Zdrowie

Jak zwracać się do lekarza i dentysty?

Ostatnia aktualizacja 6 października 2022 przez Redakcja

Wizyta u lekarza już sama w sobie potrafi być stresująca, a gdy rzadko go odwiedzamy może dojść dodatkowy czynnik stresujący jakim jest prawidłowe tytułowanie lekarza. Nad tym jak zwracać się do lekarza trwa od wielu lat debata i co najgorsze same środowisko medyczne jest w tej sprawie podzielone. Nieco łatwiej wygląda sprawa w przypadku wizyty u dentysty, o czym dowiesz się czytając ten artykuł. Sprawdźmy zatem jak zwracać się do lekarza i dentysty oraz dlaczego nie każdy lekarz jest doktorem.

Jak zwracać się do lekarza?

Lekarzem nazwiemy osobę posiadającą wiedzę i co najważniejsze uprawnienia do leczenia ludzi lub zwierząt.

Mogłoby się wydawać, że oczywistym jest, iż do lekarza mówimy „doktorze”, ale jak się nad tym zastanowić to, dlaczego niby to miała by być poprawna forma? Założenie, że każdy lekarz jest doktorem jest mylne, a oba słowa nie są synonimia, dlatego nie zwracaj się do lekarza per doktor, chyba, że przed jego nazwiskiem znajduje się „dr”.

Jak zatem zwracać się do lekarza?

  • Pan/Pani

Możliwe, że tak prosta odpowiedź Cię zaskoczy, ale tak samo jak nie mówisz do dentysty „panie dentysto” tak samo w stosunku do lekarza nie używasz zwrotów „panie lekarzu” czy „pani lekarko”.

Słowo „lekarz” pojawiło się w naszych słownikach za sprawą wpływów ze wschodniej Europy. Pojawiają się pomysły, aby absolwenci medycyny byli tytułowani jako „doktorzy”, ale w najbliższej przyszłości nie dojdzie do takich zmian.

Czytaj również  Od ilu lat można powiększyć usta

Jak akceptowalne jest zwracanie się do lekarza?

  • Pani doktor / Panie doktorze

Choć nie zawsze będzie to poprawna forma odpowiadająca rzeczywistemu stanowi rzeczy, to polskie zwyczaje pozwalają zwracać się do lekarzy per doktor.

Samo użycie słowa „doktorze” może zostać odebrane negatywnie, niejako jak próba mówienia na „T””. Jednak jest takie podejście jest marginalne i dotyczy głównie osób, które mają bardzo wysokie mniemanie o sobie.

Dlaczego nie zwracać się do lekarzy per doktor?

Stopień „doktora” jest stopniem czysto naukowym nieprzypisanym wyłącznie do nauk medycznych. Do uzyskaniu tytułu doktora należy poświęcić się dłuższemu rozwojowi naukowemu, napisaniu pracy doktorskiej i jej obronieniu.

Z racji na coraz mniejsze znaczenie tytułu magistra osoby chcące się wyróżniać lub faktycznie dążące do bycia ekspertami w swojej dziedzinie decydują się na walkę o tytuł doktora.

Lekarz jest określeniem zawodowym tożsamym dla magistra, co znaczy, że lekarz może być doktorem, ale nie musi.

Słowo „doktor” to potoczne określenie dla osoby, która zajmuje się zdrowiem ludzi lub zwierząt. Było stosowane przed 1932 rokiem, kiedy wprowadzono rozporządzeniu o wykonywaniu praktyki lekarskiej.

O ile mało, który lekarz zwróci nam uwagę na to, że nie ma tytułu doktora i nie należy się tak do niego zwracać, o tyle w środowisku medycznym używanie tytułu doktora, gdy się go nie posiada może prowadzić do odpowiedzialności prawnej.

Lekarz, który nie ukończył doktoratu a mianuje się otwarcie jako „doktor” może zostać ukarany naganą i grzywną do 1000 zł.

Uznaje się, że jest to działanie wprowadzające w błąd pacjentów i pracowników przychodni czy szpitala.

Naturalnie lekarzowi nie grozi nic, jeśli to pacjent będzie go tak nazywał, również pacjent nie musi obawiać się konsekwencji prawnych.

Czytaj również  E-zwolnienie online prostym sposobem na legalne zwolnienie z pracy

Jak zwracać się do lekarza w mailu?

