Rozrywka

Jak zwracać się do radcy prawnego?

Ostatnia aktualizacja 11 sierpnia 2022 przez Redakcja

Nie musimy znać się na wszystkim, podstawowa wiedza z zakresu prawa czy ekonomii oczywiście jest mile widziana, ale w przypadku poważniejszych spraw zdarza się, że musimy zaciągnąć profesjonalnej porady. W przypadku doradztwa prawniczego swoje kroki warto skierować do radcy prawnego. Przed pierwszą wizytą poza oczywistymi pytaniami odnośnie naszej sprawy dochodzi jedno dodatkowe pytanie. Jak zwracać się do radcy prawnego? W tym artykule odpowiemy na to pytanie, co pozwoli uniknąć faux-pas (fopa) na wstępie rozmowy.

Jak zwracać się do radcy prawnego?

Przechodząc ze szkoły średniej na studia, należy przyzwyczaić się do zmiany w nazywaniu nauczycieli. Do sporego grona wykładowców zwraca się per „profesor” lub Pan/Pani magister, w przypadku zawodów prawniczych również wyróżniamy różne zwroty grzecznościowe.

Wizyta u radcy prawnego nie jest niczym nadzwyczajnym jednak przyjęło się, że w komunikacji stosuje się zwroty odpowiednie dla wykonywanego zawodu.

Do radcy prawnego zwracamy się:

  • Panie mecenasie / Pani mecenas
  • Pani/Panie radco

Obie formy uznaje się za poprawne, częściej stosowanym zwrotem jest „mecenas”. Samo słowo stosowane jest w Polsce od wielu set lat, gdy adwokatów nazywano „procuratores mercenarii”.

Początkowo zrezygnowano z używanie pierwszego słowa a następnie wystąpiła ewolucja drugiego.  Współcześnie mianem mecenasa określa się również adwokatów, pojawiły się nawet pomysły zarezerwowania tego tytułu wyłącznie tym dwóm zawodom, ale nie miało to przełożenia na sposób wyrażania się mediów czy środowisk prawniczych.

Ważna uwaga – łączenie wyrazów Pan/Pani z tytułami grzecznościowymi powinno mieć umiar. Nadmierne łączenie obu słów nie jest wskazane. Warto w pierwszym i ostatnim kontakcie użyć zbitki „Panie mecenasie” ale podczas rozmowy lepiej ograniczyć się do słowa „mecenasie”.

W przypadku zwrotu „Panie radco” odnosi się on typowo do wykonywanego zawodu i jest rzadziej stosowany. Pomimo to wciąż jest to poprawny zwrot, który zostanie pozytywnie odebrany przez Twojego radcę prawnego.

Czytaj również  Podziękowania za kondolencje i wyrazy współczucia

Należy podkreślić, że zwrot „radczyni” nie jest stosowany, w przeciwieństwie do wielu innych zawodów tutaj odmiana żeńska się nie przyjęła.

Jak nie zwracać się do radcy prawnego?

Skoro wiesz już jak zwracać się do radcy prawnego, pomówmy o tym jak nie zwracać się do takiej osoby. Są to tytuły i określenia zarezerwowane dla innych zawodów prawniczych:

  • Panie aplikancie
  • Pani prokurator,
  • Panie sędzio,
  • Pani rejent.

Przedstawione formy przydadzą się nam w kontaktach z innych osobami działającymi w zawodach prawniczych, ale nie w przypadku spotkania z radcą prawny.

Różnica pomiędzy adwokatem a radcą prawnym

W momencie tworzenia tego artykuły różnice pomiędzy adwokatem a radcą prawną dla przeciętnej osoby są znikome. Obie profesje posiadają takie same uprawnienia a główna różnica widoczna jest w sposobie zatrudnianie.

Podczas gdy adwokat może być zatrudniony wyłącznie na umowie cywilnoprawnej tak radca prawny może funkcjonować równie dobrze na umowie o pracę.

Fakt, że oba zawody są do siebie bardzo tożsame sprawia, że za kilka lat może nastąpić ich połączenie, które zakończy żywot jednego lub drugiego zawodu.

Już dziś do radcy prawnego i adwokata zwracamy się w ten sam sposób, co jest wyjątkiem w zawodach prawniczych.

Radca prawny nie jest tym samym kim mecenas. Wyrażenie „mecenas” posiada dwa znaczenia:

  • Mecenas sztuki/nauki/sportu
  • Mecenas – w rozumieniu prawniczym

Radca prawny to formalne określenie zawodu, jak spawacz MAG czy operator wózka widłowego.

Natomiast określenie „mecenas” nie jest tytułem zawodowym a jedynie formą grzecznościową wykorzystywaną podczas rozmowy z adwokatami i radcami prawnymi.

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości odnośnie tego jak zwracać się do radcy prawnego i na co zwrócić uwagę podczas rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *