Rozrywka

Jak zwracać się do notariusza?

Liczba zawodów prawniczych jest całkiem pokaźna a ludzi pracujących w każdym z nich określamy innym mianem. Łatwo jest się pogubić w prawidłowym nazewnictwie, a przecież nikt z nasz nie chce zaliczyć faux-pas (fopa). Jednym z zawodów, z którym możemy mieć styczność jest notariusz. Jest to osoba odpowiedzialna za sporządzanie dokumentów notarialnych potrzebnych przy sprzedaży nieruchomości. Zakres obowiązków takiej osoby dalece wykracza poza samo sporządzanie dokumentów notarialnych, ale to temat na zupełnie osobny artykuł. My chcemy wytłumaczyć Ci jak zwracać się do notariusza oraz jakich określeń unikać.

Jak zwracać się do notariusza?

Istnieje kilka zwrotów akceptowalnych i mile widzianych podczas kontaktu z notariuszem. Do najpopularniejszych należą:

  • Panie/Pani Sędzio,
  • Pani Rejent/Panie Rejencie,
  • Pani Notariusz/Panie Notariuszu.

Zacznijmy może od pierwszej formy jaką jest „Panie Sędzio”. Wydaje się, że taki zwrot jest zarezerwowany dla sędziów, ale w kontaktach z notariuszami również jest wykorzystywany.

Dużo popularniejszym określeniem jest „rejent” wedle Wikipedii będące dawnym określeniem na notariusza. Jednak jak się okazuje, jest to bardzo popularna forma, stosowana niemal tak samo często jak zwrot „Panie notariuszu”. Określenie „rejent” jest nobilitujące co ma związek z historią i powiązaniami z królami.

Najbardziej naturalnym i najłatwiejszym do zapamiętania jest zwrot „Pani notariusz”.

Jak nie zwracać się do notariusza?

Wiesz już jak zwracać się do notariusza, więc pomówmy teraz o tym jak tego nie robić. Podczas rozmowy z notariuszem unikaj poniższych sformułowań:

  • Proszę Pana/Pani,
  • Panie Mecenas/ Panie Mecenasie.

Notariusze nie przepadają za określeniem Mecenas i nie należy go stosować podczas spotkania z notariuszami. Wynika to z faktu, że mecenas opowiada się po jednej ze stron, podczas gdy notariusz jest bezstronny.

Unikaj również najprostszej formy „proszę Pana/Pani”, koniecznie dodawaj na końcu nazwę wykonywanego zawodu.

Jak zwracać się do kobiety notariusza?

Na koniec odpowiedzmy jeszcze jak zwracać się do pań notariuszek. Dokładnie nie tak, chociaż sformułowani „pani notariuszko” jest poprawne z punktu widzenia gramatyki, to nie przyjęło się.

Podobnie wygląda sprawa z odmianą słów sędzia i rejent, teoretycznie można tworzyć z nich żeńskie odmiany, ale w praktyce nikt tego nie robi.

  • Panie rejent > Pani rejencino
  • Pani notariusz > Pani notariuszko
  • Pani sędzio > Pani sędzino

Poprawne sformułowania zostały umieszczono po lewej stronie, zalecamy się do nich stosować.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak zwracać się do notariusza i nie będzie Ci to sprawiać najmniejszych problemów.