kuba obchodzą imieniny tego samego dnia.

Jeśli jesteś Jakubem i ktoś zwraca się do ciebie Kuba jest to w pełni zrozumiałe, ale w drugą stronę to nie powinno działać. Mamy nadzieję, że wiesz już czy Jakub i Kuba to to samo imię.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój