Rozrywka

Jak zostać zakonnicą

Ostatnia aktualizacja 30 marca 2024 przez Redakcja

Jeżeli jesteś kobietą, która się zastanawia nad tym jak zostać zakonnicą, to zebraliśmy dla Ciebie najważniejszą informację na temat tego jak wstąpić do zgromadzenia. W tym artykule poruszymy również częste pytania jak to czy zakonnicą musi być dziewicą albo jaki jest maksymalny wiek wstąpienia do zakonu, o ile taki istnieje.

Jak zostać zakonnicą?

Zacznijmy od samego początku, czyli tego jak zostać zakonnicą. Musisz wiedzieć, że występują pewne subtelne różnice pomiędzy poszczególnymi zakonami sióstr. Obecnie mówi się sporo o spadku liczby kobiet chcących dołączać do zakonów, ale wciąż pojawiają się zapytania na ten temat.

Cały proces do zostanie zakonnicą, zaczyna się jeszcze przed aspektami formalnymi. W pierwszej kolejności należy dobrze przemyśleć swoją decyzję. Oczywiście z zakonu można zrezygnować w dowolnym momencie, ale zakładamy, że decyzja już jest za tobą.

Wstąpienie do zgromadzenia zakonnego poprzedzone jest sprawami formalnymi. W Polsce istnieje ogromna liczba zakonów, które mają własne zasady i reguły. Te zasady wpływają na codzienne życie i należy dokładnie się z nimi zapoznać wybierając odpowiedni zakon. Dokładną listę zakonów żeńskich znajdziesz np. na poniższych stronach:

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:%C5%BBe%C5%84skie_zakony_katolickie
 • https://www.zyciezakonne.pl/dzialy/informator/zakony-zenskie/

Gdy zainteresuje Cię jakiś zakon, sprawdź w jakich miastach się znajduje i dokładnie prześledź informację na jego temat.

Kolejnym krokiem do zostania zakonnicą jest spotkanie z siostrą przełożoną odpowiedzialną za powołania. Na rozmowę można umówić się znajdując odpowiednie dane kontaktowe do wybranego zakonu. Większość zakonów posiada nie tylko dedykowany numer telefonu, ale również adres email czy strony internetowe. Zawsze możesz również odwiedzić dany zakon osobiście, jednak nie oczekuj, że tego samego dnia odbędzie się rozmowa. Jeżeli masz szczęście to tak faktycznie się stanie, ale raczej będzie trzeba umówić się na inny termin.

Czytaj również  Papaja gdzie kupić

Po wstępnej rozmowie zostaniesz zaproszona na sprawdzenie czy życie zakonne jest dla Ciebie. Tutaj procedury wyglądają różnie zależnie o zakonu. Potencjalna zakonnica wstępuje do zakonu na kilka dni i można zrezygnować w każdej chwili. Rezygnacja nie przekreśla naszej drogi jako zakonnica. Większość klasztorów pozwala odbyć kilka takich „próbnych okresów”. Jeżeli podejmiesz decyzję, że powołanie jest w tobie silne, przyjdzie czas na przystąpienie do zakonu.

W tym momencie przechodzimy do spraw formalnych. Konieczne okaże się przygotowanie kilku dokumentów jak:

 • Świadectwo chrztu i bierzmowania
 • Fotografie
 • Odpis aktu urodzenia
 • Podanie
 • Inne

Rodzaje dokumentów są zależne od zakonu. Większość zakonów ma swoje własne wymagania, które należy spełnić przed wstąpieniem.

 • Niektóre zakony wymagają matury
 • Większość zakonów przyjmuje osoby po 18 roku życia
 • Trzeba być osobą zdrową psychicznie
 • Należy wykazywać się zdolnością do życia we wspólnocie
 • Szczere powołanie zakonne

Szczególnie ten ostatni punkt jest istotny. Zakonnica nie musi ukończyć seminarium duchownego. Mam nadzieję, że w tym momencie wiesz już zdecydowanie więcej na temat tego jak zostać zakonnicą. Jak widzisz nie ma tu wielu formalności wystarczy postępować zgodnie z poniższą listą:

 1. Umów się na spotkanie ze siostrą zakonną odpowiedzialną za powołania
 2. Przyjdź na spotkanie i wyraź chęć zostania zakonnicą
 3. Odbądź dni rozeznania
 4. W przypadku dalszej chęci pozostania w zakonie odbędzie się rozmowa z siostrą przełożoną
 5. Pozytywna opinia pozwala przystąpić do zakonu
 6. Przygotuj wymagane dokumenty i złóż je w zakonie

Gratulacje zostałaś zakonnicą, powodzenia na tej nowej drodze życia.

Czy wdowa może wstąpić do zakonu?

Tak, ale nie do wszystkich. To czy dany zakon przyjmie wdowę, zależy od indywidualnego regulaminu. Spora część zakonów nie robi na tym polu problemów. Przygotuj się jednak na to, że Twoje dzieci muszą być już samodzielne. Spore znaczenie ma tutaj również rozmowa z siostrą przełożoną. W zakonach też znajdują się mniej i bardziej wyrozumiali ludzie, więc jeżeli siostra odrzuci Twoją prośbę spróbuj u innej.

Czytaj również  Demokracja pośrednia i bezpośrednia

Czy zakonnicą musi być dziewicą?

Niejako powyższe pytanie odpowiada na pytanie czy zakonnicą musi być dziewicą. Tutaj również wiele zależy od regulaminu wewnętrznego klasztoru. Jednak wiele zakonnic decyduje się wstąpić do zakonu wieku 20 kilku czy 30 lat. Obecnie raczej mało, który zakon wymaga tego, aby kobieta była dziewicą. Nie jest to również w żaden sposób weryfikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *