Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze

W tym artykule chce poruszyć dwie kwestie, pierwszą z nich jest to jak zrobić polskie znaki na klawiaturze a drugą jak włączyć polskie znaki, różnica jest subtelna, ale zaraz się okaże że znacząca. Wiele osób zadaje pytanie jak zmienić klawiaturę na polską oraz informuje “nie moge pisac polskich znakow“, ten artykuł rozwiązuje problemy i odpowiada na pytania.

Klawiatura nie pisze polskich znaków

Na pierwszy ogień rozwiążemy kwestię techniczną związaną z oprogramowaniem, ten etap tyczy się ludzi, którzy zastawiają się jak włączyć polskie znaki na klawiaturze, jeżeli nie wiesz, jak ich pisać przejdź do kolejnego nagłówka.

W jednym z poprzednich artykułów opisaliśmy problemy ze zmianą z na y i na odwrót, jest to irytujący problem, który można łatwo rozwiązać. Podobnie jest z niewyjaśnioną zmianą języka klawiatury i brakiem możliwości pisania polskich znaków diakrytycznych

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że język twojej klawiatury został zmieniony na domyślny, czyli angielski. Ponowna możliwość pisania ą,ć,ę,ś,ź,ż,ó,ł będzie możliwa po wykonaniu poniższych kroków:

Jak zmienić klawiaturę na Polską – Wersja Windows 10

 1. Uruchom pasek językowy za pomocą kombinacji przycisków Windows (pomiędzy ctr i alt) + spacja.
 2. W okienku, które się pojawi wybierz Polski, klawiatura Polska programistyczna
 3. Możesz się tam dostać również przez pasek narzędziowy i kliknięcie ENG/POL w prawym dolnym rogu.

 

polskie znaki na klawiaturze

Starsze wersje Windows

 1. Uruchom Panel sterowania
 2. Znajdź Opcje regionalne i językowe
 3. Kliknij i wybierz zakładkę Języki
 4. Kliknij szczegóły
 5. Wybierz klawiaturą Polską programisty
 6. Zastosuj zmiany i kliknij ok

Twoje problemy z brakiem polskich znaków mogą wynikać z wciśnięcia kombinacji przycisków Alt + Shift. Ten skrót klawiszowy powoduje przełączenie między zainstalowanymi językami w systemie Windows. Jeżeli chcesz możesz użyć go do powrotu do właściwej klawiatury, tyczy się to Windows 10.

Do podobnej zamiany może dojść w starszych systemach, jeżeli użyjemy klawiszy Ctr + Shift. Wtedy również proponuje użyć tej samej kombinacji raz jeszcze i sprawdzić, czy pomoże.

Ostatecznym rozwiązaniem, gdyby z bliżej niewyjaśnionych względów żadne z powyższych nie zadziałało będzie zrestartowanie systemu.

Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze

Teraz pomoc dla osób, które wkraczają w świat komputerów i mają problemy z pisaniem polskich znaków na klawiaturze. W przypadku smartfonów wybór polskich znaków jest sprawą prostą, wystarczy dłużej przytrzymać i dostaniem w odpowiedzi chciany znak diakrytyczny.

Na szczęście w przypadku komputerów jest to niewiele trudniejsze zadanie. W tym celu będziemy potrzebować prawego przycisku Alt który znajduje się obok obok spacji (tego najdłuższego przycisku na samym dole klawiatury). Napisanie polskich znaków sprowadza się do wciśnięcia prawo Alt i litery z której ma powstać dany znak:

– a + prawy alt = ą

– c + prawy alt = ć

– e + prawy alt = ę

– l + prawy alt = ł

– n + prawy alt = ń

– o + prawy alt = ó

– s + prawy alt = ś

– z + prawy alt = ż

– x + prawy alt = ź

Jak widzisz zrobienie polskich znaków na klawiaturze komputerowej jest sprawą łatwą i schematyczną. Jedynym wyjątkiem jest literka ź, która powstaje z wykorzystaniem litery x, ale taki nasz ten język, że mamy dwa znaki diakrytyczne na jedno z.

Nieco bardziej archaiczną metodą jest jednocześnie użycie przycisków CTR i ALT oraz wybranie litery wedle powyższego schematu.

Jeżeli chcesz stworzyć wielką literę będzie trzeba dołożyć do kombinacji Shift. Przycisk Shift powiększa nam każdą literę i zmienia cyfry na klawiaturze w symbole, które się nad nimi znajdują np. 2 na @.

Wielkie Ś uzyskamy przez kliknięcie Shift + Alt + s

Mam nadzieje, że wiesz już jak ustawić polskie znaki na klawiaturze, albo jak je pisać. Jeżeli pomimo powyższego wytłumaczenia wciąż masz problemy daj znać w komentarzu.

4 myśli na temat “Jak zrobić polskie znaki na klawiaturze

 • 15 września 2020 o 06:49
  Permalink

  DZiekuję z calego serca, bo siedziałam godzinami i głowiłam sie, jak dobrać się di polskich znaków. A to takie proste;-)

  Odpowiedz
 • 24 października 2020 o 12:02
  Permalink

  niestety, dalej nie działa 🙁
  próbowałam tych metod i nic
  co teraz?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *