Redakcja

Cieszymy się, że możemy tworzyć dla was artykuły. Zapraszamy do lektury.

Jak zrobić screena na laptopie?

Posted by

jak zrobić screena na laptopie

Jednym z częściej zadawanych pytań w kwestii obsługi laptopa jest pytanie o to jak zrobić screena na laptopie, czyli zrzut ekranu. W przypadku komputerów stacjonarnych posiadających normalne klawiatury zrobienie ss ekranu jest bardzo proste wystarczy wcisnąć przycisk „Print Screen” znajdujący się po prawej stronie klawiatury. Jednak laptopy mają swoją specyfikę i zrobienie screena na laptopie Lenovo, HP, Asus, Toshiba czy Acer będzie wyglądać nieco inaczej. W tym artykule chcemy Ci pokazać jak zrobić zrzut ekranu na laptopie każdej marki i na systemie Windows 10 oraz Mac OS. Polecamy również artykuł o tym jak zrobić screena na komputerze.

Zrzut ekranu – print screen na laptopie

Print Screen określany również Zrzutem ekranu albo skrótem ss jest jedną z częściej wykorzystywanych funkcji naszych laptopów. Screenshot zrobiony na ekranie pozwala pokazać drugiej osobie to jak wygląda dana strona, błąd, pulpit czy gra na naszym laptopie. Zrobienie screena na laptopie nie powinno przysporzyć Ci większych problemów wystarczy, że będziesz postępować wedle naszej instrukcji krok po kroku.

Jak zrobić screena na laptopie windows 10?

Zacznijmy może od najbardziej podstawowego sposobu zrobienia screena na laptopie z systemem operacyjnym Windows i klawiaturą QWERTY. Tego typu klawiatura posiada specjalny klawisz opisany jako Print Screen, po jego kliknięciu automatycznie tworzony jest zrzut ekranu. Print Screen może być również oznaczony skrótem Prt Sc albo PrtScr. Tak jak wspomnieliśmy przycisk znajduje się po prawej stronie klawiatury.

 • W przypadku klawiatury AZERTY klawisz PrintScreen będzie ukryty pod przyciskiem ImpEc.
 • W przypadku klawiatury niemieckiej QWERTZ klawisz PrintScreen będzie ukryty pod przyciskiem Druck.
Czytaj również  Czujniki w telefonach

Metody jak zrobić zrzut ekranu na laptopie:

 1. Wciśnij klawisz Print Screeen/Prt Sc/PrtScr
 2. Wciśnij klawisz Windows i PrtSc
 3. Wciśnij klawisz Windows i W
 4. Wciśnij kombinację klawiszy Shift + Windows + S
 5. Wciśnij klawisz Windows i wpisz Snipping Tool albo Narzędzie Wycinanie
 6. Wciśnij FN + logo Windows + End / PrtSc

Gdzie znaleźć zrzut ekranu na laptopie?

Zastanawiasz się zapewne, gdzie znajduje się zrzut ekranu wykonany na laptopie, otóż trafia od do schowka. Jest to specjalne miejsce w systemie, które pozwala np. na dokonywanie opcji kopiowania tekstu i wklejania go w inne miejsce. Tak samo działa schowek w przypadku screenów. Po kliknięciu przycisku Print Screen obraz zapisywany jest w schowku i jeżeli chcesz go wywołać musisz kliknąć kombinację klawiszy CTR + V. Musisz to zrobić w konkretnym miejscu, np. przejść do okienka messengera albo otworzyć now dokument w Paint.

 1. Po zrobieniu screena, ten będzie znajdował się w schowku
 2. Jeżeli chcesz go zapisać uruchom program Paint
 3. Wciśnij kombinację klawiszy CTR + V
 4. Wybierz Plik – zapisz jako
 5. Nazwij odpowiednio plik i zapisz w dowolnym miejscu na laptopie

Gotowe, od tej pory screen ekranu znajduje się w miejscu, które wskazałeś i masz zawsze do niego dostęp. Pamiętaj, aby zapisywać istotne print screeny gdyż każdy kolejny screen nadpisuje w pamięci schowka ten wcześniej wykonany i nie ma możliwości powrotu do niego.

Jednak nie zawsze się tak dzieje, gdyż zależnie od modelu laptopa i oprogramowania, screenshot może zostać zapisany w specjalnym folderze na dysku. Zazwyczaj należy szukać nazwy folderu Screenshots.

Jak zrobić screena na laptopie Lenovo?

Lenovo to jedna z popularniejszych marek laptopów w naszym kraju, dlatego pytania o to jak zrobić screena na laptopie nie dziwią, zwłaszcza że nie jest to tak oczywiste jak w przypadku innych modeli, a sam przycisk PrtSc znajduje się w nieoczywistym miejscu (przynajmniej w niektórych modelach).

Czytaj również  Czy za wizytówkę Google trzeba płacić?

Podstawową metodą jest na zrobienie Screena jest użycie przycisku PrtSc, ale jeżeli ta metoda nie działa spróbuj:

 1. Przytrzymaj klawisz Windows (lewy dół klawiatury)
 2. Następnie wciśnij przycisk PrtSc po prawej stronie klawisza spacja
 3. Ekran na chwię przygaśnie i zostanie wykonany zrzut ekranu
 4. PrintScreen trafia do folderu Screenshots oraz schowka

Istnieje również inna opcja na zrobienie zrzutu ekranu na laptopie Lenovo. W tym celu musisz przytrzymać klawisz Windows oraz wcisnąć „W”. Uruchomi się boczny pasek i musisz wybrać z niego ScreenSketch. Program pozwala modyfikować jakie elementy ekranu mają zostać zapisane. Gdy dokonasz wymaganych zmian wystarczy kliknąć przycisk zapisz i screen zostanie zapisany.

Wszystkie metody na zrobienie screena na laptopie Lenovo

 1. Wciśnij klawisz PrtSc
 2. Wciśnij klawisz Windows i PrtSc
 3. Wciśnij klawisz Windows i W
 4. Wciśnik kombinację klawiszy Shift + Windows + S

Jak zrobić screena na laptopie HP?

Laptopy HP standardowo działają na systemie Windows więc nie powinno być problemu z tym jak zrobić screena na laptopie HP. Klawisz Print Screen zazwyczaj opisywany jest jako PrtScn lub Prt S.C. i znajduje się po prawej stronie klawiatury.

Wszystkie metody zrobienia screena na laptopie HP

 1. Wciśnij przycisk PrtScn/Prt S.C.
 2. Wciśnij klawisz Windows i przycisk PrtScn/Prt S.C
 3. Wciśnij kombinację klawiszy Windows + Shift + S

Ostatnia metoda pozwala wybrać dowolny obszar ekranu i zapisać tylko jego fragment.

Jak zrobić screena na laptopie Asus?

Laptop Asus nie różni się specjalnie od innych modeli laptopów pod kątem tego jak się robi screeny. Print Screen na laptopie Asus można wykonać na wiele sposobów a wśród nich:

 1. Wciśnij klawisz prt sc
 2. Wciśnij klawisz Windows + prt sc
 3. Wciśnij klawisz Windows i wpisz Snipping Tool albo Narzędzie Wycinanie
 4. Wciśnij Alt + prt sc
Czytaj również  Jak zrobić zrzut ekranu na komputerze

Każda z tych metod powinna zadziałać na twoim laptopie Asusu, jeżeli jednak będziesz mieć problemy ze zrobieniem screena daj znać w komentarzu.

Jak zrobić screena na laptopie Toshiba?

Laptopy Toshiba nie są tak popularne jak konkurencja, dlatego ciężej znaleźć informacje jak zrobić screena na laptopie Toshiba. Na szczęście pod względem trudności niczym się nie różni to od robienia zrzutów ekranów na innych laptopach. Wybierz jedną z poniższych metod a na pewno zrobisz print screen.

 1. Wciśnij klawisz Windows + PrtSc
 2. Wciśnij FN + logo Windows + End / PrtSc
 3. Wciśnij PrtSc lub klawisz End
 4. Wciśnij klawisz Windows i wpisz Snipping Tool albo Narzędzie Wycinanie

Jak zrobić screena na laptopie Acer?

Acer to laptop, który ostatnimi laty zyskuje na popularności, a co za tym idzie coraz częściej pojawiają się pytania jak zrobić screena na laptopie Acer. Pobonie jak w przypadku innych modeli nie powinno być trudności z wykonaniem zrzutu ekranu, wystarczy że wykorzystasz jedną z metod:

 1. Wciśnij klawisz Windows + PrtSc
 2. Wciśnij klawisz Windows i wpisz Snipping Tool albo Narzędzie Wycinanie
 3. Wciśnij PrtSc

Mamy nadzieję, że wiesz już jak zrobić screena na laptopach Dell, Hp, Lenovo, Toshiba, Acer czy każdym innym modelu. Jak widzisz robienie zrzutów ekranu jest proste, wystarczy poznać odpowiednie skróty klawiszowe. Pamiętaj jednocześnie, że jeżeli z jakiś powodów żadna z wyżej wymienionych meto na zrobienie prtsc nie zadziała, możesz skorzystać z darmowych programów umożliwiających robienie zdjęć ekranu jak ShareX i jemu podobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *