Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze, aby było szybko i przyjemnie? Jak się okazuje jest co najmniej kilka metod na zrobienie screena w łatwy sposób. Pokazaliśmy już jak zrobić screena na laptopie, teraz pokażemy, jak wykonać tą samą czynność na komputerze z systemem operacyjnym Windows. Pytania o to jak zrobić zrzut ekranu są jednymi z najczęstszych w polskiej przestrzeni internetowej i dotyczą jednej z podstawowych funkcji, która jest często wykorzystywana. Jeżeli chcesz wiedzieć jak zrobić print screen, gdzie go zapisać i wkleić to zachęcamy do lektury.

Zrzut ekranu – Print Screen

Zrzut ekranu to polskie określenie na Print Screen, które nie ma zbyt dobrego tłumaczenia. Print Screen w skrócie często nazywany jest „ss” albo skracany do samego „screen”. Screenshot pozwala zrobić niejako zdjęcie ekranu lub jego wycinka w celu dalszego pokazania go innym osobom, albo zapisania na komputerze do własnych celów. Zrzut ekranu może okazać się konieczny przy próbie uzyskania pomocy w sprawie internetu czy inny błędów z oprogramowaniem. Przydaje się również, gdy chcemy zapisać z jakiś względów stan ekranu z danego momentu np. w grze albo podczas przeglądania internetu.

Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze?

Zrobienie screena na komputerze jest bardzo łatwe i najczściej wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, który na klawiaturach QWERTY nazywany jest jako Print Screen, albo przyjmuje skrótową wersję jak Prt SC/PrtScr. Przycisk print screen znajduje się w większości klawiatur po prawej stronie, w górnej sekcji obok klawiszy funkcyjnych (F1-F12). Warto zapamiętać, że w przypadku nietypowych klawiatur możemy spotkać się z innymi nazwami przycisku do robienia zrzutów ekranu.

 • W przypadku klawiatury AZERTY klawisz PrintScreen będzie ukryty pod przyciskiem ImpEc.
 • W przypadku klawiatury niemieckiej QWERTZ klawisz PrintScreen będzie ukryty pod przyciskiem Druck.

Znasz już podstawową metodę na zrobienie zrzutu ekranu na komputerze, ale to tylko początek. W tym momencie podamy wszystkie metody na zrobienie screena na komputerze a niżej opiszemy dokładnie każdą z nich.

Metody na zrobienie zrzutu ekranu na komputerze z systemem Windows:

 1. Wciśnij klawisz Print Screen
 2. Wciśnij klawisz Windows + Print Screen
 3. Użyj zainstalowanego w systemie Windows 10 programu Narzędzie wycinania
 4. Zrzut ekranu aktywnego okna wykonasz wciskając Alt + Print Screen
 5. Użyj zewnętrznego oprogramowania do robienia print screenów

Jak zrobić screena na komputerze – najłatwiejsza metoda

Pierwsza metoda na to jak zrobić zrzut ekranu na komputerze została już opisana, ale przejdźmy proces krok po kroku. Na Twojej klawiaturze znajduje się klawisz Print Screen, umiejscowiony jest nad strzałkami obok przycisków funkcyjnych (F1-F12). W momencie wciśnięcia przycisku zostaje wykonany screen, kopiowany jest on do schowka i musisz teraz go zapisać albo wkleić w miejsce, w którym ma się pojawić np. na Messengerze.

 1. Wciśnij klawisz Print Screen
 2. Wciśnij przycisk Windows i wpisz nazwę programu Paint
 3. Uruchom Paint
 4. Wciśnij kombinację klawiszy Ctr +V w celu wklejenia zrzutu ekranu
 5. Wybierz z menu opcję „Plik” a następnie „Zapisz jako” i wskaż miejsce, w którym ma zostać zapisany zrzut ekranu.

Gotowe, właśnie zapisałeś zrzut ekranu na dysku swojego komputera. Nie musisz jednak screena zapisywać, możesz przesłać go bezpośrednio do różnych aplikacji czy Worda, wystarczy, że umieścisz kursor w miejscu, gdzie ma pojawić się obraz i użyjesz kombinacji klawiszy Ctr + V.

Zrzut ekranu z wykorzystaniem klawisz Windows + Print Screen

Druga metoda zrobienia screena jest już mniej znana, a jest bardzo ciekawa i warta przytoczenia. Wynika to głównie z tego faktu, że w pierwszej metodzie zrzut ekranu jest zapisywany tylko w schowku komputera, korzystając z tej opcji jest on automatycznie przesyłany do folderu Obrazy -> Zrzuty Ekranu. Dzięki temu pomijamy całą procedurę z uruchamianiem Painta co znacząco przyśpiesza proces zapisywania screena.

 1. Wciśnij kombinację klawiszy Windows + Print Screen
 2. Ekran na chwile przygaśnie, to oznaka, że zrzut ekranu został wykonany
 3. Wciśnij klawisz Windows i wpisz „Obrazy”
 4. Wybierz folder, znajdziesz w nim podfolder Zrzuty ekranu albo Screenshots

Zrzut ekranu przy wykorzystaniu Narzędzia Wycinanie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnych drobnych funkcjonalności jakie posiada system Windows, jedną z nich jest narzędzie służące do robienia zrzutów ekranów mowa o Narzędzie Wycinanie. Program jest bardzo intujcyny w obsłudze, wystarczy kliknąć „Nowy” i zaznaczyć obszar jaki ma być widoczny na zrzucie ekranu, ale krok po kroku:

 1. Wciśnij klawisz Windows i wpisz Narzędzie Wycinanie albo na angielskiej wersji Windows Snipping Tool
 2. Kliknij Nowy i zacznij zaznaczać obszar, który ma być widoczny na zrzucie ekranu
 3. Wybierz opcję Plik i Zapisz Jako w celu zapisania screena

Zrzut aktywnego okna

Czasem bywa tak, że nie zależy nam na zrobieniu zrzutu całego ekranu, albo wręcz chcemy zrobić tylko screen jednego okna, w takim wypadku warto znać kolejną metodę.

 1. Wejdź w okno, którego screen chcesz zrobić
 2. Wciśnij kombinację klawiszy Alt + Print Screen
 3. Otwórz Paint i skopiuj do niego zrzut
 4. Zapisz dokument

Na zrzucie ekranu będzie widoczne tylko okno, które było aktywne podczas wykonywania screena. Za okno uznajemy np. okno przeglądarki albo dokumentu tekstowego.

Program do robienia zrzutów ekranu

Ostatnia metoda wymaga zainstalowania zewnętrznego oprogramowania. Tutaj masz bardzo wiele możliwości, gdyż liczba programów do robienia zrzutów ekranu jest ogromna, polecamy sprawdzić:

 • ShareX
 • FastStone Capture
 • Screenpresso
 • LightShot
 • TinyTake
 • Greenshot
 • Free Screen Video Recorder
 • Debut Video Capture
 • PicPick
 • MWSnap 3.0

Wszystkie przedstawione programy są darmowe i posiadają dodatkowe funkcjonalności jak możliwość rysowania po screenie albo udostępniania zrzutów bezpośrednio na strony z obrazkami.

Gdzie zapisuje się print screen?

Poniekąd opdowiedzieliśmy na to pytanie tłumacząc sposoby zapisywania screenów na komputerze, ale jako że jest to popularne pytanie pozwoliliśmy je sobie wyróżnić. Zrzuty ekranu wykonane na komputerze, laptopie czy telefonie trafiają do schowka, czyli miejsca w systemie, które przetrzymuje informacje o np. ostatnio wykonanej akcji kopiowania. Schowek nie jest dostępny i nie możemy zobaczyć co się w nim obecnie znajduje, chyba że wywołały jego zawartość przez wklejenie tego elementu.

Jeżeli chcesz wywołać print screen musisz wcisnąć klawisze Ctr + V w miejscu, gdzie zrzut ma się pojawić np. programie Paint albo Word. Pamiętaj, że w schowku możesz przetrzymywać tylko jedną daną, wraz z wykonaniem kolejnego print screena stary zostanie automatycznie nadpisane. W przypadku wyłączenia komputera, dane zapisane w schowku przepadają.

Jak zapisać print screen?

Istnieją dwie podstawowe metody na zapisanie print screena, tą najczęściej używaną jest wykorzystanie programu paint, sposób ten został opisany powyżej, ale przypomnijmy go.

 1. Wciśnij przycisk Print Screen
 2. Po zrobieniu screena, ten będzie znajdował się w schowku. Jeżeli chcesz go zapisać uruchom program Paint.
 3. Wciśnij kombinację klawiszy CTR + V
 4. Wybierz Plik – zapisz jako
 5. Nazwij odpowiednio plik i zapisz w dowolnym miejscu na laptopie

Drugą opcją na to jak zapisać screen jest skorzystanie ze skrótu klawiszowego Windows + Print Screen, gdy to zrobisz zrzut ekranu jest automatycznie zapisywany w Folderze Obrazy i podfolderze „Zrzuty Ekrnau” albo „Screenshots”.

Jak wkleić print screen?

Wklejenie print screena jest bardzo proste, wystarczy zapamiętać kombinację klawisz Ctr + V, dokładnie tą samą, która służy do wklejania skopiowanego tekstu.

 1. Umieść kursor w miejscu gdzie ma zostać wklejony print screen np. Messenger czy Word
 2. Wciśnij kombinacje klawiszy Ctr +V

Mamy nadzieję, że dogłębnie wyczerpaliśmy temat robienia zrzutów ekranu na komputerze. Poznałeś kilka metod i wiesz już gdzie znajduje się print screen oraz jak go zapisać i wkleić. Przypominamy również o artykułach o tym jak zrobić print screen na Macu i w telefonie oraz zachęcamy do sprawdzenia pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *