Jak zwiększyć pamięć w telefonie?

Estimated read time 6 min czytania

Jednym z najczęściej zadawanych pytań przez użytkowników telefonów jest, jak zwiększyć pamięć w telefonie, zarówno tą wewnętrzną jak i pamięć ram. Telefony posiadają pewne ograniczenia, których nie da się przeskoczyć, ale istnieją pewne sposoby na zwiększenie dostępnej pamięci w telefonie i dzisiaj się im dokładnie przyjrzymy. Polecamy również artykuły o tym jak zmienić czcionkę w telefonie czy jak włączyć 5G.

Jak zwiększyć pamięć wewnętrzną w telefonie?

Komunikat „Pamięć wewnętrzna telefonu pełna” pojawia się w momencie, gdy na pamięci wbudowanej brakuje miejsca na ściągnięcie kolejne aplikacji czy zrobienie zdjęcia.  Problem z brakiem pamięci wewnętrznej dotyka większość osób, zwłaszcza tych, które przy zakupie telefonu zdecydowały się na tańszą opcję z mniejszą pojemnością pamięci wewnętrznej.

Na wstępie wypada powiedzieć, że pamięć wewnętrzna, która jest wbudowana w telefon nie podlega zwiększeniu. Jeżeli mamy telefon z pamięcią wewnętrzną 8GB to taka pojemność będzie do końca jego istnienia. Jednak nie oznacza to, że nie ma możliwości zwiększenia pamięci, poza pamięcią wewnętrzną można skorzystać z zewnętrznych nośników pamięci a jednym z takich jest karta microSD. Jednak zanim przejdziesz do sprawdzania konkretnych sposobów to krótki spis tego jak zwiększyć pamięć w telefonie:

 1. Użyj karty pamięci microSD aby zwiększyć przestrzeń dyskową
 2. Wykorzystaj dyski dostępne w chmurze
 3. Usuń zbędne aplikacje i zdjęcia
 4. Wyłącz automatyczne aktualizacje
 5. Wyczyść pamięć cache
 6. Wykorzystaj kompresję obrazów i filmów na telefonie z wykorzystaniem aplikacji GOM Saver

Zwiększ pamięć w telefonie z kartą SD

Nośniki pamięci z czasem ulegają miniaturyzacji i pamięć, która nawet kiedyś niebyła dostępna w dużych dyskach montowanych w komputerach dzisiaj powiększona jest dostępna na niewielkich kartach pamięci microSD. Praktycznie, każdy smartfon produkowany po roku 2015 posiada slot na kartę microSD, jest to swoistego rodzaju standard. Wiele telefonów już w momencie kupowania posiada taką kartę w pakiecie. Karta microSD jest najlepszą odpowiedzią na pytanie jak zwiększyć pamięć w telefonie.

Czytaj również  Okres rozliczeniowy Orange

Wybierając kartę pamiętaj o sprawdzeniu czy na pewno twój telefon posiada wejście na kartę microSD oraz jaką wielkość karty obsługują. Spora część telefonów ze średniej półki cenowej jeszcze do niedawna posiadała ograniczenie pozwalające na obsługę zewnętrznych kart o pojemności do 16 albo 32GB. Obecnie nawet telefony za 500zł potrafią obsługiwać karty o pojemnościach 512GB co w zupełności wystarczy nawet najbardziej multimedialnym osobom.

Karta SD to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż telefony z systemem Android posiadają bardzo fajną opcję, która pozwala ustawić, że aplikacje albo zdjęcia mają automatycznie znajdować się na karcie nie obciążając tym samym pamięci wewnętrznej telefonu. Co istotne informacje zapisane na karcie w bardzo prosty sposób można przenieść na komputer z wykorzystaniem adapteru albo do innego telefonu po prostu przekładając kartę.

Montując kartę w telefonie możesz również przenieść już istniejące dane z pamięci wewnętrznej dna kartę.

Zwiększ pamięć w telefonie z wykorzystaniem Chmury

Jednym z lepszych sposobów na zwiększenie pamięci w telefonie jest wykorzystanie tzw. dysków wirtualnych. Są to wydzielone serwery, które pozwalają zapisywać dane na utworzonych kontach. Jednym z najpopularniejszych dysków jest Dysk Google, który pozwala bezpłatnie przetrzymywać różne pliki od zdjęć i filmów po dokumenty w formatach PDF.

Podobnie działa Dropbox, który posiada aplikację na Android i również pozwala na przeniesienie sporej ilości zdjęć na zewnętrzny dysk. Trzeba tylko pamiętać, że dostęp do plików znajdujących się w sieci wymaga połączenia z internetem.

Zwiększ pamięć w telefonie usuwając zbędne aplikacje i zdjęcia

Najbardziej oczywistym pomysłem na komunikat „Pamięć wewnętrzna telefonu pełna” jest pozbycie się zbędnych aplikacji. Większość użytecznych aplikacji nie zajmuje więcej jak 100mb wyjątkiem są rozbudowane gry. Ciężko więc sobie wyobrazić, że potrzebujesz wszystkich aplikacji, zdjęć i filmów.

Dokonaj dokładnego przeglądu usuwając zbędne pliki, w ten sposób można zaoszczędzić naprawdę dużo miejsca w pamięci wewnętrznej telefonu.

Czytaj również  Kod puk Orange jak odzyskać

Wyłącz automatyczne aktualizacje

Kolejnym problemem są automatyczne aktualizacje w aplikacjach, które w skuteczny sposób z aplikacji 50mb mogą zrobić aplikację 200mb. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że aplikacje w połączeniu z internetem wykonują samoistnie aktualizacje. Do tego dochodzi pamięć podręczna, czyli pamięć cache, która odpowiada za szybkie ładowanie pewnych stałych elementów aplikacji dzięki czemu ta wczytuje się szybciej, ale zajmuj więcej miejsca. Funkcja czyszczenia pamięci podręcznej jest dostępna w ustawieniach telefonu należy wykonać poniższe kroki:

 1. Wyjdź w ustawienia
 2. Przejdź do zakładki Aplikacje
 3. Wybierz dowolną aplikację
 4. Wybierz Pamięć
 5. Wybierz opcję „Wyczyść Pamięć Podręczną”

Zależnie od telefonu dostęp do tej opcji może znajdować się w nieco innym miejscu, ale powinna to być bardzo zbliżona instrukcja do tej wyżej opisanej. Istnieją również programy do czyszczenia pamięci Cache w telefonie.

Jak zwiększyć pamięć ram w telefonie?

Ostatni wątek połączony niejako z wcześniejszym to temat tego jak zwiększyć pamięć RAM w telefonie, czyli pamięć w dużej mierze odpowiedzialną za szybkość działania telefonu. Niestety tutaj również nie ma możliwości fizycznego zwiększenia pamięci, więc jeżeli dana gra wymaga 512mb RAM a ty masz tylko 256 to niestety, ale jej nie uruchomisz. Istnieją pewne sposoby na zwiększenie wolnej pamięci RAM w ramach tej, która jest zainstalowana w telefonie.

Każda aplikacja do pracy wymaga zasobów pamięci RAM co za tym idzie uruchomienie jednej, wpływa na szybkość działania kolejnej, problem jest niezauważalny do momentu, w którym nie wykorzystujemy większości pamięci, ale gdy zbliżymy się do wartości granicznej telefon się wiesza a my chodzimy poirytowani. W celu zwolnienia pamięci RAM:

 1. Wciśnij przycisk kwadratu
 2. Przesuń do góry aplikacje, które chcesz zamknąć albo skorzystaj z opcji zamknięcia wszystkich za jednym razem.
Czytaj również  Jak doładować konto w Play

To tyle w tym artykule mamy nadzieję, że wiesz już jak zwiększyć pamięć w telefonie gdy pamięć wewnętrzna telefonu jest pełna oraz jak uporać się z małą pamięcią RAM w telefonie.

Sprawdź również

A to znasz?

+ Nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj swój