Do lekarza w mailu zwracamy się bardziej oficjalnie, a zwroty dostosowujemy do faktycznego stopnia naukowego. Przykładowe poprawne formy to:

  • Szanowny Pan Doktor [imię i nazwisko],
  • Szanowna Pani Doktor [imię i nazwisko],
  • Szanowana Pani Lekarz [imię i nazwisko],
  • Szanowny Pan Lekarz [imię i nazwisko].

Pamiętaj aby treści wiadomości nie zaczynać od słowa „witam”, zakończyć wiadomość „z poważaniem” i stosować oficjalne formy.

Dr Jan Kowalski
SP ZOZ MSWiA we Wrocławiu

Szanowny Panie Doktorze

Zwracam się do Pana….

Z wyrazami szacunku

Janina Nowak

Jak zwracać się do lekarza doktora habilitowanego?

Pomówmy jeszcze o tym jak zwracać się do lekarza doktora habilitowanego. Czy w takim przypadku używanie sformułowania „doktor” wciąż jest poprawne?

Do doktora habilitowanego zwracamy się:

  • Pani Profesor/Panie Profesorze

Również w mailu używamy sformułowania Pani Profesor/Panie Profesorze. Tak samo jak nazywanie lekarza mianem doktora jest „awansem” tak samo nazwanie doktora habilitowanego „doktorem” będzie degradacją.

Jak zwracać się do lekarza ordynatora?

Ordynator mógł zapaść Ci w pamięć ze względu na serial „daleko od noszy”. Tam wszystkie postaci w serialu zwracały się do niego „Panie ordynatorze”, czy to poprawna forma?

Mianem ordynatora nazywamy lekarza, lekarza dentystę lub psychologa zajmującego się pracą oddziału szpitalnego. Często rola takiej osoby jest bardziej zarządzająca i niewiele ma wspólnego z ciągłym leczeniem ludzi.

Do ordynatora zwracamy się:

  • Pani Ordynator / Panie Ordynatorze

W Pismach również zwracamy się grzecznościowo formą „Szanowana Pani Ordynator”.

Jak zwracać się do dentysty?

jak zwracac sie do dentysty

Na koniec nie mniej ważne zagadnienie, czyli to jak zwracać się do dentysty. Jak się okazuje „dentysta” jest określeniem, które nie podobało się Polskiemu Towarzystwu Stomatologicznemu. Ubiegało się ono w roku 1996 o zmianę tytułu zawodowego z „lekarz dentysta” na „lekarz stomatolog”.

Czytaj również  Ile żeber ma mężczyzna?

Wstąpienie du Unii Europejskiej sprawiło, że powrócono tytuł „lekarz dentysta” jako prawnie obowiązujący. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoby uzyskujące swoje tytuły zdobyły je przed zmianami. W takich sytuacjach mogą one korzystać z obu tytułów zawodowych.

Czy to oznacza, że dentysta i stomatologa to te samy osoby i można zwracać się do nich w ten sam sposób? W Polsce oba zawody są tożsame, choć historycznie dotyczyły one nieco innych zagadnień.

Słowo stomatologia wywodzi się z języka greckiego i jest „nauką o ustach” natomiast dentystyka z łacińskiego nawiązuje do zębów. Są takie kraje, gdzie stomatolog zajmuje się leczenie błony śluzowej, jamy ustnej i zębów a dentysta tylko zębami. Jednak w Polsce i krajach UE nastąpiła unifikacja co oznacza, że mamy tylko „lekarzy dentystów”.

Jak zatem zwracać się do dentysty?

  • Pani/Pan

Dokładnie tak samo jak w przypadku lekarzy jest to najbardziej naturalny zwrot grzecznościowy. Możesz również zwrócić uwagę czy na wejściu do gabinetu lub tabliczce stojącej na biurku, obok imienia lekarza nie znajduje się słowo „stomatolog”. W takich wypadkach możesz zastosować formę:

  • Pani stomatolog / Panie stomatologu

Nie każdy stomatolog pogodził się z degradacją jego zawodu do dentysty i może stosować taki tytuł zawodowy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć jak zwracać się do lekarza i dentysty. Choć temat błahy to dość złożony i tylko na pierwszy rzut oka oczywisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *