Zdrowie

Jak zwracać się do pielęgniarki

Ostatnia aktualizacja 6 października 2022 przez Redakcja

Co to za siostra, która nie jest rodziną a mimo tak się do niej zwracamy? Oczywiście chodzi o pielęgniarkę z naszej przychodni czy szpitala. Problem w tym, że „siostra” to nazewnictwo, które jest kwestionowane przez wiele pielęgniarek i dąży się do jego wyeliminowania. Jednak nie ma konsensusu w tej sprawie, bo bez trudu znajdziemy pielęgniarki, które akceptują takie określenie a nawet są mu przychylne. Wiele zależy od człowieka i jego podejścia, ale chyba są jakieś zasady tego jak zwracać się do pielęgniarki i pielęgniarza?

Kim jest pielęgniarka?

Żeby móc stwierdzić jak zwracać się do pielęgniarki, musimy wiedzieć jaki zawód ta osoba wykonuje. Pielęgniarka odpowiedzialna jest za opiekę medyczną nad pacjentem w tym podawanie leków czy robienie zastrzyków. Jest nieocenioną pomocą dla lekarzy, realizuje ich zalecenia wobec pacjentów i pomaga w zabiegach czy operacja.

Do wykonywania zawodu pielęgniarki należy zdobyć uprawnienia, które przyznawane są po 3-letnich studiach. Można również skorzystać z opcji 2-letnich studiów magisterskich, a po obronie pracy magisterskiej, zdobyć tytuł magistra pielęgniarstwa.

Oznacza, to że pielęgniarka, która dba o Twoje zdrowie jest osobą dobrze wykształconą i spłaszczenie relacji przez zwracanie się do niej per siostra może wzbudzać negatywne emocje.

Jak nie zwracać się do pielęgniarki?

Trafiając do szpitala często mamy wątpliwości jak zwracać się do pielęgniarek, bo do wyboru mamy kilka możliwości.

  • Siostro,
  • Pani magister,
  • Pani pielęgniarko,
  • Proszę Pani.

Zacznijmy od najbardziej kontrowersyjnego zwrotu, czyli „Siostro”. Ma ono swoje podłoże w odległych czasach, gdy to siostry zakonne pomagały w leczeniu ludzi. Na terenach polski mówimy o latach 1609-1651, kiedy to w królestwie polskim pojawiły się siostry ze Zgromadzenia Szarytek.

Czytaj również  Słodycze bez oleju palmowego

Dopiero pod koniec 19 wieku powstała pierwsza w Polsce szkoła pielęgniarstwa, mieściła się w Lwowie.

Pomimo tego, że do zmiany doszło grubo ponad 100 lat temu, pojęcie „siostra” przylgnęło do pielęgniarek, które sprawują cywilny zawód w oderwaniu od kościoła.

W roku 2011 dość głośna akcja „Tylko mój brat mówi mi do mnie siostro” zainicjonowana przez Magazyn Pielęgniarki i Położnej, stał się iskrą zapalną do zmian w tej kwestii.

Określenie „siostra” w głównej mierze razi młode osoby rozpoczynające prace w tym zawodzie. Są to osoby bardzo dobrze wykształcone, często ze specjalizacjami, kursami czy fakultetami i takie wywłaszczanie relacji pielęgniarka-pacjent się im nie podoba.

Problem pojawia się również na linii lekarz-pielęgniarka, gdzie w relacjach zawodowych Panie pielęgniarki oczkuje zwracania się do siebie „Pani [imie]” a nie na „ty” lub z „siostro”. Wyjątkiem są sytuacje, w których pielęgniarka i lekarz są na „ty”.

Nie zwracaj się do pielęgniarki:

  • Siostrzyczko,
  • Siostruniu,
  • Siostro – z tym zastrzeżeniem, że nie zawsze będzie to źle odebrane.

Nie oznacza to, że wszystkie Panie wykonujące zawód pielęgniarki myślą tak samo. Wiele z nich uważa, że nazwa „siostra” nie jest obraźliwa a wręcz miła. Zawiera w sobie zaufanie, troskliwość i przywiązanie do historii. Takie zatarcie dystansu może wpłynąć na większą chęć pacjenta do podzielenia się swoimi problemami zdrowotnymi co ułatwi jego leczenie.

Należy pamiętać, że określenie „siostro” można wypowiedzieć na masę różnych sposobów. Użyte z prawidłową intonacją z zachowaniem szacunku nie będzie stanowić większego problemu.

Obecnie określenie „siostra” używane jest głównie przez osoby starsze, które jest mocno zakorzenione w ich świadomości i czy naprawdę warto z tym wojować? Wiele pielęgniarek nie wyobraża sobie zwrócenia uwagi osobie 2-krotnie starszej, że ni życzy sobie takiego nazywania. Zwłaszcza, że jest ono w zdecydowanej większości wypowiadane z dobrymi intencjami.

Czytaj również  Czy w aptece można kupić nakładki na zęby?

Jak zwracać się do pielęgniarki?

Skoro mamy najważniejszy aspekt omówiony przejdźmy do tego jak należy zwracać się do pielęgniarki. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta.

  • Proszę Pani

Zwyczajny zwrot grzecznościowy w zupełności wystarczy. Przyjmuje się również, że można używać sformułowań:

  • Pani magister,
  • Pani pielęgniarko,

Należy pamiętać, że nie każda pielęgniarka posiada tytuł magistra. Jednak nie zwróci nam ona raczej na to uwagi, gdyż mało kto ma problem z wywyższaniem jego rangi, problem pojawia się, gdy jest ona obniżana.

Określenie „pani magister” wypada stosować, gdy mamy pewność, że dana pielęgniarka taki tytuł posiada. Jest to tytuł naukowy podobnie jak „doktor”, co za tym idzie pielęgniarka, może być doktorem, z naukowego punktu widzenia. Należ pamiętać, że nie wszyscy lekarze są doktorami, choć potocznie się tak ich nazywa.

Odnośnie sformułowania „Pani pielęgniarko” wydaje się ono dość pokraczne tak samo jak „Pani lekarko”, mimo to niektóre przedstawicielki tego zawodu uznają taką formę za właściwą. Zwracając się w ten sposób do pielęgniarki na pewno nie popełnisz błędu, choć może to nieco nienaturalnie brzmieć.

Jak zwracać się do pielęgniarza?

Zawód pielęgniarki przez lata zdominowany był kobiety, choćby z historycznego punktu widzenia. Obecnie w szpitalach pracuje coraz więcej pielęgniarzy i widok takich osób w pielęgniarstwie nikogo nie dziwi.

W wielu krajach pielęgniarz jest cenionym zawodem, w naszym kraju jeszcze obecne są stereotypu i przekonanie, że pielęgniarstwo to zawód dla kobiet, ale i to się zmienia.

Jak nietrudno się domyślić do pielęgniarza nie zwracamy się „siostro” czy „bracie”. Używamy zwykłych zwrotów grzecznościowych:

  • Proszę Pana,
  • Czy pan pielęgniarz może…

Podobnie jak w przypadku pielęgniarek, zazwyczaj stosuje się najprostszą wersję.

Czytaj również  Usuwanie żylaków i zmian naczyniowych

Mamy nadzieję, że wiesz już jak zwracać się do pielęgniarki i pielęgniarza w szpitalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *